Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August (Pepenasi de August 2014) (cap. 8)


277 raspunsuri la acest subiect

#11
marizta

marizta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 12:04

buna burtici..bun venit noilor burtici

nu am mai scris demult..dar am mai citit..e o per mai aglomerata la servici si nu am avut timp ...noi suntem bine..samb am avut morfologia,bebe ok..nu a stat exact cum vroia dr la masurat...dar este ok..are  480 gr la 22 sapt nu prea am putut sa ii vad fata k statea cu ea in jos...in principiu  e ok..creste,misca destul de mult..mai ales cand mananc ciocolata [:)] ..si e sigur fetita  o sa fiu mamica de 2 fetite..nu credeam k o sa fiu mama  de 2 fete eram sigura k o sa am pereche ...dar sa fim sanatosi...

fetelor vroiam sa va intrb dak va confruntati si voi cu diverse pb jenante..prima ar fi k mi s-au spart vase de sange pe piciorul dr..si se vad urat si daca apas ma doare un pic;a 2 a ar fi k de ceva vreme am niste mancarimi si nu stiu ce sa mai fac..cu ce sa ma dau... iar a 3(care a fost si la prima sarcina,dar mai pe la 8 luni)  una dintre labii s-a vascularizat destul de mult si arata cam deformata...

daca stiti remedii sau orice...

 

o zi buna tutror



#12
Madalinapt

Madalinapt

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 12:08

Multumesc Karmendi!

#13
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 12:45

Nu stiu madalina daca ti-am urat bun venit dar o fac acum! Bun venit si sarcina usoara!  [flo2]

 

Marizta felicitari ptr rezultatele de la morfo, sa creasca mare si frumos! Problema cu vasul spart o am si eu, am fost la un plafar si mi-a recomandat niste creme naturale..dar nu m-am riscat, mai caut pe net remedii naturiste poate poate mai scapam de ele. Mancarimi unde? pe mine ma manca teribil burta si sanii ma dau cu creme hidratante ca doar asa se calmeaza sau cu ulei de bebe. 

 

Eu azinoapte am facut febra, nu ft mare, m-am linistit cu un paracetamol...defapt am adormit cu ea si a trecut. Acum ma duc pana la medic sa vad unde ma trimite. Speeeer sa nu ajung in spital [bang]   



#14
miki_ispas

miki_ispas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 12:59

Buna mamici frumoase!

 

Coco ce bine arati,nici nu se vad cele 4 kg acumulate!

 

Dana ai o nazdravana frumusica foc! Chiar m-au amuzat pozele insa m-am pus in locul tau si ma gandeam ce greu a fost sa o scoti la "lumina" ...dar se vede ca a fost o distractie pe cinste pentru ea.

 

Madalina bine ai venit si felicitari pentru bebe! Asa a fost si pentru noi,din ianuarie incercam si deja abandonasem si programasem nunta pentru august 2014 doar ca Doamne Doamne a avut alte planuri cu noi si chiar in luna in care nu ne-am mai gandit s-a intamplat iar anul asta in 2014 nu mai facem nunta si il nastem pe bebe.

 

Maritza felicitari pentru vestile bune de la morfo,asa sa venim toate! Legat de neplacerile spuse de tine cred ca vasele de sange s-au spart din cauza ca ti se umfla picioarele si eu am problema asta si mi-e frica sa nu ajung la vase sparte...nu stiu ce sfat sa iti dau in afara de a reduce sarea si a consuma mai multa apa.



#15
marizta

marizta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 13:26

Nu stiu madalina daca ti-am urat bun venit dar o fac acum! Bun venit si sarcina usoara!  [flo2]

 

Marizta felicitari ptr rezultatele de la morfo, sa creasca mare si frumos! Problema cu vasul spart o am si eu, am fost la un plafar si mi-a recomandat niste creme naturale..dar nu m-am riscat, mai caut pe net remedii naturiste poate poate mai scapam de ele. Mancarimi unde? pe mine ma manca teribil burta si sanii ma dau cu creme hidratante ca doar asa se calmeaza sau cu ulei de bebe. 

 

Eu azinoapte am facut febra, nu ft mare, m-am linistit cu un paracetamol...defapt am adormit cu ea si a trecut. Acum ma duc pana la medic sa vad unde ma trimite. Speeeer sa nu ajung in spital [bang]   

din pacate mancarimi vaginale...ma spal cu ceai de musetel ,m-am mai dat cu canesten dar revine...nu stiu ce sa mai fac



#16
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 13:35

Mai bine faci o vizita la medic, poate fi o iritatie         



#17
marizta

marizta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 286 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 13:40

Mai bine faci o vizita la medic, poate fi o iritatie   

mie mie sa nu fie vreo candida ceva ..samb cand am fost la gine ,i-am zis si mi-a spus k in sarcina mai apar mancarimi ,ca  nu prea am ce sa fac dar eu nu cred k nu e ceva sa ma dau..



#18
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 13:59

Nici eu nu cred, trebuie sa fie ceva tratament. Eu cand am avut mancarimi acum 2-3 sapt era o iritatie si am trecut la gel ptr piele sensibila si am schimbat si servetelele.

Stiu ca este frecventa candida in sarcina si este destul de neplacuta...sigur e un tratament 

 

http://candidoza.blo...l-sarcinii.html

 

Poate te ajuta cu ceva, la sfarsit scrie de tratament. Si am mai gasit ceva: 

 

Ca si tratamente naturiste se recomanda cura cu sucuri de fructe si zarzavat, cura cu boabe de ienupar. Se recoamnda consumul zilnic de iaurturi ce contin fermenti naturali, infuzii de plante precum galbenelele sau rozmarinul.

Se pot face aplicari locale cu iaurt deaorece ajuta la calmarea discomfortului cauzat de mancarimi, se pot pune cateva pictari de lavanda in paa din cada iar dupa baie se pot face tamponari locale cu vata inmuiata in apa calduta si ulei de masline.



#19
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 14:06

Marizta - si eu m-as gandi tot la o candida. Daca nu vrei doctorii incearca spalaturi cu apa si bicarbonat(cel de bucatarie de la dr oetker e f bun) in loc de musetel.

 

Karnemdi - E o gradinita altfel si ma bucur mult ca este asa. Noi nu avem serbari, noi nu coloram in contur, nu stam cu manutele la spate....ii lasa un pic mai liberi.

In poza cu noriul se gandise ea sa-si faca ''masca de fata''. Nu m-a deranjat deloc - eu am luat-o relativ curata de la gradi mai avea decat ''masca de fata'' in par :) ) iar hainele le-am varsat din punga direct in masina de spalat. Nimic grav. Cred ca m-ar fi suparat sa o lase murdara si uda pana ma duceam eu dar are 2-3 schimburi in permanenta in saculet la cuier.

Eu per total incerc sa nu impun limite decat daca acele lucruri pot fi periculoase pentru ea (prize, catarat pe chestii inalte, iesit singura in strada, plecat cu persoane straine...). Jucatul cu apa, noroi, nisip, iarba, frunze e primul pe lista preferintelor. Si pana la urma daca nu se joaca acum atunci cand?

Ieri a fost haioasa "'mami am o idee dar mai bine o uit ca  e periculoasa pentru mine'' - nu stiu ce vroia sa faca.


Editat de Dana_bebe, 14 aprilie 2014 - 14:11 .


#20
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 14:25

Am uitat din NU-urile esentiale: NU desene toata ziua (avem program 7:25-7:45 - sa fac si eu dus si sa ma imbrac), NU dulciuri toata ziua, la tableta negociem dar nu exagereaza niciodata ( i-am pus jocuri logice si nu are rabdare sa se joace mult, nici nu o vrea cu saptamanile).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -