Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Invata copilul sa mearga pe bicicleta: cum si unde

bicicleta

20 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 30 martie 2014 - 18:14

eu am invatat abia acu un an, la 33 de ani :))

cea mai buna metoda este sa fie saua jos, astfel incat sa poti pune piciorul jos oricand. Pedalele nu folosesc la nimic, caci primadata trebuie sa invet echilibrul, alunecarea pe bicicleta.

 Eu am invatat la munte, pe o straduta in panta usoara unde bicicleta aluneca de la sine.
Apoi usor usor pui pedalele. Acuma merg pe trasee mai usoare de mountain, caci in Bucuresti nu am curaj sa ies in trafic. Nu e usor sa urci prin pietris si pe iarba, dar e tare fain. Obligatoriu cu casca.
Mie mi-a luat mai mult decat fiemii, care a invatat pe sistemul asta la 7 ani si acuma la 11 jumate e experta.

 baiatu din pacate a avut roti ajutatoare, de la 3 ani, insa de la 4 ani si 10 luni e smecherul strazii,acu la 6 jumate merge cu mainile sus, in picioare, face scheme:))

 deci tot sistemul laufrad chiar daca esti adult :)
 



#12
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 13:39

Sabina, merci de pont :) Eu o sa invat anul asta, la 43+ ani, ca daca mama a avut idei 'cretze' ca mersul pe bicileta ingroasa picioarele...invat acum, la 'batranete', laolala cu fi-mea [flo2]

 

Chiar ieri i-am cumparat bicla, sa vedem acum ce-o iesi, ca deocamdata pedaleaza energic...in sens invers. [pk]



#13
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 13:44

Redactor, olandezii folosesc biclele si pe scarile rulante...am vazut la gara din Zoetermeer [fal]  



#14
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 31 martie 2014 - 14:37

Si eu am invatat tarziu la 30 de ani ca n-am avut bicicleta cand eram mica.

Ai mei s-au oprit la tricicleta:))



#15
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 12:26

ana a primit tzoakla cred ca pe la 3 ani. am urmarit sa fie o bicicleta usoara,de 12", sa ajunga lesne cu picioarele "pe podea",  iar datul la pedale sa nu se transforme intr o corvoada.

a inceput cu rotzi ajutatoare..

cred ca la 5 ani am hotarit ca este cazul sa renunte la rotitze. ma pregatisem sufleteste pt dureri de spate, si alergat in urma bicicletei.si.. surpriza! ana a tulit o fara probleme. moamaaa ce mindra mai eram!

 

eee, nu aceeasi situatie a fost cu teodora: ea a reusit sa si mentina echilibrul tirziu, pe la 14 ani. este adevarat ca prima ei bicicleta era mai mare 16' park. si nu am tinut cont de marime, greutate, etc...



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 14:50

Eu nu stiu sa merg pe bicileta. Ai mei nu mi-au luat ca cica si-a rupt o vecina piciorul si precis asa o sa petesc si eu [batcap] [batcap] .

Asa cum am invatat sa conduc si sa inot dupa 40 de ani, tot asa o sa invat sa merg pe bicicleta cit de curind. E in plan. Pina una alta mi-am luat o bicileta medicinala sa ne mai dezmortim oasale si eu si barbata-meu, ca tare avem tendinta sa fim sedentari.



#17
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 01:30

Atomix a avut rotile ajutatoare pina spre 5 ani. Cind le-am dat jos eram doar eu cu el, asa ca am fugit o suta de metri cocosata de spate cu mina pe sa, pe urma am decis ca trebuie sa fie si un fel mai usor. Si-am infipt o coada de matura in triunghiul ala metalic de sub sa. Si am urcat Republicii, strada cea mai fandosita din Brasov, asa, cu matura fluturind deasupra capului, dar cu spatele drept.

In Piata Sfatului m-am intilnit cu o colega de clasa, ooo, ai venit, da, ce ma bucur, bla-bla-bla, copilul si-a luat bicicleta si a inceput sa se invirta (mai mult pe jos :) ) in jurul artezienei. Pina sa-i spun eu ca nu, a hotarit ca poate si fara matura, s-a impins cu picioarele, le-a pus pe pedale si s-a dus la vale. Piata Sfatului e toata scari, faci doi pasi, mai cobori o treapta, mai faci trei, inca o treapta... S-a scuturat fiu-meu pe treptele alea in jos, de la arteziana pina inapoi in Rep, nu pot sa va povestesc, ca nu stiam daca sa rid sau sa pling... A urlat de surpriza din fundul plaminilor alea 30 de secunde, dar n-a cazut, n-a izbit pe nimeni, a speriat toti porumbeii si, evident, a invatat sa mearga pe bicicleta  [pk]

 

A meritat sa ma intorc acasa pe Rep cu matura in mina! 

 

Simonna


Editat de Simonna, 04 aprilie 2014 - 01:32 .


#18
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 23:21

[fluturas] Sunt absolut convinsa ca rotile "ajutatoate" sunt de fapt roti "incurcatoare". 

Nu au nici un rost si de fapt ingreuneaza invatatul mersului pe bicicleta.

 

Cele mai simplu si corect se invata pe Laufrad (bicicleta fara pedale) sau se scot pedalele la bicicleta obisnuita. Asa se exerseaza cu adevarat echilibrul.

 

Bineinteles ca la primul copil am picat si noi in aceeasi capcana. Si am lalait-o cu rotile incurcatoare vreo 1-2 ani pana cand i-a scos ta-su pedalele. Dupa 1-2 saptamani si- a dat drumul, fara nici un fel de alergat a adultului in urma bicicletei.

 

Cel mic a exersat cateva saptamani pe un Laufrad imprumutat, iar pe la 4,5 ani deja pedala pe bicicleta. 

 

Toti din jurul nostru au aplicat aceasta metoda, deci o generatie fara roti incurcatoare.

 

Si obligatoriu cu casca!

Voi purtati casca?

Ruxandra,  mesajul asta parca-i scris de mine [fal]  [flo2]

 

la nr 2 mi-am invatat lectia.

la fix doi ani a primit Laufrad si la 3 ani a mers direct pe 2 roti..merge la 6 si 35 km zilnic.. [alcool]



#19
anamariah

anamariah
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 10:13

Am si eu un baietel de 3 ani si as dori sa-i iau bicicleta dar nu stiu de care. Am auzit ca ar fi bine sa-i iau pentru inceput bicicleta fara pedale dar mi se pare mai ok cea cu roti ajutatoare. Ce credeti? Am gasit pe http://www.copiidevi...-copii-c-87_117 cateva modele frumoase.



#20
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 19:23

Clar fara pedale. Sau una normala si ii scoti pedalele, rotile ajutatoare nu isi prea au sensul, cel mai bine scapi de etapa asta.





Etichetat si cu bicicleta

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -