Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare 2014-2015 (capitolul 2)


231 raspunsuri la acest subiect

#31
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 23:15

va ziceam de baietelul dinaintea noastra la evaluare care a stat mult ...nu a luat. S-a emotionat si nu a putut raspunde intrebarilor. Si mamica era tare emotiva, cred ca se transmite. Era tare suparata. In rest a luat toata lumea.

 

Ar tb sa-mi notez marcile de care vb, dar sunt sigura ca se vor mai aduce in discutie si spre toamna.

Creioane colorate si normale noi avem de la Faber-Castle, imi plac ca sunt triunghiulare si te "obliga" sa le ti corect. Plus ca mina nu se sparge in interior. Restul creioanelor le consumam mai mult la ascutit ca se tot rupea varful.



#32
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 09:29

Gata, am terminat si noi cu evaluarea si cu inscrierea. A luat 100% si i-a dat sa recunoasca si cifre si litere, ca a vazut ca stie. A numarat de pe foaie 10 obiecte, fara sa se incurce, apoi a recunosctu cifra 10 dintr-un sir de la 1 la 10 apoi a spus ca cifrele alaturate 8 si 9 sunt mai mici decat 10. A avut si de recunoscut forme geometrice, le-a stiut pe toate. La anotimpuri nu s-a incurcat deloc. Zilele saptamanii le-a spus pe nerasuflate. La creioane a zis din prima care e cel mai scurt si care cel mai lung, fara sa le aseze - adica sa le puna unul langa altul, pe aceeasi linie. A mai avut de povestit ce vede in cateva imagini. In una din imagini era un baiat care vorbea la telefon si era trist si sa spuna de ce crede ca e trist. Si a raspuns ca e trist ca ploua afara si ca ar fi fost vesel daca ar fi fost soare. 

 

Am fost sa ne inscriem si la scoala. A stat cuminte langa mine ca isi luase o carte cu poze si planse de desenat si s-au mirat toti ca vai ce cuminte sta si la sfarsit cand am vrut sa-i strang eu plansele, nu m-a lasat si si le-a strans singurica si a fost admirata ca e si ordonata pe deasupra.

 

Si ca tot s-a discutat pe-aici si de subiectul toaleta, intamplarea a facut ca imediat dupa ce am terminat cu inscrierea si cu hartiile, ne-am dus ca riscam sa-i vina pe drum, desi nu mai aveam mult pana acasa. Pot sa va spun ca am ramas foarte dezamagita. Aveau un singur vas mic de wc pt. ei, dar era murdar rau, apa nu putea fi trasa de cei mici ca exista o sfoara murdara suspendata si prea sus pentru cat de mici sunt ei. Am tinut-o eu in brate si a facut pipi intr-un final, cam chinuit, oricum.

 

Aveau o chiuveta micuta cu o tasnitoare ruginita si vreo 2 chiuvete normale la care n-am verificat daca era apa calda sau nu. Recipiente pentru sapun lichid si servetele existau insa continutul acestor recipiente era complet inexistent. Asa ca, din punctul asta de vedere, am ramas complet dezamagita! Vom face noi cumva si pana la toamna reusesc eu sa o invat sa se fereasca sa se atinga de chestii de pe la baie.

 

Acum asteptam impreuna rezultatele la inscriere.

[flo2]



#33
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 10:23

Ii dai servetele uscate si umede la ea. ca sa nu mai depinda de ce gaseste la baie.



#34
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 10:42

Felicitari, Elfishorella.

 

Eu ieri am fost cu cea mica la scoala la o doamna care ia clasa zero in toamna si am vb cu ea, si cand s-a sunat de pauza si au inceput sa iasa din toate salile o gramada de copii alergand pe holuri, a mea s-a lipit de perete :)). O si vizualizam din toamna......

 

O vizualizam si in mizeria aia de baie, ea care e o visatoare. Pana incepe scoala tre' sa facem instructaj serios.

 

In rest, cum stati cu rabdarea mamici, pana se afiseaza listele celor admisi in prima etapa?

E posibil oare sa afiseze mai repede listele fata de termenul stabilit?



#35
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 10:47

ipotetic vorbind, daca tinuta copilului nu are buzunare, unde si cum poate sa tina servetelele umede si uscate cand merge la toaleta ? ca doar nu le pune pe jos si nici nu le poate lasa pe chiuveta pana termina, le poate lua alt copil intr-o clipa...

avand in vedere ca programul la clasa 0 este de maxim 4 ore pe zi (a mea are de la 8 la 11:40), cred ca majoritatea copiilor se pot abtine sa aiba nevoie la toaleta pentru pipi, daca fac acasa chiar inainte de a pleca spre scoala. cel putin fetita mea asa procedeaza. excludem situatiile in care exista o problema de sanatate (infectie urinara) sau copilul bea apa in exces la scoala si atunci clar va avea nevoie la toaleta.

nici eu nu-mi amintesc sa fi mers la toaleta scolii in clasele primare...chiar si in liceu fiind, avand ore mai multe, stiu ca evitam cat se putea sa merg la toaleta, erau turcesti, murdare, mirosea urat, prost luminate, nu era sapun sa te speli pe maini dupa...noroc ca pe vremea aceea inca se mai gaseau foitele de sapun maxam, nu stiu cate dintre voi vi le amintiti...acum este gelul dezinfectant, bun si ala...

72482ad1cd43c79d41c1758a78394107-6098814



#36
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 11:04

da, pe ideea asta merg si eu, sa se abtina. o sa facem instructajul pt urgente, si o voi dota corespunzator, cu servetele, asta-i treaba.

 

pe de alta parte, auzeam ca anul trecut aici in scoala cica au fost parinti care au construit baia de la zero, asa ca daca voi nimeri intr-un colectiv de parinti potenti  [:D]  tre' sa ma gandesc la investitii serioase din toamna.

 

si pe cealalta parte, eu inca imi aduc aminte din clasele primare cum era baia din scoala in care am invatat, cat de "bine" ma spalam pe maini dupa, cat de igienic umblam pe acolo, si despre asta n-am patit absolut nimic.



#37
Anusca81

Anusca81
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 12:09

Avem si noi azi testarea, la ora 15:45 (sper sa nu fie plictisita).

Ce ma nedumereste este ca nu se da raspunsul pe loc. Am vorbit cu educatoarea si cica raspunsul se va da in plic sigilat abia luni. Voua v-a dat raspunsul pe loc? Eu cel putin asa am dedus din postarile voastre.

Probabil ca se procedeaza asa ca sa nu ai ce comenta daca esti nemultumit, desi oricum nu se poate face contestatie.

Dar ma enerveaza ideea ca nu voi avea raspunsul azi, pentru ca vroiam sa o inscriu maine la scoala (in caz ca totul e ok).



#38
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 13:36

noua ni l-a dat pe loc. daca nu ma insel, asa scrie si in metodologie.



#39
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 14:34

si noua tot pe loc, desi stiam ca se da in plic sigilat, in alta zi,

astept si eu cu emotii mari

pe cat aflam, saptamana viitoare sau cealalta?



#40
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 14:58

Felicitari, Elfishorella!

 

Noua ne-a dat rezultatul a doua zi, nu in plic, ci ca foaie inmanata la secretariat, contra semnatura.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -