Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#231
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:07

Buflea,tu zici asa: "Bisericile cele 28 s-au facut pe banii unei fundatii."...care fundatie a primit banii aia de la unii care vor 10 biserici pe 1km,presupun.End of story.cum ziceam,asta-i natiunea minunata.



#232
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:11

 

 

Maryella77,presupun ca le-a facut sosea cu 2 benzi pe sens,daca a ras toti copacii? [:)]

Daca cei din satul parintilor tai posedau un interes real pentru respectiva asfaltare,ar fi putut salva copacii si primi si niste asfalt intre copaci...Dar daca alesii-s de multe ori incapabili sa gandeasca si mai sunt si iresponsabili,asa se-ntampla.

poate ii vine vreun gand de autostrada;:))

sa stii ca s-au strans mai multi oameni care s-au dus peste primar si i-au zis verde in fata ca nu il mai voteaza si il reclama la mediu;si atunci a fost de acord sa puna omul la poarta alti pomi; oricum tot primarul cu gura mare ca ala e terenul primariei , iar asta in mintea lui e echivalent cu terenul lui; si atunci de asta sunt oamenii de la tara reticenti; dar pana cresc pomii vor iesi din curte la magazin sau unde au treaba doar la 7 dimineata maxim si dupa ce  apune soarele; e prima vara acum dupa "bravura"; acum se vad efectele; oricum e ciudat sa iesi din curte si sa vezi si la 2 km distanta cine e la poarta la x; si eu una sincera sa fiu prefram cum era inainte , fara asfalt; ca erau pietruite frumos ulitele, nu se facea namol niciodata, dar erau pline de viata; acum...;



#233
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:11

Deceneu,merci pentru explicatii.Nu stiam cum se face canalizarea in mediul rural,dar si asa cum zici, primarul trebuia linsat cand a deviat izvorul,nu cand a facut canalizarea.Poate gandesc eu anapoda,dar e mai bine sa nu-i faci proces de intentie,dar sa iei masuri impotriva lui daca sare calul.

Nu prea ai cum sa iei masuri pentru ca exista complicitati pe verticala si se apara reciproc.
Este o reta de increngaturi si de interese care nu pot fi demolate de oameni izolati.

Din pacate natia asta isi vinde la alegeri viitorul pe nimic (ma rog,pe o galeata goala,pictata in diferite culori...nici macar pe o bicicleta,ci pe o galeata goala...).Absolut jenant si noi toti ne meritam soarta,fie si prin simpla apartenenta la aceasta natie mandra,educata si dornica de un viitor demn pentru copiii sai.
 

Nu se rezolva prin alegeri pentru ca indiferent pe cine alegi rezultatul este acelasi.


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 22:13 .


#234
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:18

 Deceneu, da'"societatea civila"unde e cand ai nevoie de ea?

 

...iti zic tot eu: nu e,ca e abuzata,needucata,nu pricepe mare lucru din ce i se-ntampla si e masa de manevra oricand pentru orice "ales cumsecade"...va protesta pentru orice nimic ,menit sa distraga atentia de la aspecte importante,dar nu va protesta niciodata pentru lucrurile grave care chiar se intampla.Sugerez sa importam macar 200.000 de cetateni greci...sau poate ucraineni?...sau macar niste mahgrebieni? [clo]



#235
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:23

Nu avem societate civila pentru ca nu s-a dorit de cei care au gestionat puterea.

Societatea civila poate fi incurajata sau poate fi impiedicata sa se emancipeze.

In anii '90 oamenii au avut entuziasm, dar aripile le-au fost taiate.


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 23:27 .


#236
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:25



poate ii vine vreun gand de autostrada;:))

sa stii ca s-au strans mai multi oameni care s-au dus peste primar si i-au zis verde in fata ca nu il mai voteaza si il reclama la mediu;si atunci a fost de acord sa puna omul la poarta alti pomi; oricum tot primarul cu gura mare ca ala e terenul primariei , iar asta in mintea lui e echivalent cu terenul lui; si atunci de asta sunt oamenii de la tara reticenti; dar pana cresc pomii vor iesi din curte la magazin sau unde au treaba doar la 7 dimineata maxim si dupa ce  apune soarele; e prima vara acum dupa "bravura"; acum se vad efectele; oricum e ciudat sa iesi din curte si sa vezi si la 2 km distanta cine e la poarta la x; si eu una sincera sa fiu prefram cum era inainte , fara asfalt; ca erau pietruite frumos ulitele, nu se facea namol niciodata, dar erau pline de viata; acum...;

Sunt perfect de acord cu tine,copacii cresc greu si e pacat ca au fost taiati...poate-ntr-adevar nu-l vor mai vota..sau poate-l dau jos mai repede? [panda]



#237
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:27

Buflea,tu zici asa: "Bisericile cele 28 s-au facut pe banii unei fundatii."...care fundatie a primit banii aia de la unii care vor 10 biserici pe 1km,presupun.End of story.cum ziceam,asta-i natiunea minunata.

Lia nu, nu cred ca a fost asa ...
Sunt multe variante pe care putem croseta scenarii ...nici nu cred ca cele 28 biserici au fost construite toate odata ...in plus, sumele mari de bani nu vin de la mine, de la tine ...ci din donatii substantiale ale firmelor, poate proiecte Europene ...habar n-am ca nici asta nu spun reportajele alea. Parintele raspunde evaziv la un moment dat ca ii ajuta toata lumea in afara de stat ...deci deduc ca sunt multe surse financiare. Fundatia asta trebuie sa aiba un board, nu poate fi Tanase singurul si unicul care decide. Boardul hotaraste cum investeste banii ...parintele o fi parte din board ...

Speculez acum ...habar nu am cum functioneaza acest proiect. Tot ce stiu din presa este ca un om a dezvoltat un oras pe un deal si are grija de 300 de copii frumosi, zambareti, cu povesti triste in spate ...mi se pare extrem de romantata povestea asta.

#238
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:30

Nu avem societate civila pentru ca nu s-a dorit de cei care au gestionat puterea.

Societatea civila poate fi incurajata sau poate fi impiedicat sa se emacipeze.

In anii '90 oamenii au avut entuziasm, dar aripile le-au fost taiate.

De acord cu tine,dar chiar si-asa,oamenii ar trebui sa-nteleaga ce li se-ntampla si sa sanctioneze aspectele incorecte si anormale...e unica varianta...Nu e necesar entuziasmul,chiar si furia consistenta,indreptata in directia corecta si corect dozata,poate face mult bine si schimba multe aspecte.



#239
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:41

Lia nu, nu cred ca a fost asa ...
Sunt multe variante pe care putem croseta scenarii ...nici nu cred ca cele 28 biserici au fost construite toate odata ...in plus, sumele mari de bani nu vin de la mine, de la tine ...ci din donatii substantiale ale firmelor, poate proiecte Europene ...habar n-am ca nici asta nu spun reportajele alea. Parintele raspunde evaziv la un moment dat ca ii ajuta toata lumea in afara de stat ...deci deduc ca sunt multe surse financiare. Fundatia asta trebuie sa aiba un board, nu poate fi Tanase singurul si unicul care decide. Boardul hotaraste cum investeste banii ...parintele o fi parte din board ...

Speculez acum ...habar nu am cum functioneaza acest proiect. Tot ce stiu din presa este ca un om a dezvoltat un oras pe un deal si are grija de 300 de copii frumosi, zambareti, cu povesti triste in spate ...mi se pare extrem de romantata povestea asta.

Buflea,eu n-am vazut reportajul,ca ma uit extrem de putin la televizor si cand o fac,evit canalele de stiri, ca ma enervez.Si ziare citesc rar.

Am inteles ca preotul respectiv are grija de niste copii, ce nu-nteleg e necesitatea mormanului de biserici...cui trebuiesc astea?

Ca nu vad nicio legatura intre a oferi unor copii masa si casa si gramada de biserici,unde in cel mai fericit caz e o slujba pe luna.Proiectul constructiei a 28 de biserici intr-un singur sat imi pare ciudat,ca sa ma exprim bland.O biserica sau 1000 vor face exact acelasi lucru..un nonsens absolut.



#240
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 23:17

pe mine ma surprinde cum un peot care face biserici si ingrijeste de sute de copii e luat la intrebari dar nu si pe cei care fac circiumi  pe fiecare ulita, in sate fara apa, canalizare, scoala....





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -