Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei "morcovei" de septembrie-octombrie 2013 #14

bebe sept2013 oct2013

342 raspunsuri la acest subiect

#21
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 13:59

Cum marea majoritate a dovleceilor nostri sunt in proces de diversificare, ce titlu mai potrivit? :))

Corect, unii au experimentat deja chiar si dovlecelul  [:-)))]

 

Va doresc mult succes, rabdare cu caru' si dovlecei papaciosi!

Ce titlu frumooos! Multumim!



#22
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 14:00

Peste un an pestele? De ce? Eu stiam ca dupa 8 luni e ok. Si de ce nu somon? Ce daca e gras, grasimile din peste sunt ft bune, ajuta la dezvoltarea creierului. Nu degeaba se indopau copiii pe vremuri cu ulei de peste. Bebelusii au nevoie in dieta lor de grasimi, sunt ft importante. De aceea lactatele trebuie sa fie grase pt ei. Eu stiam ca uleiul de cod nu e chiar ok pt ca are prea multa vit A. Dar somonul e recomandat dupa 8 luni. Gresesc? Tonul poate contine ceva mai mult mercur, deci trebuie evitat. Pastravul iar e excelent pt copii.

sai eu tot dupa 8 luni stiam, i n ordinea: somon, pastrav, peste romanesc de apa dulce precum crap sau platica.



#23
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 14:15

Salutare dovlecei mancaciosi!!!

Eu mi-s mai optimista, nu ca s-ar fi schimbat multe, dar asa ma simt eu mai bine si asa e normal pt copii.

Stef avea la 5 luni la control, dupa cum spuneam, luate doar 200 de grame, deci ajunsese la 5995 de grame. L:a 6 luni avem evaluarea si chiar sunt curioasa cat ia. De mai bine de o saptamana am inceput diversificarea, cu morcov, supa chiara nici n-a vrut sa o guste, i-am facut piure moale, ca aproape o supa crema. Morcovul simplu  nu prea a avut succes, insa combinat cu patrunjel da. Apoi am introdus pastarnac si de ieri dovlecel. Combinatia optima a fost dovlecel cu pastarnac, de o consistenta mai tare, ca un pire de cartofi mai molicel, deci nu mai bate spre supa crema, se pare ca prefera asa. Apa i-am dat 2 lingurite si o sa ii dau in continuare sa se obisnuiasca cu asa zisul gust. LP suge din bibe max 80 ml pe zi, in 2 ture, iar restul mariiile sale tzatzele sunt cele mai bune. Eu pana una alta m-am apucat de mancat serios, ciorbe, cartofi sub diverse forme, salata cu ceapa si urme de rosii, cand si cand 2 patratele de cioco, mai o felie cu dulceata, dar si pate de pui fara e-uri si cascaval sandvis dimineata. De cand il diversific nu mai face mucus, chiar e ok, legat bine. Asta ma bucura si ma incurajeaza, da Domnul si-si revine! Am mers f mult pe afara si au prins rosu in obraji. Acum au venit frigul si ploile si nu suntem niciunii multumiti.

Fug ca cere somn.

Revin cu intrebari despre diversificare!



#24
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 14:52

Asa... eu am intrebat doc si mi-a spus ca avocado inca sa nu ii dau, dar ii pot da spanac proaspat, fiert. de sapt viitoare sa introduc si carnita de pui fiarta separat 1 sau 1,5 ore! Apoi dupa 7 luni galbenus. De sapt viitoare cred ca incepem si fructele, cred ca mar galben, nu rosu. Fructe autohtone, oricum.

Al meu mananca in jur de 80 ml piure de legume. Apoi mai serveste si o tzatza, mi se pare ca mananca putin. Sunt ferm convinsa ca nu mananca nici lapte mai mult de 100 la o masa, d'apoi 200!!! Se culca pe la 8:30 si se trezeste cam de 3 ori, apoi la 7 cel tarziu e fresh, parca ar pleca la scoala cu sor'sa!  [:-)))]  Mai baga pe la 9 tzatze si somn, apoi pe la 11 putin, iesim afara si masa de legume o serveste pe la 1. Uneori ii dau LP la 1 si dupa amiaza pe la 4 ii dau legumele. Daca il las pana la 2 suge LP din bibe fara sa urle. Nu-i bun deloc, stiu ca ma repet, dar e groaznic LP hidrolizat. I-l indulcesc cu glucoza si tot e rau.

Ai vostri cat mananca in ml la o masa de solide? La lapte stam prost vad...



#25
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 14:54

de pastai am uitat s-o intreb, eu i-as baga, insa as scoate fasolea din mijloc. Mazarea, brocolli, conopida, stiu ca i le-am dat celei mari dupa 1 an.

 

dupa 7 luni vreau sa ii introduc ardei si rosie la supa. telina dupa 8 luni, e alergena rau si mi-e teama cu el si terenul sau alergic. La fel si cu sfecla rosie, desi f sanatoasa, e alergena.

de suc de fructe ce ziceti? as incepe cu suc de morcov, apoi as adauga mar, apoi altele, dar dupa ce introduc fructele coapte. La cea mare am inceput diversificarea cu suc de mar si morcov, dar era hranita cu LP si avea 7 kile la 4 luni, nu 6 la 6 luni ca albastrel asta mic :) Apropo, li s-au schimbat ochii alor vostri? eu cred  ca al meu ramane cu ochii albastri, spre bucuria mea. pe cap are un pufisor de par de jumatate de cm, blond si moale parca e pui de gaina mic mic.


Editat de c.raluca, 26 martie 2014 - 14:58 .


#26
onnu

onnu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 17:07

   Uff...nush ce-am lucrat pe la contul meu k de ieri nu mai puteam posta nimic....toata casuta de scris mesaje era gri...bine ca am rezolvat-o, cu aceeasi "tehnica", adika n-am idee cum da bine ca s-a rezolvat!!

 

  Ela, intr-adevar, cum a zis nanne, aici volanul e in dreapta.Cipru a fost colonie englezeasca pana prin '64, parca, deci cam toate cele is "english style" pe aici.Inclusiv prizele sunt din alea cu trei gauri.Scuzele mele ca v-am zapacit, chiar nu mi-am dat seama...

 

 Elena, pe principiul "rau cu rau, dar mai rau fara rau",e bine totusi ca are cine te ajuta (si enerva), ca singura e tare greu, crede-ma. Eu cresc singura singurica fetele (ma rog, cu sotul), dar la o nevoie n-am la cine apela sa vada de ele nici macar jume de ora!!!Toti prietenii mei de aici, putinii care au mai ramas, ca majoritatea au plecat acasa,au, la randul lor copii mici si problemele lor....Si chiar asa, atotstiutoare cum e, ma gandesc ca e bine intentionata....macar iti stii copilul in siguranta cu ea si nu cu straini!

 

 Cu diversificarea noi iar stam pe loc din motive de constipatie.Cred ca de la mar...de fiecare data cand ii dau se constipa asa ca ma gandesc sa-l scot o perioada...Azi suntem la "regim", adica numai lapte, iar de maine incercam legumele.Ma gandeam sa incep cu morcov, dar stiu ca si ala constipa asa ca o sa ii dau dovlecel.

De peste si mie mi-a zis dr ca dupa un an



#27
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 19:58

Onnu, nu mă refeream pe ce parte e volanul, nu îmi imaginam ca tii bebe in fata pe scaunul de pasager

noi azi am avut chef de joaca cu mâncarea, cum baga mami piure, cum îl scuipa si se amuza....si mami la fel, de am făcut un pui de titan roscat :)))
La doctor ne-a spus sa ii dau debridat de 3 ori pe zi si lapte antivomitiv :( cu toate ca ia in greutate, acum are 7,345 kg

Editat de ela_ella2003, 26 martie 2014 - 19:59 .


#28
onnu

onnu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:41

  In fata o tin,Ela, ca mi-e frica sa o pun singurica in spate.Voi unde tineti bebele cand mergeti singure cu masina?Ma gandesc poate vomita si se inneaca,Doamne fer, sau mai stiu eu ce nevoie are si nu ma pot intoarce la ea....

 

 

Cine imi explica si mie cum sa-mi pun ticker la semnatura??



#29
onnu

onnu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:25

 Sa vad daca o iesit......



#30
onnu

onnu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:26

uff....nu pot sa pun ticker-ul





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -