Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Antonia


15 raspunsuri la acest subiect

#1
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 12:57

Cred ca se arata la orizont un al treilea caz din mediul monden de custodie acordata tatalui. Eu asa cred, ca Antonia are sanse extrem de mici sa mai locuiasca impreuna cu fiica ei, sa capete custodia. Anyway, poate ca eu ma insel, vom vedea, inca nimic nu a fost decis.

Celalalte doua cazuri ( tipa de la ex Trident si Monica Gabor ) au totusi multe lucruri comune , iar cel de acuma, al Antoniei, dp meu dv parca e o copie trasa aproape la indigo: copilele, in toate cele 3 cazuri vorbim despre fetite ft mici,de varsta prescolara, au tati potenti financiar ( ori familiile de radacina ale acestora sunt asa, culmea circulati si prin medii mai putin frecventate de omul de rand, interlopo-mondene).  Si toti au practicat sicane la adresa mamelor copiilor lor ac acestea au decis sa se desparta de ei, cum ca nu prea sunt de casa, nu au un program de munca ccc care sa se pupe cu cel al copilui, mizerii, plus luat copilul, tinut copilul departe de mama , ca apoi sa justifice in instanta in favoarea lor, cum ca pruncului ii este mai bine sa ramana intr- un mediu familal  deja avut( bineinteles ca acest mediu fiind "intamplator"casele unde locuiesc si ei, tatii ).

Dap, cunosc, presa de scandal ne- a intoxicat tot anul trecut cu "relatia" Antoniei cu Alex Velea, desi acestia nu au recunosc public nimic. Si cunosc si scandalurile legate de celalalte doua mame, nu zic ca nu e asa sau nu o fi asa, dar m- a frapat " stilul " de " operare" asemanator in toate cele 3 cazuri, dintre care primele doua s- au soldat cu acordarea custodiei copiilor, tatilor acestora. Voi ce parere aveti?

 

pun un link, sa fie de samanta pt cine nu stie despre ce vorbesc

 

http://www.cancan.ro...nia-fetita.html


Editat de lucialu, 03 aprilie 2014 - 13:01 .


#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 13:07

Nu cred ca putem sti toate dedesupturile "afacerii" in discutie.

Pot doar sa spun ca mie nu-mi place modalitatea de a lua copilul si a-l duce in alta tara, fara sa-i dai ocazia mamei sa se pronunte. Este nedemn, neparintesc si nu este in favoarea copilului.

Poate ca acestuia ii este mai bine in Italia (desi inteleg ca sta cu bunicul, de fapt cu bunica pentru ca bunicul e plecat si tatal traieste prin America), insa nu se poate sa aplici politica de forta cand vine vorba de copil. Monica Columbeanu a ales cariera, si isi vede fata cand si cand, Antonia poate face acelasi lucru insa pana la proba contrarie ea zice ca vrea copilul acasa. De ce nu s-or intelege oamenii?

Eu sincer nu i-as da niciodata castig de cauza unui italian care a luat copilul si...dus a fost.  Sper sa primeasca ce merita...desi va trece mult timp pana ce copila va fi fizic (daca va fi) in Romania.



#3
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 13:30

Stii cand mi se face pielea de gaina? Ac ma gandesc strict la copii, lasand parintii la o parte, nu ma intereseaza cat de buni sunt  sau cate bube au min cap. Ma exclud din ipostaza de mama, doar vizualizez copilul, spun numa un moment prin care cati nu am trecut ca parinti ? - atunci cand ii duci la grada si plang dupa tine , da' plans din ala de se cutremura, chit ca poate treaba asta se intampla rar, ca poate de obicei le place ft mult  acolo, chit ca stii ca le este bine si sunt in siguranta acolo, ca este pt binele lor, pt educatie, pt socializare etc...si totusi fugi ca un hot si  esti toata ziua ciufut, ca numa cald nu ti- e cand stii cum i-  ai lasat, plansi, si nu stii pt cat timp sau de cate ori au mai facut- o in ziua respectiva, pana cand mergi sa ii iei de acolo. Si pot sa zic si din ipostaza de copil, ca am fost si eu asa si sufeream ca naiba, vorbesc tot de varsta prescolara. Si atunci cum, CUM te poti gandi sa iti lipsesti copilul de prezenta unuia dintre parinti, daca acesta nu s- a dovedit ca e nociv, ca  ii face rau copilului tau? Sau cum poti sa iti lipsesti copilul de prezenta ta, ca mi- e imposibil sa cred ca cineva care a fost si el copil nu mai isi aminteste cat de mult contau parintii pt el, ca sa ii fie alaturi?

Da, nu cunoastem dedesubturile, de altfel in niciunul dintre cazurile acestea nu le cunoastem, dar mi se ridica parul in cap cand ma gandesc ca divortul lui Columbeanu a creat un precedent se pare, o mama pleaca mai greu de langa tatal copilului ei si nu de bine, eu asa cred. Si mai e si avocatul ala dubios la mijloc, Dancu. Eu nu il mai suport de cand cu Magda Catone si Serban Ionescu. Brrr!


Editat de lucialu, 04 aprilie 2014 - 09:30 .


#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 13:39

Nu stiu de ce a plecat Monica de langa Irinel si nici nu ma intereseaza.

Stiu doar ca ar trebui ca parintii sa se gandeasca la copii si nu la ei.

Sigur, un deziderat ireal.

La o anumita varsta, indiferent unde sta si cum a fost manipulat, copilul va sti cum a stat treaba.



#5
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 13:49

In cazul de fata, parintii copilei imi par extrem de imaturi. Din pacate nimeni nu le arata ce pierd ei, dar mai ales ce si cat va pierde copilul lor, unicul nevinovat si cu nevoi stringente. Bunicul pana la urma se pare ca are o vointa proprie. Si este tatal fiului lui, oricat de obiectiv ar incerca sa fie. Presa? O furacioasa de sanse in plus ale acestui copil.

 

Din pacate Rufus, acea justitie despre care vorbesti tu este mai mult poetica, in fapt nimic nu vor acoperi anii acestia de formare ai copilului ca individ. 


Editat de lucialu, 04 aprilie 2014 - 09:27 .


#6
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 15:53

Mai, fara sa stiu tot ce s-a vorbit prin presa despre caz si fara sa ma pronunt din postura mea de mama, imi dau si eu cu parerea.

 

Am inteles ca fetita a stat de la inceput in Italia cu bunicii paterni, ca la momentul cand s-a hotarat chestia asta, Antonia a fost de acord (ca avea concerte, ca era prea tanara, ca nu avea timp etc.).

 

Acuma, na...mi se pare destul de traumatizant pt. copil sa il iei din mediul in care a crescut si cu care e obisnuit, sa il duci in alta tara, cu o mama pe care a vazut-o poate de 2 ori pe luna.

 

E greu sa te pronunti cum e mai bine, mai ales ca nu stim cu adevarat datele problemei, insa parerea mea, la ce am auzit acum, e ca ar fi bine sa lase copilul acolo unde e, sa o viziteze extrem de des, sa se cunoasca reciproc cu adevarat si pe urma, poate, daca fetita ar dori, sa incerce sa o ia...



#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 19:19

Fetita a fost scoasa din tara cu procura semnata de Antonia. Asta s-a intamplat cand copilul avea cateva luni, iar Antonia si Vincenzo erau impreuna.

 

Mai departe, nu stiu ce sa zic, unde i-ar fi mai bine copilului...

 

Lucia, Monicai Gabor, initial, ii fusese incredintat copilul, pt ca ulterior sa realizeze ca fetitei i-ar fi mai bine langa Columbeanu, asa ca a renuntat in favoarea lui.

Nu imi pare ca situatiile ar fi asemanatoare. [:)]



#8
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 20:28

Alizee, eu am inteles ca fetita a fost scoasa din tara anul trecut, in vara. Probabil ca a mai fost iesita, dar atunci ( in vara anului trecut ) ei au refuzat sa o mai aduca inapoi.

Monica cred ca a fost convinsa sa renunte la copil, niciodata nu ar fi scos- o din tara fara acordul tatalui, iar ea asta a vrut, sa o duca in State pe fetita pt ca acolo a ales sa traiasca, alaturi de dl Roz. Eu spuneam ca este la fel pt ca in toate 3 cazurile, mamele cunoscute in lumea mondena, au ales sa o rupa cu tatii copiilor lor, acestia le- au luat copiii, dinainte ca instanta sa se pronunte cui ii va fi incredintat copilul, copiii au fost tinuti o perioada indeajuns de lunga ( pt un copil de 3 ani, jumatate de an conteaza , e mult timp, si pt instanta caci se raporteaza la nevoile date de varsta copilului, desi omite cel mai important lucru- prezenta mamei , nevoia acestuia de mama lui ), toti tatii sunt cu influente in anumite cercuri, potenti financiar, peste partenerele lor. Toti le- au facut praf pe mame in presa dinainte cu mult sa se stabileasca la cine va sta copilul, iar primii doi tati, da, au ramas cu fetitele. 

 

Oana, tu chiar crezi ca dc Antonia va face precum spui tu, suna straniu sa se cunoasca...in fine, dc va face tot ceea ce spui tu, isi va primi fetita inapoi, o va putea aduce in Romania ca sa se ocupe si ea de cresterea ei?

 

Eu i- as da cap in cap sa fiu judecator, dc chiar vrea sa urmareasca interesul superior al copilului. Si pe bunicul Ciro l- as trimite la plimbare dupa ce as dispune readucerea copilului in tara. Si l- as lua la intrebari nitel. Acelasi tip care a facut un copil impreuna cu Raluca Sandu, ironic, o fetita si pe care nu o recunoaste, dar fetita Antoniei este " printesa" lui. Ce inseamna vorba asta cum ca el vrea ca cei doi sa se inteleaga si sa isi creasca impreuna copilul cand tot el spune ca a mica este o printesa, inclusiv la ei in oras ( in Italia ), " iar printesele nu pleaca niciodata"; " vreau ca M. sa aibe un sg tata, adica pe Vincenzo" si ca ei de acum merg pe drumuri separate, ca s- au divortat? Si de fapt in Italia fata nu este crescuta de catre niciunul dintre parinti. Nu a fost nici tatal cu ea, acum e acolo, pt ca e procesul pt custodie, dar si  el are pe altcineva, o italianca. Nici Ciro si nici Vincenzo nu concep ca M sa creasca langa un alt barbat. Despre asta e vorba. Au recunoscut- o. Unde este interesul copilului? Plateste si ea , fiind  lipsita de prezenta mamei? Eu tocmai, cred ca si Antonia are " meritele" ei pt care s- a ajuns aici si mai cred ca a fost extrem de naiva, dar ce vina are copilul in toate acestea? Cu ce il face pe Vincenzo mai indreptatit sa aibe custodia copilului, pe acte, caci in fapt a aratat ca are alte treburi de facut? Inteleg ca ea a incercat sa nu faca scandal, la ea chiar se vede ca s- a abtinut, a incercat sa fie discreta, dar asta tare mi- e ca o va costa si mai ales pe fetita o va costa, eu in secunda doi, cand vedeam ca nu mai vine cu copilul acasa, faceam plangere pt rapire si sechestrare.


Editat de lucialu, 04 aprilie 2014 - 09:25 .


#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 22:01

Da, este f traumatizant sa iei un copil si sa-l desparti de celalalt parinte, sa rupi legatura dintre copil si celalalt parinte  (fostul/a tau/a partener/a). In conditile in care parintele se intereseaza de soarta copilului, vrea sa-l vada etc. Este traumatizant atat pt copil, cat si pt parintele dat de-o parte.

 

Nu stiu cum de justitia nu sanctioneaza astfel de comportamente, daca tot actioneaza in interesul copilului.

 

Stiu de toate cele 3 cazuri expuse, am citit despre ele pe net in presa de scandal si nu numai. Fiind vorba de copii, sunt mai sensibila la astfel de subiecte, si atunci urmaresc mai cu interes cazurile.

Sunt triste toate... Cu Columbenii am inteles ca s-au linistit lucrurile de mult, Monica are acces la fetita cand vrea, doar ca nu prea mai vine prin tara.

Groaznic mi se pare cazul Roxanei de la Trident, ca vad ca dureaza situatia respectiva de ceva vreme.... si are omul ala o fata, zici ca e nebun de-a dreptul.... tot spune ca "fata nu are ce cauta la mama ei, nu intreaba de ea, nu i-e dor de ea"....

Iar cu Antonia, habar nu am ce va fi..... ar trebui sa se ajunga totusi la o solutie civilizata.

 

BTW, stiu de un anume Ciro Castelano care a fost sotul Ralucai SAndu o vreme si au o fetita impreuna. Individul e tatal acestui Vicenzo? Adica e tatal fetitei Ralucai Sandu si bunicul fetitei Antoniei?? Imi parea mai tanar Ciro asta cand s-a cuplat cu Raluca, chiar daca el era mai mare, pareau de varsta oarecum apropiata



#10
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 08:23

Monica, acelasi Ciro este. M- ai inteles cu ce am vrut sa spun.  [:)]

Acum mi- a picat fisa ca mai exista un caz de genul, " monden" , insa finalizat altfel. Cazul Truica. La fel, a luat copilele de langa mama. Cu ce difera de restul? Doua lucruri esentiale: mama nu era personaj monden si,  desi el a incercat sa o manjeasca, nu prea a avut cu ce si nici presa nu l- a putut " ajuta" aici. Caci toate cazurile sunt despicate si judecate mai intai in presa! Si au intrat sub incidenta legii franceze, mama a depus acolo plangere pt sechestrare, ei avand si cetatenie si domiciliu acolo. Ceea ce ma face sa ma intreb: cat de justa este justitia din Romania  in cazurile in care tatii sunt "cineva"? Si aceeasi dilema o am si eu: de ce nimeni care se ocupa de drepturile copilului nu se sesizeaza? De ce nu sunt " obligati" ca sa se inteleaga, copilul sa poata avea acces facil la ambii parinti, sub amenintarea decaderii din drepturi a acelui parinte care saboteaza accesul copilului la ambii parinti? De ce nu se stabileste in mod real un fond material de intretinere a copilului, de catre ambii parinti? Ok, vad ca pensia alimentara de multe ori este buba neintelegerilor si mizeriilor pe care si le fac parintii intre ei...pai atunci frate, dupa ce ai stabilit la cine va sta copilul de obicei, vezi care sunt cheltuielile cu casa, care parte ii revine copilului si imparte- o la doi, vezi care sunt cheltuielile cu educarea lui, gradi/ scoala si imparte- le la doi, cu exceptia cand un parinte vrea el sa isi asume aceasta cheltuiala sau pe oricare alta, dc ccc copilului ii aduc un plus, celalalt nu are ce sa caraie, vezi care sunt cheltuielile cu imbracatul lui/ mancarea lui etc, parintele care nu locuieste in mod frecvent sa cumpere el copilului  lucrurile de care are copilul nevoie, ca sa scape de " teama" ca ar fi folosit de ex? Ce atata filozofie si smucit copilul in toate directiile? 


Editat de lucialu, 04 aprilie 2014 - 09:49 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -