Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#201
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 14:46



Mama, m-ai umplut de respect! [:D]

 

1. Ai constatat tu ca banii aia nu proveneau din munca. Erau probabil bani castigati ilegal si erau spalati prin aceasta activitate (ai mai presupus tu mai devreme ca este, probabil, o afacere ilegala ce se intampla acolo...)

2. Deci cei ce doneaza spera sa castige iertare divina, sunt fraieri sau profita. O sa pun un link cu citatul tau la cei de la umanitare...sa-si bage mintile in cap ignorantii aia care doneaza ca vor sa-si ajute semenii. Daca ar fi sa-i incadrez in cele trei categorii ale tale, cel mai bine li s-ar potrivi postura de fraieri. Ia invata-i tu sa faca o scoala, vreo doi km de autostrada...ce naiba risipesc resursele? [:-)))]

De ce rastalmacesti ce am afirmat?

 

1. Tu ai afirmat ca banii nu puteau proveni din salariu de preot.

Asta nu inseamna ca sunt ilegali si eu nu am afirmat ca ar fi ilegali.

 

Am afirmat ca fundatia ar putea fi un paravan pentru sustragere de la taxe si impozite, dar nu am exclus sa fie banii excedentari ai fundatiei investiti in imobiliare.

 

2. In ce priveste donatorii ai eliminat din afirmatie esentialul, donatorii care "NU se intereseaza de destinatia banilor". De ce ai extins al toti donatorii?


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 14:49 .


#202
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 14:55

Deceneus, hai sa lasam adultii. Uita- te la acei copii din reportaje. Ce vezi? Ce fac? Cum sunt? Daca si de ei te indoiesti...nu, nu dau pe afara de fericire, sufera mut din cauza parintilor, lucru pe care nimeni nu il poate face sa dispara decat parintii lor. Dar dincolo de acest aspect, ce vezi?



#203
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:01

De ce rastalmacesti ce am afirmat?

 

1. Tu ai afirmat ca banii nu puteau proveni din salariu de preot.

Asta nu inseamna ca sunt ilegali si eu nu am afirmat ca ar fi ilegali.

 

Am afirmat ca fundatia ar putea fi un paravan pentru sustragere de la taxe si impozite, dar nu am exclus sa fie banii excedentari ai fundatiei investiti in imobiliare.

 

2. In ce priveste donatorii ai eliminat din afirmatie esentialul, donatorii care "NU se intereseaza de destinatia banilor". De ce ai extins al toti donatorii?

 

1. Iar tu ai afirmat ca nu provin din munca. De unde stii? Ce informatii detii?

Mirela spune ca n-a avut el atatia bani sa faca 28 de biserici...eu am fost de acord, dar am spus ca au contribuit si altii, logic. Concluzia ta? Banii nu erau din munca.

Ba poate erau, Deceneus...oamenii in general muncesc pentru banii lor. Stiu, exista si exceptii. Dar...de ce sa ma gandesc ca erau furati? Care-i motivul?

 

2. Ce-i ala donator care nu se intereseaza de soarta banilor? Pai daca donez pentru un caz...ar trebui sa cer chitante cu cheltuielile? O fi si asta o treaba...nu stiu cum fac altii, dar eu cand scot un ban din buzunar, inseamna ca sunt convins sa fac asta. Nu dau bani si dupa aia ma intreb oare de ce am facut-o...



#204
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:12

N-am sustinut nicaieri ca erau bani furati.
Poate erau subventii de la stat, sau contributii de la BOR din defrisari de paduri sau alte surse

Deceneus, hai sa lasam adultii. Uita- te la acei copii din reportaje. Ce vezi? Ce fac? Cum sunt? Daca si de ei te indoiesti...nu, nu dau pe afara de fericire, sufera mut din cauza parintilor, lucru pe care nimeni nu il poate face sa dispara decat parintii lor. Dar dincolo de acest aspect, ce vezi?
 

Nu pot contrapune afectivul cu argumentele.
Nu pot pentru ca nu copii decid viata adultilor ci invers.
Noi trebuie sa stam cu ochii pe adulti ca sa le mearga bine la copii.
 
Nu poti fi membra a Partidului Neincrezatorilor !
[:-)))]

Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 15:20 .


#205
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:24

.
 
Nu poti fi membra a Partidului Neincrezatorilor !
[:-)))]

[:-)))] Membra, Deceneus?



#206
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:27

N-am sustinut nicaieri ca erau bani furati.
Poate erau subventii de la stat, sau contributii de la BOR din defrisari de paduri sau alte surseNu pot contrapune afectivul cu argumentele.
Nu pot pentru ca nu copii decid vita adultilor ci invers.
Noi trebuie sa stam cu ochii pe adulti ca sa le mearga bine la copii.
 
Nu poti fi membra a Partidului Neincrezatorilor !
[:-)))]

 

 

 

Nu- i bai! imi fac partidul meu, dc voi simti ca ma arde nevoia  [soricel]  

 

Si ti se pare tie ca acelor copii le merge rau acolo? Ca cineva isi bate joc de ei pt ca sa isi spele banii? Eu de ce crezi ca te intrebam? Nu ma lua cu afectivul, un adult isi da seama daca chiar vrea sa stie, cand un copil e bine sau ba. Daca le pasa sa nu le fie filmat farasul pe care adunau gunoiul de la maturat...iaca un exemplu. S- a laudat parintele ca ii duce la Disneyland? A spus ce si cat le ofera, pt ce.

In reportajul protv, parintele indica o casuta din lemn pt locuit ridicata cu 300 de euro. In celalalt reportaj vaz filmat un alt preot la slujba in biserica. Dar dc nu se vrea sa se vaza si sa se auza... 



#207
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:32

[:-)))] Membra, Deceneus?

Scuze, eu am citit "nu pot fi membra" in loc de nu poti.



#208
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:42

Stiu ca erau discutii la un moment dat in ceea ce priveste conditiile in care stau acei copii, viitorul lor. 28 biserici din bani privati? uau, cred ca Tanase e cel mai bogat roman! Marturisesc ca m-am intrebat de multe ori de ce lumea de la sat investeste in termopane si iphon-uri si au veceul tot in fundul gradinii si se spala la lighean. Cred ca tine de educatie, de viziune, de planurile pe termen lung, care nu numai ca nu exista ci lipsesc cu desavarsire. Nu pot sa cred, sai ai bani sa construiesti 28 de biserici (banuiesc ca vor mai urma), sa te erijezi in "salvator" si sa nu investesti in educatie, in sanatate, in drumuri etc (care arata gradul de civilizatie alunui popor).

 

Iulia_b, uite [flo2] ca ajung sa te contrazic.

 

Ceea ce spui tu e foarte adevarat din punctul de vedere al unui om educat dupa un anumit tipar. Citeodata e foarte greu sa ne inchipuim ca altii pot trai fericiti si altfel.

 

Am stat o vreme in Mexic si atita evalvie si atita bani (raportat la ceea ce cistigau) cheltuiti in sarbatori religioase vazusem doar in Romania. Apoi i-am vazut bucurindu-se sau celebrind linga buchetele lor imense de flori, si decoratiile de hirtie creponata  si cantitatile impresionante de ofrande, i-am vazut veseli si impacati cu ceea ce aveau in momentul sarbatorii si mi-am spus ca poate erau ei care aveau dreptate.

 

Daca la Valea Plopului faptul ca fiecare familie face 200 de metri si ajunge intr-o bisericuta, paraclis, capela sau ce mai este (ca nu au facut catedrale) si ei asta vor, nu cred ca ar trebui "civilizati" cu forta si nici cu dispretul.



#209
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:48

Nu- i bai! imi fac partidul meu, dc voi simti ca ma arde nevoia  [soricel]  
 
Si ti se pare tie ca acelor copii le merge rau acolo? Ca cineva isi bate joc de ei pt ca sa isi spele banii? Eu de ce crezi ca te intrebam? Nu ma lua cu afectivul, un adult isi da seama daca chiar vrea sa stie, cand un copil e bine sau ba. Daca le pasa sa nu le fie filmat farasul pe care adunau gunoiul de la maturat...iaca un exemplu. S- a laudat parintele ca ii duce la Disneyland? A spus ce si cat le ofera, pt ce.
In reportajul protv, parintele indica o casuta din lemn pt locuit ridicata cu 300 de euro. In celalalt reportaj vaz filmat un alt preot la slujba in biserica. Dar dc nu se vrea sa se vaza si sa se auza... 
 

 

Nu! Nu am avut nici o remarca la activitatea preotului, dimpotriva toata stima.

Am avut si am semne de intrebare referitoare al modul cum s-a administrat excedentul financiar.


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 15:49 .


#210
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 15:53

Despre ce excedent financiar vorbesti?





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -