Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre barbatii care isi parasesc familia: motive si situatii

divort cuplu despartire lasitate

130 raspunsuri la acest subiect

#101
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:06

eu din mesajul lui dariucha nu am inteles totusi cine are grija de copil/copii. Daca fiecare e cu viata lui, sa intelegem ca sunt mari copiii si au viata lor, isi castiga singuri banii, isi fac singuri de mancare? Sau are stabilit cu sotul program : azi ma ocup eu de copil, tu vezi-ti de viata ta, maine ma duc eu la distractia mea, vezi tu de copil ?



#102
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:41

Nu asa Laura ! Subiectul era despre soti , nu despre cum își orinduieste fiecare treburile in casa ...
Dar ca sa-ți satisfac nedumerirea : împreuna ne ocupam de copii , cu tot ce include asta ! Dar , si lor le lăsam spațiu , intelegi ? Ii las pe iei sa ia decizii in unele probleme care ii privește direct , adică ce vor sa facă astazi , ce vor sa studieze mai intii , ce școala vor sa urmeze ... Ii sprijinim , iubim , sfătuim necondiționat ! Of
Nu sunt un monstru de om !!!

#103
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:50

Ok , altfel spus ... Nu ne cicalim , nu ne Ținem Evidenta , nu ne gelozim ... Ne iubim si ne respectam reciproc pina acolo incit daca ar avea vreo aventura nici nu as clipi !
copii sunt prioritatea nr 1 . Pt amindoi .
Si trag speranța ca nu-s vreo unicata :)))
Eu îs berbec , el e leu ;)

#104
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 12:59


 Ne iubim si ne respectam reciproc pina acolo incit daca ar avea vreo aventura nici nu as clipi !

 

Pai vezi? De aici reactia negativa a celorlalti. Pentru multe persoane o afirmate de genul facut de tine: 

Am o relatie extraconjugala (sau sotul are o relatie extraconjugala) si o acceptam fara a clipi ca fiind ceva normal, natural si reciproc acceptat nu se potriveste cu ideea de a iubi si de a respecta partenerul de viata.

 

Sincer si mie imi scapa acest aspect la cei 46 de ani ai mei. Adica alergatul dupa oi este treaba de berbeci  [:)] (nu stiu daca si de lei)



#105
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 13:15

:))) leul nu aleargă , își i-a direct ca doar ii regele !
( gluma :)
Imi pare rău ca s-a inteles ca as avea vreo terta ...
Ma bucur ca s-a făcut un pic de lumina :)
Acum ma retrag cu scuzele de rigoare ..

#106
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 13:17

Ok , altfel spus ... Nu ne cicalim , nu ne Ținem Evidenta , nu ne gelozim ...

 

E o situatie perfecta.

Trebuie sa accepti faptul ca suna cu totul altfel...deci nu trebuie sa te superi ca ai transmis (vad ca involuntar) altceva.



#107
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 15:25

Nu asa Laura ! Subiectul era despre soti , nu despre cum își orinduieste fiecare treburile in casa ...
Dar ca sa-ți satisfac nedumerirea : împreuna ne ocupam de copii , cu tot ce include asta ! Dar , si lor le lăsam spațiu , intelegi ? Ii las pe iei sa ia decizii in unele probleme care ii privește direct , adică ce vor sa facă astazi , ce vor sa studieze mai intii , ce școala vor sa urmeze ... Ii sprijinim , iubim , sfătuim necondiționat ! Of
Nu sunt un monstru de om !!!

Eu am dat vot negativa celui prim raspuns, dupa care mi-a parut rau. Nu cred ca e cazul sa judecam, pur si simplu ce functioneaza la ei, e bine ptr. familia lor. Nu putem fi toti la fel. Nu a venit femeia sa zica sa facem si noi ca ei, doar a expus situatia lor. Si in timp ce altii au inteles three- si four-some, eu am inteles ce a vrut Daruchia sa zica. DUPA ce am dat vot negativ, e drept.



#108
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 15:31

Pai vezi? De aici reactia negativa a celorlalti. Pentru multe persoane o afirmate de genul facut de tine: 

Am o relatie extraconjugala (sau sotul are o relatie extraconjugala) si o acceptam fara a clipi ca fiind ceva normal, natural si reciproc acceptat nu se potriveste cu ideea de a iubi si de a respecta partenerul de viata.

 

Sincer si mie imi scapa acest aspect la cei 46 de ani ai mei. Adica alergatul dupa oi este treaba de berbeci  [:)] (nu stiu daca si de lei)

 

Marius, in primul rand vreau sa clarific ca daca sotul meu ar avea o aventura, m-ar rani enorm. Ce as face, nu stiu. Primul gand e "ii pun bagajele in drum", dar... sincer, nu stiu cum as reactiona, evident. Si sper s anici nu aflu vreodata.

INSA, cum spuneam, nu suntem toti la fel; unii sunt mai libertini ca altii, unii isi vad viata de familie altfel decat altii. Hai sa fim seriosi, sunt milioane de femei care accepta aventurile sotilor (si invers) doar de dragul familiei, cu scuze gen: "nu-mi despart familia ca a calcat in laturi", "Nu-mi iau copilul de langa tata", etc. Asa, macar, in cazul Daruchiei, daca o fi sa se intample, nu sufera nimeni, au ei o intelegere tacita si zau ca e numai treaba lor. Atata timp cat ea nu are o aventura cu un barbat insurat si el nu are o aventura cu o femeie maritata, in rest e numai treaba lor ce si cat accepta.



#109
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 15:36

Nu asa Laura ! Subiectul era despre soti , nu despre cum își orinduieste fiecare treburile in casa ...
Dar ca sa-ți satisfac nedumerirea : împreuna ne ocupam de copii , cu tot ce include asta ! Dar , si lor le lăsam spațiu , intelegi ? Ii las pe iei sa ia decizii in unele probleme care ii privește direct , adică ce vor sa facă astazi , ce vor sa studieze mai intii , ce școala vor sa urmeze ... Ii sprijinim , iubim , sfătuim necondiționat ! Of
Nu sunt un monstru de om !!!

 

Multumesc pentru detaliere! [flo2]  Din primul mesaj se intelegea altceva



#110
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 18:47

Dariucha,ma bucur ca mesajele mele tzi-au fost de folos!

 

Nu te ia nimeni peste picior,replicile au venit la mesajul care l-ai scris.Si fara suparare,intre ce ai scris ieri si mesajele care le-ai scris astazi ...e mare diferentza!

 

Nu cred ca pentru cineva care scrie la subiectul asta,casnicia inseamna restrictzie la libertate,nimeni nu traieste prin institutzia casatoriei ca intr-o inchisooare.

 

Insa e drept ca libertatzile(ca cele mentzionate de tine in mesaj)sun tin general absente...le potzi avea,nu e nuicio problema,insa asta nu mai are nimic de-a face cu casatoria.

 

Nu cred ca vreun participant la subiect,indiferent de sex,vede in casatorie limitarea libertazii de a incerca.de a testa cu altzi parteneri...sorry,dar nu cred.Sigur ca exista printre noi,insa sa afirmi cu dezinvoltura ca ai libertatea chiar de a teste cu tertze persoane...e peste limita morala a multora dintre noi.

 

Pentru ca da eu-dar si altii care te-au citi asta au inteles.

 

Dana





Etichetat si cu divort, cuplu, despartire, lasitate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -