Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa pregatitoare 2014-2015 (capitolul 2)


231 raspunsuri la acest subiect

#21
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 12:59

Hahaha! Rox, stiu ca se duce, eu mi-am luat frixionul negru la plaja ca sa fac integrame. Ghici ce am patit? S-a incalzit de la soare si scria alb-mudar, culoarea paginilor de hartie reciclata, doooh, how stupid of me! [:-)))] A doua zi mi-am luat clasicul creion si guma, cum ii sade bine dezlegatorului de integrame...



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 13:00

problema cu frixion este ca se consuma destul de rapid mina...cat despre disparitia scrisului, in timp, nu stiu ce sa spun, n-am verificat.

am observat insa ca daca stergi si scrii peste locul respectiv, parca nu mai prinde asa bine gelul pe foaie...

pe mine ma bate fii-mea la cap sa-i dau voie sa foloseasca un stilou din acela micut, chinezesc, de pe vremea lui ceasca, daca vi le amintiti, cele cu cap de ursulet panda, care se umpleau cu cerneala. nici nu stiu daca mai este functional, nu am cerneala acasa sa-i fac o proba...

602293915338903753344625-5467464-215_300

si pentru ca mi-s genul de "colectionar", va marturisesc ca inca mai am creioane chinezesti noi (vreo 10-15) dinainte de '89, ramase nefolosite, am inceput acum sa i le dau fetitei mele, sa scrie cu ele...



#23
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 13:14

Corina, moama, mai ai stilou din asta cu cap de ursulet [olala]. Eu zic sa-l pastrezi, e posibil sa mai gasesti cerneala si chiar daca are resturi uscate de obicei pot fi resuscitate daca le tii la inmuiat in apa calduta si apoi le si umpli rezervorul de cateva ori cu apa dar nu cred ca se compara, calitativ vorbind, cu ce gasesti acum pe piata, chiar si din gama "buget" de la supermarchet. Ar putea insa aparea probleme cu cauciucul de la pompita, ala de obicei imbatraneste si crapa/curge.

 

Daca vrei totusi stilouri chinezesti ieftine, se gasesc la magazinele alea de chinezarii, e 1.5-2 lei unul, poate sa piarda unul pe zi ca nici nu simti.

 

Eu cu creioanele am o mare problema, ma enerveaza la culme alea care nu scriu bine, care zgaraie, agata, pt scoala (dar si acum, acasa) am cumparat numai din alea moi, B si 2B, chiar si vreo doua 4B - pe astea i le dau cand completeaza labirinturi sau face din alea cu "uneste punctele". Ma enerveaza pe mine sa nu se vada urma creionului.

 

Sunt la fel de pretentioasa cu cele colorate, cumpar doar din Carrefour, marca lor, setul de 18 culori, sunt comparabile ca moliciune si intensitate a culorii cu cele profesionale de la Mondeluz, doar ca-s de 5 ori mai ieftine [;)]



#24
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 13:47

creioane colorate bune sunt pelikan.

carioci bune sunt maped.

acuarele bune sunt Giotto.

noi cam din astea luam.

stiloul cu care se impaca Patrick cel mai bine e Bic simplu, cel de 8-9 lei. penita nu zgarie si e rezistent. in perioada in care rodea unul pe saptamana nu era o problema sa le schimb. cele de 2 lei nu-s bune de nimic.. zgarie si sunt proaste rau :(



#25
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 14:30

Si Ilinca tot cu Bic easy click, la Mega Image, am gasit cel mai iefitn, parca 11 lei.

A reusit anul asta  sa strice doar 1, e o mare victorie. Cu frixon nu au voie.

 

L-am inscris si noi ieri (a fost sotul meu), nu a bifat si scoala de circumscriptie (m-am gandit eu mai bine),  asa ca asteptam. Daca cumva nu intra, il mai tin un an acasa (gradi).

Vom vedea.



#26
vrabiuta9

vrabiuta9
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 14:56

Am scapat si noi de emotii, evaluarea a fost simpla (asemanatoare cu cea a madutzei), punctaj maxim in 10 minute. Gata, mergem la scoala  [:)]

De-acum ramane stresul inscrierii la invatatoarea pe care ne-o dorim.

Succes tuturor!



#27
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 15:13

   Teoretic nici la noi nu vroia invatatoarea cu frixion dar nu am bagat-o in seama. Asta are copilul - cu asta scrie. Mine de pilot puteti lua de 0,5 - se vor consuma mai greu. Eu ma duc in Dragon si iau 20 bucati (am doi copii). Scrisul nu se sterge daca nu e expus la caldura. De fapt asta e principiul - prin frecare cu acea guma se produce caldura si dispare scrisul din zona incalzita. Daca tineti o foaie la soare sau e botita si o calcati cu fierul (cum s-a gandit buni) - scrisul dispare. Am auzit ca revine daca bagi foaia in congelator - dar n-am incercat.



#28
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:26

Buna!

 

Nu am mai intrat de mult aici ... am trecut cu brio de evaluare, am inscris fata la scoala, am vorbit cu invatatoarea, deci cam gata cu formalitatile!



#29
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:33

Vai de mine, deja vorbiti de rechizite?

 

Fie-mea (a mare) nu a folosit niciodata pixul Frixion. In clasa I nu le-a dat voie, din a doua le-a dat dar ei nu-i place sa scrie cu el. Plus ca a vzaut la colegi ca se sterge in timp.



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:45

pai ce sa facem, umplem timpul pana la afisarea listelor cu copilasii inscrisi in prima etapa :-)).




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -