Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#241
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 23:18

Maryella, da si eu as vrea sa cunosc adevarul: sunt sau nu cu adevarat biserici, locasele sfinte care au infierbantat netul? Toata presa a preluat acel articol. [alcool]  Daca se dovedeste ca fiind o informatie falsa, ca de fapt exista doar o biserica ( aceea din imagine  cati lei poa' sa fi inghitit, ca e tare micuta si " saracuta" fata de cum sunt majoritatea bisericilor de prin tara ?  plus hai sa zici si aceea si mai mica de pe deal, exclusiv din lemn, " costisitoare" nevoie mare! ) si in rest sunt troite, paraclise, capele...si toate acestea alaturate lipsei de canalizare, de parca acest sat a ramas fara retea, ce merita aceasta presa, cati mai au drepul sa ridice pretentia sa se numeasca jurnalisti? 

 

Vorbeati de sateni...pai pe unul il durea ca nu are Camin ( cultural ), dc tot o fo intrebat, nu plangea dupa canalizare.



#242
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 09:04

Lia reportajele la care se face referire au fost postate aici la topic si le poti vizualiza de pe urmatoarele linkuri:

http://stirileprotv....8-de-copii.html

 

http://www.youtube.c...h?v=Ngg0B4urBT4

 

 

Incercand sa inteleg cum functioneaza un asemenea proiect... am gasit urmatoarele:

 

http://provitabucure...toricul-provita

 

http://federatiaprov...eratia-provita/

 

Am gasit si asta

 

http://antiprovita.wordpress.com/

 

Iata o campanie a lor in scoli!!!!

 

http://www.vreausaaf...mp/?page_id=11 


Editat de alinuk, 27 martie 2014 - 11:42 .


#243
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 11:04

Au si pagina de Fb. Acolo apar postari cu lipsurile pe care le au in diferite momente. 

 

In decembrie 2011 a avut loc un incendiu. aici un articol cu stirea

 

http://www.gandul.in...ie-foto-9054822

 

 

mai exista astfel de asezaminte, unul dintre acestea ar fi condus de parintele Valentin Stefan 

 

http://dragocip.word...nicolae-tanase/

 

 

Alinuk, eu am gasit niscaiva explicatii legate de observatia ta despre adoptii. Acum nu stiu daca legal ar putea sa interzica, dar de impotrivit se pare ca da, o face. Nu vrea sa instraineze copiii de familile de origine, nu vrea sa fie luati copiii romani din tara, considera ca acelora pe care i- a adus acolo le ofera deja ceea ce le poate oferi o familie. Ma rog, sunt viziunile lui, nu fac subiectul aici, iar eu nu cunosc nimic in mod direct, iar ce am aflat este prea putin ( de pe net ) ca sa imi fac o parere. Nu stiu cati copii de acolo sunt de fapt adoptabili. Anyway, parintele a prins tot felul de timpuri: si cand adoptiile erau facute de- a valma, la liber, total necontrolat drumul acelor copii dupa adoptii, si cand s- au interzis adoptiile internationale...poate ca si toate aceste lucruri au contat  in pozitia luata de dansul.


Editat de lucialu, 27 martie 2014 - 11:07 .


#244
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 11:06

Maryella, da si eu as vrea sa cunosc adevarul: sunt sau nu cu adevarat biserici, locasele sfinte care au infierbantat netul? Toata presa a preluat acel articol. [alcool]  Daca se dovedeste ca fiind o informatie falsa, ca de fapt exista doar o biserica ( aceea din imagine  cati lei poa' sa fi inghitit, ca e tare micuta si " saracuta" fata de cum sunt majoritatea bisericilor de prin tara ?  plus hai sa zici si aceea si mai mica de pe deal, exclusiv din lemn, " costisitoare" nevoie mare! ) si in rest sunt troite, paraclise, capele...si toate acestea alaturate lipsei de canalizare, de parca acest sat a ramas fara retea, ce merita aceasta presa, cati mai au drepul sa ridice pretentia sa se numeasca jurnalisti? 

 

Vorbeati de sateni...pai pe unul il durea ca nu are Camin ( cultural ), dc tot o fo intrebat, nu plangea dupa canalizare.

Chiar asa, a stat cineva sa numere bisericile, sint poze cu ele, sau e numai acest articol de 3 lei?

Fetelor care ati fost acolo, puteti confirma ca ati vazut 28 de biserici sau sint numai gogosi de presa, ca de obicei. Chiar nu exista nici o poza cu celebrele 28 de biserici?



#245
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 11:09

Preotul a spus ca slujeste la toate cele 28 de biserici deci nu cred ca slujeste la troite. In plus articolul spune ca fiecare biserica are alt hram.



#246
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 11:27

Tocmai, ca exista lume care a fost pe acolo si sustine ca a vazut altceva, nu 28 de biserici.  Si stiu si ce a spus parintele. Acum, treaba e relativa, ca la o adica pt dansul si aceia aflati in nevoie o casa de 300 de euro este o casa. Pt altii...nici bani de un cort pe care sa il numeasca rezonabil nu e. Am vazut pe net un comentariu tendentios la adresa acelor biserici, care in viziunea comentatorului erau niste " cotete" , nici macar terminate. So, personal sunt confuza, nicidecum lamurita. Insa ma indoiesc tare ca parintele a ridicat 28 de biserici a la carte, cand posteaza pe FB ca le trebuie x,y,z fel de hrana. Si cand au avut pierderi mari in acel incendiu, pierderi ale unor lucruri de baza pt traiul acelora adapostiti acolo.

 

 

Letitia, asta ma intreb si eu: de ce cine a incropit articolul nu ne- a scos ochii cu fotografiile celor 28 de biserici? Dar mai ales ma intreb, de ce toata presa (nu exagerez, e virala, scrieti sat si 28 de biserici pe google si vedeti ce va da) a preluat mot- a - mot acel articol fara ca sa verifice afirmatiile facute in el? Suntem in anul de gratie 2014 cand se pot capta imagini cu orice fel de chestiuta.


Editat de lucialu, 27 martie 2014 - 11:30 .


#247
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 12:05

Rectificare. mea culpa! Nenea ala care zice de Camin ca le lipseste, zice si de canalizare mai apoi, cand insista reporterul. 

 

 

Din " Jurnalul" pe cand erau deja ridicate 26 de " biserici" aflam mai multe. Intai parintele a ridicat un veceu, apoi a facut o fantana, ceea ce i- a atras nemultumirea satului :D

Biserica nu aveau, fiind distrusa de cutremurul din '77. O fundatie a turnat intr- o noapte ajutat de 30 si ceva de oameni, ca sa nu piarda pamantul. Aflam si ca a ridicat pe unele dintre acestea acolo unde i s- a dat voie: in curtea scolii, gradinitei, in " ograzile a trei oameni" , o alta este ridicata de un roman care a muncit in State....si iap, multe dintre ele sunt neterminate. Da' tot as vrea sa vaz si eu poze cu toate cele 28 de turle care au infierbantat netul :P

 

http://jurnalul.ro/s...erici-3393.html

 

Asta ma face sa ii dau din nou dreptate Mikai, dc asta vor, asta au satenii respectivi. Oricum nu schimba cu nimic treaba cu canalizarea, pe aia tot statul o face sau nu, dupa voia muschiului lui. Ce vina sa ii gasesc parintelui? Aceea ca nu executa si treaba primarului?


Editat de lucialu, 27 martie 2014 - 12:06 .


#248
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 14:08

Incep sa cred ca apa si canalizarea, infrastructura, educatia, mai mult incurca, ca nu sunt decat un "moft".Ca normalitatea sunt altarele si crucile din zece in zece metri (ca Ceausescu pe peretele comunist). Bine, se simte un pic asa cand mai moare vreunul pentru ca nu ajunge ambulanta din cauza drumului, dar asta-i asa, de cand lumea. Ok, inteleg de ce oameni ca Becali, care si el a "ctitorit" biserici si a impartit in stanga si dreapta bani, sunt f apreciati de romani. Acopera nevoile de baza, cei care nazuiesc mai mult sa plece, oriunde.

A nu se confunda nevoia de evolutie spirituala cu mataniile batute indelung in colbul comunal.


Editat de iulia_b, 27 martie 2014 - 14:10 .


#249
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 14:18

Nu, nu este adevarat. Este vorba de a duce o discutie fara insinuari, de a nu insinua prostia celorlalti. Mai ales ca acolo chiar s-a facut ceva.

 

Mesajul postat de Buflea a repus discutia pe un fagas practic fara jigniri particulare (astea sunt mai greu de spus) sau generale. Cand e la general e mai usor ca nimeni nu ar trebui sa se simta jignit pentru ca na! e doar la general.



#250
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 14:40

Eu tot ma gandesc de ce unii spun ca suntem inapoiati ca neam, ca popor.  Uneori inteleg, uneori nu. De ce nu s-ar apuca taranul sa-si faca viata mai usoara, de ce n-ar lucra pamantul (in loc sa-l lase de izbeliste), de ce n-ar pleda pentru conditii mai bune in scoli, in gradinite, pentru locuri de munca? De ce suntem tara cu cele mai multe cazuri TBC? Din cauza conditiilor de trai, de munca? De ce investitorii nu vad asta si-si linistesc constiinta facand o biserica cu chipul lor pe el? Sigur e dreptul lor, insa eu tot ma intreb daca vreodata vom putea ajunge din urma restul Europei.

Aceste intrebari nu au de-a face neaparat cu grija acelui preot de acei copii (lucru pe nu-l pot condamna, ci chiar saluta), insa de ce acest gest nu este considerat firesc pentru biserica ortodoxa si opinia publica (care primeste bani inclusiv din taxele mele), ci ca pe o treaba nemaivazuta,  





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -