Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face samponul natural in casa?


48 raspunsuri la acest subiect

#1
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 21:03

Gata, m-am hotarat. Vreau sa renunt la sampoanele din comert si sa trec pe produse naturale, facute in casa, din ingrediente sanatoase. Nu mai sunt a spring chicken anymore, asa ca trebuie sa-mi protejez din podoaba capilara care mi-a mai ramas. 

As vrea sa va intreb daca exista vreo doamna / domnisoara cu experienta in fabricarea in casa a sampoanelor din ingrediente naturale si cum se fac ele? Ce ingrediente, ce cantitati si pentru ce fel de tipuri de par?

Sunt interesata maxim.  [flo2]



#2
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 23:14

Stiam de galbenusul de ou, ca poate fi folosit ca sampon. Am si probat de cateva ori, a fost ok, dar la parul lung de atunci, imi trebuiau cateva oua bune... [vampa]



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 06:44

Dar stramoasele noastre [:D] (astea de pe meleaguri mioritice)se spalau cu sapun de casa,samponul cred ca s-a inventat in era noastra.

 

Sapunul d ecasa ar fi o alternativa...n-am auzit de sampon home made.

 

Dana



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 10:40

Imi amintesc ca parul arata ingrozitor dupa ce te spalai cu sapunul ala de casa care se gasea pe vremea lui Ceasca. Era mat si lipit de cap. Sper ca sapunurile de casa sa fie mai de calitate in zilele noastre.



#5
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 12:52

Am testat o gramada de chestii naturale...de la sapun facut de bunica pana la sampoane bio, parul nu e ok dupa, ca si aspect si nici tactil...are aspect de lana si se simte la fel, nu sta sub nici o forma omeneste. Acum folosesc ulei de masline sau unt de cocos inainte de spalare, stau min 30 min dupa care il spal normal.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 17:33

Imi amintesc ca parul arata ingrozitor dupa ce te spalai cu sapunul ala de casa care se gasea pe vremea lui Ceasca. Era mat si lipit de cap. Sper ca sapunurile de casa sa fie mai de calitate in zilele noastre.

Letitia,eu spun d esapunul facut in casa ,nu sapunul Cheia(ce a fericit femeia [:-)))] [:-)))] )de la magazin!

 

Emanouela,cred(ca nu mai tin minte ,sunt ani d ezile de cind n-am mai vazut si spalat cu sapun de casa)ca trebuie un pic de timp,ca parul sa se obisnuiasca cu noul mod de spalare ,insa cred ca obligatoriu este clatitul cu apa cu otet!

 

Dana



#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 17:39

Asa o fi Dana, insa aratam ca muma padurii [alcool] ...caltz se facea, posibil pt ca am si parul des dar fir extrem de subtire.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 17:45

Mie mi se pare ciudat ca inainte cind ma spalam cu sapun de casa...eram extrem de fericita cind se indura matusa mea (avea un prieten care era vaporean,aduce marfa de afara [:)] )si-mi dadea niste sampon,sau cind gaseam stiu eu prin ce minune pe la magazin!

 

Ala de mere verzi era....minunat!!!!!Cred ca mirosul ala imi va ramine tare drag!!! [:)]

 

Dana


Editat de andacos, 15 aprilie 2014 - 17:48 .


#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 17:45

Letitia,eu spun d esapunul facut in casa ,nu sapunul Cheia(ce a fericit femeia [:-)))] [:-)))] )de la magazin!

 

Emanouela,cred(ca nu mai tin minte ,sunt ani d ezile de cind n-am mai vazut si spalat cu sapun de casa)ca trebuie un pic de timp,ca parul sa se obisnuiasca cu noul mod de spalare ,insa cred ca obligatoriu este clatitul cu apa cu otet!

 

Dana

Nu ziceau aia ca Cheia e sapun de casa?  [starwars] (cam asa arata parul dupa spalare  [:-)))] ).  Oh, numai ce miros avea! Eu numai de ala stiu, nu cunosc pe nimeni care facea sapun in casa. Dar oricum, n=as avea incredere.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 17:47

Nu...Cheia era sapun de rufe..,la noi faceau si bunica si mama sapun de casa!u ala te puteai spala pe cap...pe par adica! [pk]

 

Dana




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -