Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de voi! Copilul nu scapa de tuse!

tuse alergie corp strain la plamani pneumonia raceala inerstitiala

135 raspunsuri la acest subiect

#1
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 21:39

Buna seara, sunt disperata ca de o luna jumate copilul meu tuseste nonstop si nici un medic nu-mi da un diagnostic  exact .Am fost la spital iar primul diagnostic a fost aspiratie de corp strain la plamani ne trimete -au la Bucuresti sa facem bronhoscopie ca la Braila nu au asa ceva,al doila diagnostic o raceala inerstitiala la plamani care  zic ei sa diagnosticat numai prin radiografie ,tratamentul a fost 2 sticle de ZINAT.Am terminat tratamentul iar a doua zi a inceput sa-i curga muci galbeni  asta  timp de o saptamana ,mergem din nou la doctor diagnostic sinozita tratament AUGUMENTIN,terminam si acest tratament si el tuseste in continuare la fel de rau.In seara asta am sunat doctorul si i-am zis ca tuseste la fel de rau si ma plasat la alergolog care la noi in oras nu este.Fetelor va rog din suflet sa ma ajutati ca sunt disperata nu mai pot suporta sa-l aud cum tuseste in fiecare secunda,sa mai confruntat cineva cu asa ceva?Ma doare sufletul ,in tot orasul nici un medic nu poate sa-mi spuna de unde vine tusea ,pur si simplu dau antibiotic si atat.Am incercat  tot felul de remedii  sirop de ceapa ,paxeladin,humex ,aerosoli cu flixotide si nimic,cand am administrat primul tratament mi-a facut febra 40 ,timp de 4 zile.



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 22:00

E vorba de tuse spastica ? 

 

 

Imi pare tare rau Gina , sper sa-si revina Rares.



#3
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 22:12

Copilul are tuse seaca  iar noatea inspira bine si respira cu dificultate ieri noapte se foia in somn si-mi spunea ca se sufoca.Nu mai stiu la ce medic sa ma duc ,medicul de fam. imi spune sa-l duc in colectivitate cu toate ca el tuseste  intruna fara pauze.Medicul radiolog care ia citit  radiografia a zis ca-i contagios si ca are raceala interstitiala asta acum o luna si ceva.Noaptea geme usor ,si asta ma panicheaza  nu mai pot dormi linistita ,i-am dat atata tratament degeaba fiecare vizita la medic diagnostic diferit.



#4
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 22:52

Cred ca daca subiectul ramane la Ajutor umanitar sunt destul de mici sansele ca autoarea sa primeasca sfaaturi ref la problema medicala pe care o are cu copilul.

 

Gina, pentru tuse nu i-au prescris nimic copilului?Dar antibiotice?

Incearca Stodal (e un sirop homeopat) sau Prospan (e tot un sirop pe baza de iedera). Mai exista si alte produse pentru tuse la Plafar. Si ceaiul de cimbrisor e bun.

Ceai de ceapa, sau de ceapa cu nuci. Miere cu lamaie. Sirop de ridiche neagra. Sare calda pe piept.

 

Aerosoli ii faci?


Editat de ramiris, 15 martie 2014 - 22:53 .


#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 22:56

Eu zic aerosol,cu cortizon,asa ii fac lui fiumiu,cand apare cate o criza,pls antibiotic.......eu zic sa nu stai deloc ,vezi ce mai zic si mamicile.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 23:16

Noi la tuse luam Eurespal, Aerius si obligatoriu Salbutamol.

Insa doar la recomandarea medicului.

Nu mi vine sa cred ca daca mergi la upu la voi la spitalul de copii nu nimeresti un medic bun, care sa va indrme :(



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 23:29

In primul rand titru pentru mononucleoza infectioasa si citomegalovirus.Nepotul colegei mele avea aceleasi simptome la iasi i-au diagnosticat mononucleoza si se fixase pe plamani...el a stat intubat.

Salbutamol...si aerius.



#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:06

Din ce descrii pare clar o complicatie alergica. Fata mea a trecut prin asta, se sufoca de la tuse, tusea non stop.
Tratamentul a fost divers dar de ajutat cu adevarat ne-a ajutat doar mutatul intr-o tara calda.

#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:07

Apropo noi am fost la d-na dr Oros in Medicover Bucuresti care stia clar cum sa trateze asemenea situatii.

#10
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 02:03

Du- te la un medic homeopat. Sanatate puiului tau!!!

 

la Help Net gasesti formula complexa 14 ( trebuie sa scrie pe ea numele dr Gheorghe Jurj ) de la Plantextrakt este pt tuse seaca. Aici info 

http://www.helpnet.r...medii-tuse.html , dar e bine sa il vada un medic homeopat ca sa personalizeze in functie de simptome si de evolutie.


Editat de lucialu, 16 martie 2014 - 02:10 .




Etichetat si cu tuse, alergie, corp strain la plamani, pneumonia, raceala inerstitiala

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -