Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 22:32

La Valea Plopului a fost infiintat unul din primele orfelinate 'umane' din Romania post-comunista, de catre un preot. Acolo este o intreaga comunitate de copii fara parinti de care are grija un preot. Acolo un angajat al BOR (nu stiu in ce masura si BOR, ca insitutie) face mare cinste ideii de biserica implicata in societate, de mana intinsa catre semeni.



#12
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 22:36

Aici, pt cine are rabdare, reportajul original http://jurnalul.ro/s...ici-3393.html#�



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 22:47

Laura, cele 28 de biserici fac toate aceleasi lucru? Toate sunt ale aceluiasi preot respectabil? Iar vorbim in slogane sau ai date concrete despre toate bisericile alea 28?

#14
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:22

Mirela, tu nu vrei sa crezi ca exista multi Oameni in sanul BOR. Se spune ca mai orb decat cel care nu vrea sa vada nici nu exista.

 

Sa stii ca eu nu am cunoscut atatia medici omenosi cati preoti. Pe cand un subiect? Te asigur ca si acela ar face ceva trafic...

 

Daca si DC devine un forum ca oricare altul, adica anticrestin...



#15
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:25

Problema e ca o vorba veche spune"popa-i omu` dracului..."

:)

Esti botezata in rit ortodox? 



#16
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:31

Titlul spune totul....Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

 

Pentru cine insa nu intelege nimic din titlu, am sa las in aer o intrebare: unde este responsabilitatea sociala a bisericii???? a auzit cineva de asa ceva? [pk]  [clo]  [hia]

 

Ah bon, sper ca satul respectiv merge direct in rai.

Uite si un comentariu la articolul din link:  

 

Ca sa va raspund la intrebari:

Bisericile sunt facute din bani privati, stransi de pr Tanase pentru acticitatea caritabila deosebita pe care o desfasoara. In caz ca nu stiti, are in grija de peste 300 de copii abandonati sau fara posibilitati, in afara de adulti batrani. Asta inseamna adapost, ridicand numeroase case din aceleasi fonduri, hrana zilnica de peste 15 ani si educatie de baza, atat cat se poate.

Este vorba de capele, paraclise si nu 28 de catedrale ale mantuirii neamului. Daca v-ati documenta putin despre credinta veche a poporului, ati vedea ca exista obiceiul sa se ridice troite sau altare in cinstea unor sfinti, in functie evlavia fiecaruia, in memoria unor evenimente sau locuri. Nu este rar ca unii oameni sa le aiba chiar in curtea casei, nici alte tari ortodoxe. Nu vad cum ar putea fi folosite bisericile cu alt rol decat acela pentru care au fost construite. 

Asezamantul parintelui Tanase este privat, sustinut prin donatii si voluntariat, deci nu are cum sa apartina ministerului educatiei sau primariei. Nu sunt nici macar autorii morali ai proiectului. Nu exclud sa fi primit si fonduri publice locale sau de altfel, dar in orice caz nu reprezinta un procent majoritar din toata aceasta activitate. E un om care si-a dedicat viata caritatii si e pacat ca unul nu foarte multii clerici cu asemenea implicare sociala sa fie minimalizat printr-un articol care nu face cinste jurnalismului onest. 

In termeni de utilitate, va invit si pe dvs sa va implicati in ceva asemanator, asa cum a facut acest preot dupa 1990. Sa strangeti fonduri private si aveti grija de copiii abandonati dupa principiile dvs spirituale sau nespirituale.

Parintele Tanase si-a facut si isi face cu varf si indesat datoria civica. Canalizari si apa curenta este treaba administratiei locale sa faca. Nu vad cum il putem blama pe acest preot ca nu exista drumuri asfaltate in judetul Prahova. E vorba de niste copii abandonati care ar fi ajuns pe drumuri, care nu aveau ce sa manance.



#17
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:43

Eu nu inteleg de ce se amesteca lucrurile.Adica ce legatura are subiectul asta referitor la faptul ca intr-o localitate s-au construit atatea biserici la care au contribuit locuitorii cu bani , dar aceeiasi locuitori nu au gasit solutii sa isi imbunatateasca conditiile de trai cu ceea ce face acel preot pentru copiii aceia.
Preotul respectiv este un om extraordinar , asa cum ar trebui sa fie preotii in general adica sa se gandeasca la bunastarea aproapelui nu la a lor asa cum fac majoritatea.
Daca nu ar fi atat de iesit din obisnuit ceea ce face el, atat de rar in randul preotilor nu ne-ar atrage atentia atat de mult.Exceptia care confirma regula...

Numai ca Mirela se referea la altceva.Totusi nu cred ca i se pare cuiva normal sa existe atatea biserici intr-o localitate dar sa nu existe conditii civilizate de trai.

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:53

Andacos, daca tu nu vezi nici o problema, nu ma mir, sincera sa fiu...
 

De ce nu te miri?Iar bati apropuri nelalocul lor!

 

Eu nu am spus nicaieri ca nu vad nicio problema ,eu am spus ca asta doreste poporul,asta se construieste.Constructiile se finanteaza de undeva si primesc de undeva aprobari de constructie...deci acolo toata lumea e in unanimitate.

 

E mai pe intelesul tau acum?

 

Dana


Editat de andacos, 24 martie 2014 - 23:56 .


#19
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 04:13

Mirela, tu nu vrei sa crezi ca exista multi Oameni in sanul BOR. Se spune ca mai orb decat cel care nu vrea sa vada nici nu exista.

 

Sa stii ca eu nu am cunoscut atatia medici omenosi cati preoti. Pe cand un subiect? Te asigur ca si acela ar face ceva trafic...

 

Daca si DC devine un forum ca oricare altul, adica anticrestin...

 

Iar eu nu am cunoscut personal nici un preot "omenos" cita vreme am locuit in Ro, doar niste batrini calugari pe la manastiri. Nu neg ca ar exista, ci doar ca probabil sint rari. Iar medici "omenosi" nu ai intilnit?? Mai bine nu mai comentez.

 

Deci sintem pe un forum crestin? Sa stiu sa ma retrag.

 

Tare nelalocul lui acest comentariu, incepind cu catalogarea Mirelei in prima propozitie. 



#20
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 06:56

Stiu ca erau discutii la un moment dat in ceea ce priveste conditiile in care stau acei copii, viitorul lor. 28 biserici din bani privati? uau, cred ca Tanase e cel mai bogat roman! Marturisesc ca m-am intrebat de multe ori de ce lumea de la sat investeste in termopane si iphon-uri si au veceul tot in fundul gradinii si se spala la lighean. Cred ca tine de educatie, de viziune, de planurile pe termen lung, care nu numai ca nu exista ci lipsesc cu desavarsire. Nu pot sa cred, sai ai bani sa construiesti 28 de biserici (banuiesc ca vor mai urma), sa te erijezi in "salvator" si sa nu investesti in educatie, in sanatate, in drumuri etc (care arata gradul de civilizatie alunui popor).





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -