Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, cap 94


196 raspunsuri la acest subiect

#1
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 08:45

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59 cap 60 cap 61 cap 62cap 63 cap 64 cap 65 cap 66 cap 67 cap 68 cap 69 cap 70 cap 71 cap 72cap 73 cap 74 cap 75 cap 76 cap 77 cap 78 cap 79 cap 80 cap 81 cap 82 cap 83 cap 84 cap85 cap86 cap87 cap88 cap89 cap90 cap91 cap92 cap93



AristicaNu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.


Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) aici si aici
5. medicamente din strainatate
6. stadiile carnegie
7. Ziua testarii bhcg
8. EI (endometrial injury) - link aici; definitie simpla aici

Gravide: dupa prea mult timp



Mamici:
Adipapazi - mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani - 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; 2012mart - FET 2 nereusit;
tamys - mami de gemeni Maria si Andrei; - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV
ioana3110 - Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2
adrianaady - Mami de Antonia Gabriela si Bianca Mihaela, 30 ianuarie 2013
smaick

aadina mami de Sofia Maria

aristica mami de baietel minunat 30 mai 2013

sandy2707 mami de baietel

 

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie (OATS) severa, cu 3 FIV-uri la activ: FIV1-dec 2009 Szeged/Zadori, FIV2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea FIV a rezultat Bogdanel!


Editat de o-baba, 29 martie 2014 - 08:46 .


#2
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 10:51

Un capitol plin de vesti bune!

Weekend minunat sa aveți dragele mele!

#3
tamys

tamys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 16:32

Fetelor, va puuuuup ! imi cer scuze nu am mai reusit sa intru....multe reusite dupa mine....Doamne-ajuta !

Aristica felicitari draga mea, ufff imi pare rau nu te-am mai sunat....

Qiao am citit povestea ta, imi pare rau...nu renunta, trebuie sa reusesti !

Fetelor va doresc la toate sa va ajute Domnul sa va tineti puiutii in brate cat mai repede !

 

Pupici.



#4
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 19:54

micaela,sami  multumesc mult [flo2] le voi face luni.



#5
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 20:30

va pup dragele mele.

un capitol fain sa avem si plin cu vesti bune.

 

eu sunt suparata....mi-a aparut o batatura intre degetul mic si ....inelar [batcap]  la  un picior...si ma doare de lesin....nu suport nici incaltaminte ...nimic,nimic oricat de larg ar fi.

cu siguranta mi-a aparut de la adidasii de sala....ca incaltaminte ingusta,ascutita nu am purtat.

si mi-a aparut acum de vreo 2 saptamani.

o sa-mi pun plasturi din aia pentru bataturi si daca nu scap de ea...mor.

 

va pup....sunt la bucatarie,fac mancare ca azi am muncit...muncesc si maine.

[flo2]



#6
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 21:00

Fetelor, sa fie un cap cu vesti bune :-)

Samirutzo, daca degetul ala era la manutza ti-l pupam ca sa-ti treaca dar pt ca e la picior nu-l mai pup :-D. Treci la balerini si cu plasture pt bataturi sigur vei putea merge mai bine. Eu am un spray care formeaza o pelicula deasupra oricarei rani si nu mai deranjeaza asa rau rana. E un fel de pansament lichid, nu stiu dc se gaseste in Ro.

#7
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 22:06

hello !!!

bag si eu un cap pe fuga inainte sa vina mos ene. azi mam facut gigea, am reusit sa ma vopsesc, ca ma prinsese raceala si gravideala asa si nu mai eram o lady. si vad ca si cm se pregateste sa apara. poate totusi maine pot sa ies cu bicicleta. mi-e un dooor de ea. Anul asta nu am apucat sa ies, a fost sotul singur, eu eram closca.

samira tot cu gura pe tine. am vazut ca pt alea cu v de vrei sa le iei trebuie ca fc hepaticxa si renala sa fie ok. ma gandeam tot la acidul ala uric, ai grija cu rinichii. inainte sa te apuci de FIV mai verifica inca o data toateee analizele. stiu ca stii si tu, dar in ultima vreme ma mananca limba

tamys ce surorizsa placuta [flor]

velvet [pup] sa iti iasa bine analizele de luni

apopo de suplimente si alte alea, ce parere aveti de GNLD ? Am vazut ca au sediu pe langa noi si o colega (pe care am pierdut-o la restructurare) era reprezentant. Am vut sa iau pt mama, dar pana am convins- a fost too late. Ea imi recomandase si mie cate ceva, dar pe vremea aia nu ma indopam cu nimic. Acum vrea o colega si ma intreba pe mine ca m-a tot vazut inghitind saptamanile astea diverse.

pup fetele



#8
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 22:25

uitasem-un capitol bucuros!  [clo]

 

Qiao  [flor] multumesc mult.si tie iti doresc numai bine...trebuie!

 

sami  [pup] sa treaca batatura!

 

e ok sa fac FSH,LH,estradiol,TSH,prolactina luni,toate,nu-i asa?

 

sper sa am rezultat bun,ca au trecut 2 ani jumate si s-au mai adunat niste riduri pe fata,in suflet...si cred ca repet si AMH ul in vacanta.spersanimeresc cand e synevo deschis,sa nu inchida de pasti.ca as vrea sa il fac la acelasi laborator.ca acum 2 ani.

 

hormonii luni ii fac la alt laboraor,da AMH ul chiar il vreau la acelasi.ca daca e sa stau sa aleg,niciunde nu mai poti fi sigur.

 

noi am luat omega 3 si coenzima de la doppel hertz.nu stiu cat de bune sunt.

 

noapte buna,fete  [flo2]



#9
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 29 martie 2014 - 23:23

qiao...asa cum spuneam si prin ale parti....imi place limba ascutita si cand limba aia articuleaza si lucruri misto...e adorabil...asa ca stai fara grija ca nu ma supar eu doar din ce spui tu acolo.

acu'....nu ma sperii prea tare de Valtrex pentru ca e in schemele multor clinicil...daca faceam FIV cu Diakumakos sigur il avem in schema...si daca ma apuc sa cred tot ce scrie in prospectul oricarui medicament...pai nu mai iau nicio aspirina.

in rest functia hepatica e ok iar cea renala ....nush' daca e ceva in neregula cu ea.... dar cred ca nu...ce analize ar trebui sa-mi fac sa verific???

eco am facut si nu era ceva modificat pe acolo....apa beau de rup.....

 

v-am pupat fete dragi.

somn usor

in noaptea asta dormim putin

[flo2]



#10
Michelle_S

Michelle_S

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 11:27

Samira, un sumar de urina (inclusiv proteinurie), creatinina si uree.

 

Qiao, nu am auzit de acele suplimente.

 

O duminica frumoasa!

 

[flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -