Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de sincera poate fi o mama ? - dezbatere DC

dezbatere sinceritate

41 raspunsuri la acest subiect

#11
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 20:30

[:-)))] fetele mele s-au dus la gradi cantand

 

"nu,nu, nu, vorbesc serios,

nu mananc, nu mananc sanatos

nu vreau mere, nu vreau pere,

.....

la cina vreau doar ciocolata". 

 

E un cantecel foarte haios gasit pe youtube cantat de gasca Zurli. De cand au aflat de el cum le da cineva sa manance incep sa cante. [batcap]

 

Eu le dau dulciuri, dar dulciuri facute in casa, si nu in fiecare zi. Daca ar fi dupa ele ar manca numai zahar. Probleme mari avem cand vin in vizita adulti cu cate o punga zdravana de diverse. Abea reusesc sa le temperez. Dar deocamdata nu-mi fac griji in privinta alimentatiei lor. 



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 21:42

Sunt o gramada de produse care contin zahar sau zahar si glucoza-fructoza. Sau zahar la exterior si zahar la interior.

 

Nu stiu nicio gustare sanatoasa pe care sa o manance fiica-mea si sa nu fie bani aruncati sau ingurgitati de parinti. 

 

Si a inceput sa ceara tot mai mult dulce. Mie nu-mi iese reducerea portiilor sau adaptarea treptata, mai degraba taiatul din radacina.

 

Am citit si rascitit despre copilul care preia exemplul adultului, inclusiv alimentar. Nu este asa, in cazul nostru.



#13
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 21:53

oh, cand sunt atatea alte influente? exclus sa fie vina adultului exclusiv. mie mi-i indoapa cu candy si dulciuri si junk food la orice eveniment.

 

se vand hot-dogi si lollypops in scoala la toate actiunile de grup.

 

si in plus, o am si pe bunica copiiilor, care gateste pt relaxare si apare non stop cu ceva dulce, indiferent ce ii spun. motiveaza ca apus doar jumatate cantitatea de zahar. nu stiti cate prajituri arunc, pur si simplu nu mai suport agresiunea asta - ei dah, o percep ca pe o agresiune, a mancarurilor nocive.



#14
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 11:35

Marea stie ca nu ii cumpar bomboane, dulciuri, ciubuc si toate cele dar totusi isi incerca norocul..dar de ce nu imi iei? pentru ca iti strica dintii si nu iti face bine.

Mica a gustat acum de Ziua Tuturor Femeilor bombonici de ciocolata si vine la mine o data putin miorlaita "ce sa iti dea mama?" ea:boboane  [:D]



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:23

Depinde de copil si de varsta lui ce si cum ii transmiti.

 

Cand era fii-mea mica nu m-am stresat deloc cu mancarea. In mare parte datorita ei pentru ca nu manca bomboane, ciocolata, prajituri, dulceturi, paine, sucuri. In clasele i-IV nici macar sandvis nu i-am dat la scoala.

Manca in schimb inghetata la liber.

 

Acum ma stresez pentru ca domnisoara a devenit statica si mare mancatoare de dulciuri si paine. Si asta se vede.

 

Asa ca i-am spus  ca trebuie sa slabeasca, ceva de genul: " esti foarte draguta si arati foooarte bine, iti dai seama cum ai arata cu 10 kg in minus?"

Incet, incet am stabilit un program de nutritie, am lasat-o pe ea sa aleaga momentul cand  va incepe.

I-am cumparat chiar si un stepper.

 

S-a obisnuit cam in 2 saptamani sa manance mai putin.



#16
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 23:30

O mama trebuie sa fie o persoana sincera cu copilul ei,dar desigur ca e in funcție de capacitatile copilului de înțelegere,sensibilitatea lui,si alte bariere ce te pot face sa fi diplomat cu el sau câteodată sa gasesti soluții de una singura împotriva incapatanarii lui.

Dar mai este vorba si de modul de gândire al fiecărei mame,cand crede ca face bine copilului,cand de fapt este o greșeală ce poate mai târziu avea consecințe negative asupra copilului.



#17
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 23:53

aqai eu te inteleg. Am si acum o punga de bomboane de pom si una de la zi de nastere, de acum 2 luni. Cu cat le vad mai disperate dupa dulciuri cu atat ma fac sa le interzic mai tare. Cand merg la petrecrile de copii primesc punguta cu dulciuri. Noroc ca se imparte la trei. Aseara au cerut desert, au insistat la magazin. Era o briosa, seamana cu o pasca. Am ramas masca, avea 16 e-uri [alcool]  In seara aceasta le-am facut ceva acasa. Dar nu pot mereu. Deja ma bucur ca la intalnirile de copii se da doar turta dulce si clementine.



#18
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 00:54

Otilia, pe mine ce ma duce la disperare e ca 

 

1. Nu am cum sa le interzic mereu dulciuri acasa ca sa compensez cu ce se intampla in afara casei

 

2. Chiar daca eu acasa incerc sa-i hranesc echilibrat, aproape la orice eveniment unde merg, scolar sau extrascolar, sunt candy, cupcakes suc popcorn si alte bazdaganii.

 

bine ca-s interzise peste tot nuts din cauza copiiilor alergici, da' e ok sa-i umflinde zahar. Mai zau asa cateodata ma intreb, chiar habar nu au? Sau chiar nu le pasa ca pericliteaza sanatatea altora?



#19
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 14:16

       La sta ma gandesc si eu mereu , cum pot parintii vegani /adepti ai unei alimentatii stricte sa treaca peste astfel de evenimente : zile de nastere , cake sale la scoala , de cateva ori pe an , diferite evenimente, cand ies cu copiii la muzeu/restaurant/concediu.

Cum pot ei deturna atentia de la mancarea nesanatoasa care efectiv ne agreseaza , cum pot ocoli vesnic vanul cu inghetata de la poarta scolii sau muntele de cupcakes in toate culorile curcubeului.

Vanul cu inghetata am vrut sa-l ocolesc si eu si nu vreau sa-mi aduc aminte plansetele si reprosurile . Acuma m-am resemnat , 1-2 pe saptamana . de obicei cumpar inghetata organica si ii duc , pentru ca la van e mult mai scumpa (cu pretul uneia cumperi un pachet de 6 de la supermarket) , iar uneori mai fac de casa.

 

La mine sotul a "introdus" cerealele Cheerios , eu urasc orice fel de cereale pentru ca nu consum lapte, m-am luptat mult dar pana la urma le-am eliminat [pk] , imi era rau cand vedeam cateva ramase in castron , am incercat sa le strivesc cu degetele dar raman la forma initiala parca au lipici in ele.

 

 

 

 

 

dar cu nucile ce aveti ? ca eu le consider sanatoase , si in bolul cu fructe pe care il primeste miss sunshine dimineata in pat strecor si cateva almonds sau miezul de la o nuca.


Editat de missdarcey, 06 martie 2014 - 14:26 .


#20
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 15:10

 Nu la toti copiiii exista link intre mancare si obezitate , asta e capcana cea mai mare .  Ce faci daca copilu mananca sanatos si e mititel si slabut , nu cumva ai tendinta sa il lasi sa manance orice numai sa mai ia in greutate , sau cei care sunt foarte pretentiosi si refuza o multime de alimente sanatoase , nu cumva cadem in extrema cealalta  sa ii dam orice numai sa manance .

Nu cred ca obezitatea e problema cea mai mare , nu cunosc multi copii obezi , dar cunosc foarte multi care se indoapa cu mancaruri grase , prajite , mezeluri , sucuri , dulciuri , si totusi sunt slabi si activi . Problemele cred ca apar mai tarziu , e o bomba cu efect  intarziat . Fie devin obezi cand cresc , fie se imbolnavesc.





Etichetat si cu dezbatere, sinceritate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -