Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, cap. 95


193 raspunsuri la acest subiect

#11
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 11:27

La mine cica nu sunt gresite, insa noul meu dr mi-a dat o explicatie... mai mult sau mai putin plauzibila... eu nu ovulam cu ov stang, iar la prima punctie au vazut ca era lipit de abdomen, asa ca mi-au scris pe foia de externare "repozitionare ov stang". De atunci nu numai ca ovulez cu stangul, dar il mai vedem la eco din cand in cand. Dr meu zice ca s-a activat si stangul. 

Acum cine stie... oricum ultima analiza, aia marita, am refacut-o si mi-a iesit la fel. Oare sa fie chiar gresite primele 3? ma si intreb? [alcool]

Sami, pastileaza bine, sa iti treca repede, ca acusi te apuci de protocol.



#12
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 11:53

mi-a dat 7 zile de antibiotic pt ca am balauri in gat....iau cate 3 nistatine pe zi ca mi-e teama de mor de Candida....mai ales ca in prima sapt din Mai o sa am histero...dupa cele 7 zile de antibiotic ar urma perioada de incubatie si mi-e teama sa nu ratez histeroscopia din cauza candidei....ca nu-mi face daca nu am analizele curate.



#13
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:03

Ari, Velvet, asa e, Amalia spunea ca de pe la 25 de ani a fost la menopauza si acus are 2 printese! Eu si Amalia am luat 10 mg prednison, zic asa, ca sa treci la catastif. Eu nu as mai face analizele pentru celulele NK.

 

Legat de bani, analize, proceduri, desi nu am facut fiv, am bagat bani in analize intre 30 si 35 de ani, apoi in sarcina am mers la fel, cu analize si ecografii ca a fost necesar. Si dupa nastere, cam la fel, cheltuieli maricele pentru ca vrei sa fii responsabil si sa oferi un start bun.

Velvet, stii ca vorbeam acum mult timp de credite, carduri de credit, overdrafturi...ei, doar asa am reusit sa achitam toate astea. Si acum suntem pe minus, incercam sa nu mai intram lunar in ele si le-om inchide...cand le-om inchide! Nu mai zic de micimea locuintei pe care o impartim cu 2 colocatari motanosi, de investitii in casa, vacante, astea nu exista sau sunt pe fuga. Oricum, nu suntem genul sa iubeasca luxul, ci suntem boemi, si asta e un avantaj.

Poate incerci sa gandesti altfel: ati incercat natural, nu ati incercat un fiv clasic (desi e f posibil sa faci asa), nu ati stat degeaba. E greu sa faci totul cand trebuie si ca trebuie! Trebuie privit inainte, nu te sabota singura, ca psihicul iti mareste prolactina, cortizolul si uite ca gandirea pozitiva (desi uraaasc conceptul asta fortat) ajuta mult!

 

Va pup cu drag pe toateeee [flo2] !



#14
ioanaK

ioanaK

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:03

Sanatate Samira, sa-ti iasa sincronizarea !( se face iar urat si frig maine sau de maine, poate amani cocotatul pe geamuri sau deja le-ai terminat ... nu mai stiu).

Sincera sa fiu m-ai si inspirat nitel, dar e adevarat ca si eu il admir mult pe PK si motivul pt care am plecat (putin)de la el a fost laboratorul, nu el. Da, nu cred ca e ranchiunos, sigur poate intelege si nu o va lua personal, mai ales ca vreu sa-i zic ca IMSi a fost motivul...

 

Hatice, scuze  de confuzie, oricum pe a ta o aveam in vedere. ( si eu mai am si o pisica de 19 ani, parca am mai vorbit noi dincolo de pisici...). Da, faptul ca nu mai vor sa vorbeasca cu tine este foarte foarte frustrant. Dar eu cand le-am scris am inceput prin a le spune ca in vederea fivului urmator pe care il voi face tot la ei, vreau niste informatii, deci vorba aia, le scria "3.000-3.500euro" nu eu, ioana, si tot nu i-a interesat. Si eu banuiesc ca sunt un caz cu care nu prea mai vor sa aiba de-a face, ca le stric statisticile, si asa e, nu-s vreun caz ideal, dar totusi, sunt clinica de FIV, asta fac, cu asta se ocupa.E adevarat ca nu mi-ar folosi la cine stie ce CD, dar in mintea mea a inflorit o mica paranoie, cum ca embrionii aia au patit ceva, nu stiu ce, intre zilele 3-5 si daca as avea CD, as incerca sa fac pe detectivul, am si o cunostinta care e embriolog... in plus, nici nu mi l-au dat, CD, si atunci ma gandesc ca d-asta, ca a fost ceva in neregula cu ei. Ma gandesc si eu , ce sa fac....

 

Aristica multumesc, da am primit (mai putin la primul FIV), si-n Ungaria si -n Turcia Prednisolon (Medrol) 16mg. Cu diferenta ca-n Ungaria a fost vreo 4-5 zile parca de la punctie, iar in TUrcia din prima zi de stimulare...pana la final. Eu stiu , daca mi-or iesi foarte mari, poate mi-ar da si PK din prima zi, asta ar fi utilitatea analizei, ma mai gandesc, o sa vad.

Sunt singurele analize pe care nu le-am facut NK si RMN pt adenomioza... chiar daca nu ar schimba cine stie ce ( tinand cont ca am hotarat ca nu mai vreau sa intru la menopauza iar). Dar am mai "hotarat" eu si altele si m-am deshotarat asa ca e posibil orice.

Acum legat de AMH, eu imi amintesc ca am citit pe undeva, poate chiar aici ca de fapt Fivurile nu ar scadea AMH, ca de fapt nu am produce mai multe ovocite, ca se lucreaza cu materialul existent, doar ca se cresc mari cele existente. E adevarat sau am inteles eu gresit ( trebuie sa recunosc ca desi ma invartesc in informatii despre infertilitate de atatia ani, imi este greu sa inteleg unele lucruri, si o mai zbarcesc cu explicatiile).



#15
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 13:13

A, si am mai adaugat vreo 10 kg in plus si nu mai scap de ele, desi mananc putin. Bine, ideal cred ca ar fi sa am vreo 15 mai putin, dar stiti cum e cu idealurile...Parca ingrasatul asta de la hormoni si in timp, e diferit de ala de mancare, se duce taaare greu.


Editat de MeAlex, 08 aprilie 2014 - 13:15 .


#16
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 14:46

ioana....ce sa-ti spun....iti doresc succes in a obtine de la PK Prednison etc etc.

eu i-am pus pe tapet toate probleme de imunitate precum si toate tratamentele despre care se discuta si sunt folosite de medici.....i-am insirat toate analizele pe care le-as face.....si m-a refuzat categoric.

n-a lasat loc de negociere.

spune ca sunt inca insuficient studiate si ca din punctul lui de vedere consecintele peste ani pot fi grave.

 

alex...cu scuzele de rigoare....oricate analize ai face...nu ai cum sa ajungi la costurile pe care le suporta un cuplu care pe langa aceeasi bani ca si tine pe care ii cheltuie pe analize cheltuie in plus.....multe mii de euro pe proceduri,cazare,mancare daca merg prin alte tari.

mi se pare putin fortata comparatia.



#17
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:41

Sami, Alex nu incerca sa compare un fiv cu banii dati de ea, doar a vrut sa ii explice lui Velvet, ca indiferent calea pe care o alegi ca sa faci un copil, banii se duc... si nu putini!

Eu asa inteleg din postarea ei.



#18
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 18:42

dar gaby...eu nu m-am suparat....pur si simplu mi-am spus si eu parerea.

si admir oamenii care fac datorii peste datorii doar ca sa aibe un copilas...personal n-as fi capabila sa ma inglodez in datorii ca sa fac un bebeloi...asa ca tot respectul meu pentru cei ce o fac.

 

va spun ca eu cred ca-mi chem salvarea in noaptea asta...in viata mea nu mi-a fost atat de rau.

poate mi-a pus doctorita diagnostic gresit ca imi e din ce in ce mai rau.


Editat de samira33, 08 aprilie 2014 - 18:43 .


#19
carprod

carprod

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.125 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 19:00

Sami dar de ce nu te duci la urgenta? Sa nu fie ceva mai grav....

 

Stiu cum e la urgenta, dar in caz de nevoie.... ce sa faci?

 

Sanatate multa! [flo2]



#20
anastasia22

anastasia22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 19:01

buna fetelor, iar apelez la stiinta voastra, vreau sa va rog sa ma ajutati cu niste analize, am facut TSH am 3.10 iar valoarea lui este intre 0.40-4.20, 

         FT3 am 4.20 iar valoarea lui este intre 1.40-4.20,

        FT4 am 17.67 iar valoarea lui este intre 10.60-19.40, am trimis mail la medic si asistenta zicea ca este bine, ma pregatesc pentru embriotransfer, voi ce parere aveti?

 va multumesc anticipat pentru raspuns si [barza1] va trimit la toate




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -