Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Servicii menaj, pret si seriozitate


107 raspunsuri la acest subiect

#1
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 11:00

As dori sa colaborez ocazional cu o doamna  pentru servicii de menaj apartament cu 2 camere - aproximativ 54 mp,  - Bucuresti , zona Drumul Taberei.

 

Pentru urmatoarele servicii sa-mi spuneti cam cat ar trebui sa ma coste:

-aspirat - am doar parchet + gresie - nu am covoare

-spalat cu mop

-spalat geamuri

-spalat baie + bucatarie ( in bucatarie curatat faianta + aragaz)

-curatienie in balcon (de ceva timp ma viziteaza o familie de porumbei care imi fac dezastru in balcon)-vreau sa mature si sa curete.

-sters praf + adunat jucarii intr-un cos

 

 

exclus firmele de curatenie, caut doamna serioasa pe care o voi chema cam la 1 luna.

casa este relativ curata insa as vrea sa mai faca o curatenie generala  peste tot.

 

Astept sa-mi spuneti cam ce preturi sunt (eu nu am apelat niciodata la aceste servicii insa acum cu copil mic + servici 10ore/zi nu mai fac fata).



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 11:16

Ca si pret, aproape aceleasi conditii expuse de tine, pe mine ma costa 40 lei/ 1 data pe saptamana, aprox 4 h. Cam 10 lei/ ora x cate ore sta...

La noi vine saptamanal, dar nu face curatenie generala, ci de rutina, de intretinere, cam ce ai scris tu mai sus. Chestii de se fac saptamanal + calcat. Geamurile nu le face de fiecare data, o rog in zilele in care nu are de calcat. Sau balconul, daca nu e nevoie...

Sincer, nici eu nu ma descurc cu timpul, serviciu, 2 copii si ceva probleme de sanatate minore (dureri de spate)



#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 17:50

Eu, daca as putea, as oferi putin mai mult pentru curatatul baii - daca implica si WC-ul - si dupa animale. Sunt, totusi, materii organice puturoase, cu bacterii, care, chiar daca le cureti cu masca si manusi, tot sunt altfel decat stersul prafului sau al geamurilor.



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 17:51

Iar eu am curatat si kk de caine, si kk de pisica, si kk de porumbel (pe langa altele), cunosc sentimentul.



#5
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 12:35

Eu, daca as putea, as oferi putin mai mult pentru curatatul baii - daca implica si WC-ul - si dupa animale. Sunt, totusi, materii organice puturoase, cu bacterii, care, chiar daca le cureti cu masca si manusi, tot sunt altfel decat stersul prafului sau al geamurilor.

 

 

asa...ce inseamna putin mai mult ?



#6
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 12:47

Iar eu am curatat si kk de caine, si kk de pisica, si kk de porumbel (pe langa altele), cunosc sentimentul.

 

sa stii ca wc-ul meu nu-i unul public nu  are materii organice pe el, nici nu miroase in baie fiindca am geam se se aeriseste bine - curatenia in baie se refera doar la dezinfectare nu la frecat kk de pe WC.

 

balconul este murdar de  fulgi de porumbel + cativa gainIeti care se iau cu matura inmuiata in apa - deci nu-ti inchipui ca  este cotet de pasari. Eu oricum fac curat saptamanal insa acum vreau o curatenie generala care pe mine singura ma cam omoara fiindca am si un copil de 2 ani care se agata de mine si nu sta locului.

 

Vroiam sa-mi fac o idee de pret ca oricum daca sunt multumita de servicii dau ceva in plus :)


Editat de Alinutza1979, 10 aprilie 2014 - 12:48 .


#7
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 14:34

Pretul pe care l-am tot auzit eu e 100 de lei pe ziua de munca, intre ore rezonabile, adica nu vine la 6 dimineata si pleaca la 11 noaptea, dar nici nu sta 4 ore. E pretul acceptat pentru o curatenie generala.

Cam la fel cum a spus zi Monicabo, cam 10 lei pe ora.



#8
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 18:24

Si eu tot asa am auzit, 100 lei pe ziua de curatenie.

#9
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 06:52

Pentru spalatul baii si al balconului si in general tot ce implica spalat pe jos, as avea in casa o cutie cu cateva sute de manusi chirurgicale, de unica folosinta.

Gainatul de porumbel l-as curata cu o racleta mai intai si apoi as spala urmele ramase, e mai usor asa si nu trebuie insistat cu matura cu apa pana se dizolva tot. In plus, apa in care speli mopul se murdareste rapid. Si gainatul de pasare mie personal imi provoaca repulsie si ma si tem, nu se stie niciodata ce mizerii pot aduce si te mai imbolnavesti de te miri ce.

 

 Iar cu wc-ul... nu pricep ce trebuie insistat. Mie imi ia cam 10 minute sa spal baia mica, cu tot cu faianta. Daca pui o solutie dezinfectanta sau antibacteriala in bazinul toaletei si revii dupa cateva minute sa freci cu peria (vorba vine, dar asa, sa aunga peria unde nu ajunge mana mea), apoi cu o carpa de microfibra si o galetusa cu apa cu un strop de ceva stergi capacul si bazinul, in alta apa sterg faianta si pe jos si gata. Carpele de microfibra nici nu lasa urme, nu se vad niciunde picuri de apa, eu sunt foarte multumita de ele.

 La ce prestatie am, o sa-i sugerez sotului sa ma plateasca mai mult, ca stiu sa curat baia asa eficient :)))).



#10
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 14:43

Hmm...cu ziua de lucru cam e poveste.

Am chemat pe cineva acasa sa-mi faca curat, persoana recomandata de o prietena (care are 3 camere si care ii da 100 lei/ zi munca -aprox. 8 ore).

Eu am 4 camere, a venit, a muncit 8 ore, in care mi-a spalat baile si bucataria si toate geamurile (in afara de cele de la balcon).

La sfarsit mi-a cerut 1,3 mil.

Sincer nu mi s-a parut corect. Indiferent cate camere are apartamentul, ca si nr. de ore tot atatea a stat si la mine.

In plus, dupa ce a plecat ea mi-a ramas o gramada de treaba.

Mi se parea normal sa-mi ceara tot 100 lei. 

Voua cum vise pare?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -