Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 92


204 raspunsuri la acest subiect

#11
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 13:17

Hello girls!

 

Samira wow ce aiurita sunt [batcap] [:)]  ....eu in fiecare an imi aleg baba (dinainte desigur ca nu trisez [:)] ), habar n-am avut de chestia cu numarul dupa ziua de nastere! Eu m-am gandit la ce zi sa-mi aleg dar acu incerc si cu nr de zi de nastere! Pupici

 

Violena da de ce nu ii intrebi la clinica cat te cost de la ei si dupa aia verifici si la 2-3 farmacii si te decizi ci cifrele in fata! Atat farmaciile cat si clinica probabil au un adaus conteaza doar cat de mare. Bafta multa.

 

Ari pupici si La multi ani ca uite ca a mai trecut o lunita pt voi! Ce mari sunteti!!!!! [flo2]  mai e atat de putin pana la un an [:)]



#12
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 13:19

Xdidi multumim, da suntem pe ultima suta dar tot nu imi vine sa imi fac bagajul! Am senzatia ca as grabi lucrurile si nu vreau! [:)] [flo2]



#13
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 14:09

WOW ! Sim, deja ?!? Parca mai ieri alerga asistenta de la clinica dupa ea in parcare sa ii zica ca parca e totusi insarcinata. 

Eu sunt precum vremea de afara, mohorata. Am asteptat cm dupa episodul cu naturala, dar nu am avut parte decat de cateva picaturi care adunate cu picaturile pe care incercam sa le opresc cu progesteroane nu fac cat un cm "normal" la mine, de unde trag concluzia ca endo al meu a fost anemic rau de tot. Abia azi am prins o programare la eco, sa vad care e situatia pe acolo. Oricum, daca nu m-am tuflit atunci cand am vazut beta in sacdere, sunt acum ... cu efect intarziat

In alta ordine de idei ... o sa avem "nepotei" !!! Kiki a facut un out si acum clocesc de zor. Il asteptam azi si pe al 2-lea. Guguloshescu era in culmea agitatiei in seara cand s-a produs evenimentul, alerga ca disperatul din sufragerie pe balcon la ea si invers. Aseara si azi dim era melancolic de am crezut ca s-a si plictisit de situatie, dar cand am plecat era viitor tatic grijuliu, se pusese pe clocit in timp ce mandra se relaxa pe dulapior privind afara. Am emotii cu puii astia. Am decis ca macar prima tura sa ii lasam sa scoata pui, sa aiba macar ei o satisfactie. Nu stiu cum o sa ne descurcam cu inca 2 gainatosi, dar cand ma gandesc cat or sa fie de dragalasi ... suport. Pe urma o sa inceapa distractia, pt ca porumbeii fac pui pe banda rulanta si va trebui sa aplicam programul de contraceptie. Puii astia va trebui sa gasim unde sa ii dam in conditii  bune, pt ca neiesind cu parintii afara sa ii invete sa isi caute mancare si sa se fereasca nu vor sti sa se descurce singuri. 



#14
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 14:20

sandy...unde nasti???

 

aristico...tine-ma de mana si la Sambata seara.

 

qiao....offf,ti-ai facut de lucru cu pasaretul asta.

imi pare rau pentru starea intarziata de deprimare.

 

eu sunt acasa....ingrijesc bolnavul din dotare.

Doamne,daca l-ati vedea!!!!!!!ma urmareste cu privirea ca un copil mic,striga dupa mine daca nu mai vede/aude....ieri m-a sunat de 1 milion de ori sa vin acasa la el...sa-i fac supa,sa-i dau sa manance,sa bea.....sa-i bag pastilele in gura-nu protesteaza,inghite tot ce-i indes eu pe gat.....transpira foarte rau si cand ma duc cu haine de schimb doar ridica mainile si tre' sa-l dezbrac/imbrac eu......

iar eu....am o stare de nu va povestesc....azi/maine astept musafirii si ma doare burta si-s balonata ca la balamuc....si cred ca iau si eu raceala de la musiu ca ma doare deja in piept,in gat,ochii.

cand i-am zis ca ma ia si pe mine raceala mi-a zis:

si ce ne facem noi daca te imbolnavesti tu???

frumos,nu???? [:-)))] [:-)))] [:-)))]



#15
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 15:11

Qiao [flo2]  si felicitari pentru viitorul nepotel/nepotica [:)]

In rest as vrea sa iti iau cu mana tot ce traiesti acum....Pupici intr-o buna zi toate astea vor fi doar amintiri...cand vei imbraca rochita rosie pentru 9 luni toata durerea de acum va disparea...chiar daca acum iti pare imposibil.

Eu uitandu-ma acum in urma la ani si ani....imi spun cu toata seninatatea ca asta a trebuit sa trec pentru a ajunge aici...dar norisorii au disparut cu totul.

 

Sami se vindeca el si are el grija de tine, dar eu iti doresc sa nu racesti! Baga deodata cateva Vitamina C simple la supt si poate scapi! [flo2] [flo2] [flo2]



#16
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 15:29

sandy....bag vit C.

vad ca acum a adormit soata de asta am vreme de bantuit pe aici.

 

nush' ce sa fac...m-as duce la sala....dar daca plec de acolo transpirata si imi fac mai rau???ma doare si burta dar si constiinta imi urla in urechi ca tre' sa merg sa fac miscare ca nici ieri n-am fost.

 

sandy....tu te-ai intrebat de ce ti-a refuzat Divinitatea atatia ani dreptul de a fi mama???

eu ma intreb deseori si cred ca trebuie sa invat ceva din toate experientele astea.

imi doresc sa fiu in stare sa deslusesc ce trebuie sa inteleg....si cred ca incep sa inteleg:mereu am fost o persoana care a avut senzatia ca poate controla totul,obsedata de control,ca eu stiu cel mai bine,ca asa cum spun eu este cel mai bine si ca totul trebuie sa se intample cum si cand vreau eu.

asta inseamna infatuare si DD prin metodele lui mi-a aratat unde gresesc.



#17
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 15:33

bine...nu te intreb in mod special pe tine....asa ca discutie generala.



#18
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:00

samira iti dau eu derogare la sala pt azi daca simiti ca poti sa o coci. iti spun pe pielea mea ca nu e nici o fericire sa bolesti in casa. pe langa Vit C baga si niste Flu End, tot preventiv. E din plante. Multa sanatate Samiroiului !

Eu nu (ma) mai intreb, ca ma apuca depresiile ... e o vreme propice pt asa ceva si nu vreau sa dau mai multa apa la moara. Si asa ieri am avut revelatia timpului pierdut aiurea, cu FIV-uri nepotrivite. Eu m-am dus prima data la Albu la 40 de ani si vreo 8-9 luni si deja imi vorbea de donate, nu a crezut in sansa mea. Dupa naturala pierduta atunci mi-a dat 3 luni de incercari si pe urma am facut IA-ul de pomina (cu soata cu maseaua umflata si cu clestele dentistului pe ea, gata sa i-o scoata) care mi-a distrus, ca bonus, endometrul. Primul FIV s-a amanat nepermis de mult la varsta aia, din motive de nivel scazut de vit D ! pe urma a fost klebsiella si ... si uite asa am pierdut 1 an valoros. De cand am pierdut sarcina pana am inceput primul FIV a trecut 1 an si 1 luna. Mi-am facut bilantul, am 6 sarcini pierdute in fel si chip, din care 5 in ultimii 7 ani de cand sunt cu sotul - 1 extrauterina, 1 nelasata de dr (maaare tampenie, si acum ma dau cu capul de pereti cand ma gandesc), 2 SOE si 2 biochimice. Si mi-e ciuda. Mi-e ciuda ca am gasit barbatul potrivit prea traziu, ca am acceptat prea greu ca e omul langa care pot sa ma trezesc zambind (mama lor de cicatrici din trecut), ca de ani de zile fac calcule peste calcule sa vad daca pot sa fac un copil - initial consideram ca nu il pot "chinui" intr-o garsoniera si nu ne permiteam un credit ca sa trecem la ap, acum calculez FIV-uri. Asa ca eu nu intreb nimic Divinitatea. In cazul meu consider ca mi-am facut-o partial cu mana mea, partial cu ajutorul medicilor. O prietena (la fel de "experimentata") imi spunea dupa ultima luare in freza, ca daca ar fi fost dr meu, m-ar fi monitorizat si mi-ar fi facut inseminari lunar (cu sau fara stimulari). La mine cm o luase in zig-zag si eu din cauza asta m-am dus la dr, pt ca eram constienta ca nu nimerim perioada potrivita. Efectul vizitelor la clinicile de fertilizare ? Am ajuns sa nu mai cred nici eu in capacitatea organismului meu de a ramane insarcinat, daramite de a duce o sarcina.
Hai ca am luat-o pe aratura ... si am zis ca nu ma mai uit pe geam [soricel]


Editat de QiaoBing, 05 martie 2014 - 16:04 .


#19
adrianaady

adrianaady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.546 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:02

Buna ziua babute dragi. Pazesc somnul fetelor si am intrat sa vad ce mai faceti; sper sa am timp sa citesc din urma [:)]

Qiao imi pare rau sa aud ultimele vesti; eu de fel am incercat mereu sa gasesc si cite o lautura pozitiva a acestor momente ca sa pot merge mai departe. In cazul tau as zice ca partea buna e ca poti ramine insarcinata, ceea ce este draga mea un mare lucru; faptul ca embrionii nu sunt viabili e trist dar sunt multe optiuni pt problema asta in ziua de azi. Asa ca capul sus si cu Dzeu inainte draga mea [pup]

Sandyy ce putin mai [pup] ai draga mea! nastere usoara iti urez de pe acum, ca cine stie cand mai [pup] am timp si intru [pup]

Sim felicitari pt copilas, sa fie sanatos si fericit. [pup]

Ari [pup] pupam mamica fericita de baietel cuminte

Samira am citit ultima ta postare si daca imi permiti, iti  pot zice ce cred/simt eu . Eu cred ca trebuie sa trecem prin toate incercariile astea pina ajungem in momentul potrivit in care ne vom cunoaste  copilasul sufletului nostru . Imi imaginez o coada mare acolo sus la Dzeu asteptand sa primeasca in viata lor un copil, cu persoane care au suferit probabil mult mai mult decit mine, care au mai multa nevoie decit mine ; iar Dzeu ne da pe rand la fiecare cand considera El ca e momentul si cand e "gata" copilul nostru ( daca pot zice asa) Eu cand mi-am cunoscut fetele, am stiut de ce am asteptat atit, am inteles ca a trebuit sa merg pe acel drum ca sa te cunosc pe tine, pe Catalina, pe Ari . Daca nu erau acei ani de suferinta si chin, nu va cunosteam pe voi si nu eram mama care sunt azi [pup]



#20
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:03

Sami wow ce dsicutie filosofica delansezi tu aici [flo2]

 

A fost o vreme demult cand m-am intrebat...dupa care am realizat ca e o intrebare la care raspunsul nu va veni cand intreb si daca intreb si nici rezolvarea....ci pur si simplu, cand e sa fie...si pana la urma asa a fost...

Luasem hotararea ca nu ma mai hormonez si nu mai incerc eu dupa primul esec cu donate...

Nu stiu de ce anul trecut asa pur si simplu am simtit ca o sa o fac inca o data......si mai ales de ce am simtit ca trebuie sa o fac atunci in luna aia...si nici de ce au curs toate lin si fara nici o asperitate in luna respectiva, inclusiv raspunsul si ajutorul super prompt dat de Eva si Machac...

Nu stiu ce sa zic...ca oricum in viata a trebuit sa muncesc si sa ma lupt pentru tot ce am realizat...nu mi-a venit nimic asa de la sine...si uite ca asa a fost si in cazul bebe...

Ce am invatat?...poate vorba ta ca nu pot controla totul, ca nu se intampla totul cand vreau eu....ca trebuie sa am rabdare si mai ales incredere ca vine ea si ziua in care va fi bine, oricat de greu mi-ar fi.

Pe de alta parte ma gandesc ca bebele din burtica mea este rodul progresului stiintei din ultimii 10 ani si ca in urma cu acesti 10 ani tot nu ar fi fost posibil sa fiu mamicuta....pentru ca nu se facea in laborator ce se face azi...

Ooooo ar fi multe de rasucit si invartit pe multe fete...dar ma gandesc ca DD le-a asezat asa cum e mai bine..poate ca acum suntem mai pregatiti din toate punctele de vedere sa devenim parinti, poate suntem mai responsabili...sau poate pur si simplu acum a vrut bebele nostru sa vina la noi..

 

Hai ca m-am intins placintica.....

 

Eu in locul tau nu m-as duce la sala azi...pup [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -