Sari la conținut

Sari la conținut


Cum ne ingrijim parul cu produse naturale (Henna)?

ingrijire par produse naturale pentru par ingrijire naturala a parului vopsea cu henna ingrijire par cu henna henna

17 raspunsuri la acest subiect

#1
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 10:42

Buna, tuturor!

 

Iata ca m-am hotarat ca anul acesta sa am mai multa grija de aspectul meu fizic (si implicit psihic), dupa o luuunga perioada in care nu prea mi-a pasat de felul in care aratam  [vampa] .

Se pare ca varsta incepe usor, usor sa-si spuna cuvantul si sa traga oaresce semnale de alarma.

 

Printre altele, iata ca, pe langa ridurile de expresie si alte semne si semnale de "deteriorare", si-au facut aparitia si firele albe.

 

Stim cu toatele ca vopselele de par clasice, in cele din urma, produc dependenta, o data ce-am inceput sa le folosim. Si asta se intampla mai ales in cazul schimbarilor radicale de look, cand din par de culoare deschisa il facem de culoare inchisa, sau invers si dupa o luna incepe sa se vada culoarea contrastanta a radacinilor proaspat crescute.

 

Una din prietenele noastre de pe forum mi-a recomandat acest site: http://sideris.ro/co...saten-nuca.html pentru produse anticearcan.

Frunzarindu-l, am gasit si vopsea naturala, sau cel putin asa se pretinde ca ar fi.

 

Nu am incercat-o inca, pentru ca sunt cam sceptica si sincer va spun, ca mi-e frica de o schimbare radicala de look.

 

Voi ce parere aveti?

Ati incercat Henna sau produse pe baza de Henna?

Ce rezultate ati avut si cat tine efectiv aceasta "vopsea". Este benefica sau ati avut si reactii adverse?

  [fluturas] [invant]  [roscatavant]

 

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 10:54

obisnuiam sa ma vopsesc cu henna, cu multi ani in urma.

pot sa spun ca efectul asupra parului e mai mult decat benefic : nu mai cade, nu se mai ingrasa asa rapid, dispare matreata, devine mai lucios, mai plin de volum, in scurt timp apar fire noi de par la linia scalpului. culoarea este foarte rezistenta in timp, eu foloseam roscat.

singurul impediment ar fi procedura destul de meticuloasa si lunga ca durata.

pe forumul softpedia gasesti discutii ample legate de vopsirea cu henna, marci, produse, tehnici.

la ce schimbare radicala te referi ? ce culoare are parul tau acum si cum vrei sa-l vopsesti ?

exista si henna incolora, pe post de masca-tratament pentru par, pentru regenerarea acestuia.



#3
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 16:30

Multumesc mult, Corina pentru raspuns.

Culoarea naturala a parului meu este un saten deschis, cam tern, ce-i drept. As vrea sa-l fac mai inchis, o nuanta de castaniu cu nuante aurii...cumva [il] Vise, vise...

Nu m-am gandit sa ma uit pe softpedia. Multumesc frumos pentru sfat, voi cauta acolo mai multe detalii

Pupici!



#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 07:29

eu s cele 4 prietene bune ale mele  avem toate fire albe desi avem sub 30 de ani.

Chiar ma gandeam ca ar fi interesant de vazut de ce au aparut asa devreme. ca e cam ciudat.

eu nu m-am vopsit pana acum si parca nu am nici un chef sa o fac lunar.....



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 07:38

Am descoperit Henna cand eram studenta, acum vreo 20 de ani. Atunci aparuse in farmacii, imediat dupa revolutie, am incercat si eu dar ieseam mult prea portocalie cu roscatul ce se gasea si apoi am gasit ca e mult mai simplu sa ma vopsesc cu vopsea clasica. 

 

Acum in iarna am fost in India in concediu si am redescoperit Henna in magazine, foarte ieftina. Am zis sa incerc iar, e minunata! Am gasit acum exact culoarea ce o voiam, roscatul acela de vulpe, irlandez daca vreti. Tine mai mult decat vopseaua clasica, nu se decoloreaza. De vopsit ma vopsesc la fel de des pentru ca acum am fire albe. Procesul dureaza o ora jumate, desi pe plic scria sa stau minim 3 ore. Am zis sa incerc cu mai putin si a mers. Poate daca stau mai mult iese mai inchis, dar nu vreau. 

 

Nu stiu ce ma fac dupa ce o termin (mi-am luat cateva plicuri dar n-o sa tina la infinit...). Am gasit site-uri ce comercializeaza dar e mai scumpa, mult mai scumpa decat ce am luat eu in India. 

 

Recomand si eu Henna, cu toata increderea.



#6
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:12

Multumesc, Mihaela. Uite ca treaba cu statul o ora si jumatate sau chiar 3 nu o stiam. De fapt, nu stiu nimic despre cum se vopseste parul, nici cu Henna, nici cu altceva.

Asa ca, ma gandeam ca daca ma hotarasc sa ma vopsesc cu Henna, sa imi cumpar vopseaua si sa ma duc la un salon sa ma faca. Oare o fi posibil? Sincer, mi-ar fi cam teama sa ma zmangalesc singura in baie si dupa aia sa curat tot eu in disperare cine stie cate ore...ca la cat de priceputa sunt, cred ca as face totul numai o vopsea in jurul meu [zid]



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 10:27

la salon nu cred ca te face nimeni cu henna. urmareste cu atentie sfaturile de pe sideris si softpedia, pentru ca in functie de culoarea ta naturala, nuanta de henna aleasa si nuanta dorita pentru parul tau, vei amestesca pudra de henna cu diverse ingrediente. eu o amestecam cu galbenus de ou si cafea foarte concentrata, insa alte variante sunt cu zeama de lamaie, ulei de masline, ceai si alte minunatii.

e greu prima oara, apoi te vei obisnui, mai ales cand vei vedea efectele (culoare si sanatatea parului).

e important sa folosesti henna naturala, in supermarket vei gasi vopsele "pe baza" de henna, care contin asadar si chimicale.

n-ar fi rau ca la prima vopsire sa te ajute cineva.



#8
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 15:10

Buna,

 

Si eu folosesc exclusiv henna de mai bine de 2 ani..din mai multe motive, trebuia sa ma vopsesc cel tarziu la o luna si jumatate, parul meu creste foarte repede, iar vopseaua chiar si cea profesionista de la salon nu imi pria deloc..si era si costisitor..intr-adevar nuantele erau foarte frumoase + fiv-uri.

 

Asa ca mi-am luat henna roscat de la plafar + o henna neutra indiana, le combin adaug ulei de masline, ceai negru concentrat sau cafea, suc de lamaie. Face sotul un maglavais, el stie exact cum trebuie sa fie si tot el mi-l aplica..s-a specializat. Stau cu o casca de dus peste care pun 1 prosop maxim 2 ore..firele albe ies mai roscate, culoarea morcovului dar m-am gandit eu ca sunt ca niste suvite. [:D]

 

Important: dupa cele 2 ore ma spal doar cu apa, fara sampon, stau 24 de ore si abia apoi aplic sampon, Culorea continua sa se intensifice.

 

Dar din pacate tot mi se ingrasa si imi mai cade parul..ce am observat ..cand il spal doar cu apa ca sa dau henna jos , nu cade deloc, nici un fir..cum aplic sampon, indiferent ca e dermatologic, profesionist sau oarecare, tot cade..

 

Momentan nu simt nevoia de a schimba henna, imi place ca ma pot vopsi in fiecare luna.Parul este intr-adevar lucios dupa.


Editat de Hatice, 18 martie 2014 - 15:12 .


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 15:42

hatice, e normal sa pierzi intre 50-100 fire de par/zi, iar la spalat cad mai multe simultan, ar fi cazut oricum si acestea.

poti folosi henna neutra ca tratament-masca pentru par, din 2 in 2 saptamani.

nu stiu daca procedezi corect cu uleiul de masline adaugat, e posibil sa nu lase vopseaua sa patrunda si sa se fixeze in firul de par. stiu c-am scris si eu, dar am citit la randul meu in alta parte, nu am procedat asa cand m-am vopsit cu henna.

uite aici info detaliate despre cum se prepara si ce se poate adauga la henna roscat.

http://sideris.ro/co...nna-roscat.html

http://sideris.ro/vo...-naturala-khadi



#10
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 18 martie 2014 - 15:44

Multumesc, Corina si Hatice, pentru raspunsuri.

 

Da, e clar ca trebuie sa ma documentez serios privind modul in care ma voi vopsi prima data cu henna. Si da, sigur va trebui sa ma ajute cineva, dar exclus sotul, ca e mai rau ca mine la zmangaleli. Oricum, el reuseste sa-si pateze hainele si fara sa faca nimic special [:)] 

 

Hatice, nu stiu ce inseamna fiv-urile despre care ai mentionat. Sunt novice in domeniul asta al cosmeticalelor.

 

Cat despre problema caderii parului, este normal sa cada cateva fire zilnic. Insa la mine, cand ma spal, cad aproape suvite intregi.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -