Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat de sincera poate fi o mama ? - dezbatere DC

dezbatere sinceritate

41 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 16:31

Cat de sincera poate fi o mama?

Sau altfel spus ... cat de realist/dur poate fi mesajul pe care il trasmitem copiilor nostri? Ii protejam de realitate sau ii ajutam sa se cunoasca mai bine?

 

dezbatere-sinceritate.jpg

 

Am vazut recent o mama care cumpara dulciuri fetei usor obeze si o indemna sa manance totul din farfurie, inclusive desertul  ... ca sa creasca mare. [bib]

 

Stiu ca in aceasta lume - dominate de modele anorexice, orice mama doreste sa descurajeze orice semnal de acest gen si totusi, in opinia mea,  orice mama ar trebui sa isi protejeze copilul de kilograme in plus, sa isi indemne copilul sa faca sport si sa aiba o greutate sanatoasa...

Nu mai e ca pe vremuri ...cand se spunea sa fie copilul grasut si sanatos ... [batcap]

 

Asadar, care este parerea voastra mamici? Sinceritate dura sau respingerea adevarului? [soricel]

 



#2
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.220 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 16:46

Sinceritate dura sau respingerea adevarului? [soricel]

 

Nici una nici cealalta nu functioneaza standard, sunt masuri extreme.

Eu zic ca e de preferat o abordare cu pasi mici dar siguri. Depinde de varsta copilului, depinde de relatiile in familie, ma refer de cine e influentat.

Si in primul rand puterea exemplului. Lupta cu obezitatea nu e doar a copilului ci a intregii familii. Chiar daca ceilalti membri n-au probleme de acest gen. Sport si mancat sanatos nu face rau nimanui.



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 16:50

Sinceritate fata de ea, fata de situatie, colaborare in familie si cu medicul. Fata de copil trebuie avuta o oarecare delicatete. Doar n-o sa-i spunem "grasule" doar de dragul sinceritatii. Conteaza un model de viata si sa inveti copilul sa aiba grija de el - din toate punctele de vedere, nu numai referitor la greutate.



#4
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 17:04

Cred ca depinde ft mult de ceea ce vrei de la copilul tau...daca vrei sa se minta singur sau sa fie realist. Eu abordez sinceritatea nedura, argumentata si exemplificata pe intelesul lui.



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.445 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 19:43

Eu sunt sincera. Si fie mea este.

Dezbatem  problema alimentatiei, vorbim despre necesitatea sportului. Si cand cumpar ceva dulce, cumpar obligatoriu si fructe :-)

Chiar azi au mers la scoala la cabinet si au fost cantariti si masurati si a fost tare bucuroasa ca e "la fix" , adica 150 cm si 38 kg :-)



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 19:51

O mama trebuie sa fie atit de sincera...pina nu raneste sentimente si personalitatea copilului!

 

Dana


Editat de andacos, 03 martie 2014 - 23:41 .


#7
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.735 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 19:57

eu m-am trezit mai dura decat m-as fi vrut.

 

pur si simplu am clacat intr-o zi in care au inceput cu cereale cu lapte (corn flakes simpli)  - apoi la pranz, in lunch bag - ce-o fi fost in mintea mea proasta - chec, cate o felie. pe langa fructe, asparagus cu piept de pui, lapte si crackers.

 

cel mare a incheiat un program extrascolar, eu facut party - au primit bomboane si popcorn si suc.

 

apoi au mers seara la o prezentare de reptile - la biserica buncii lor - bomboane si suc.

 

cand au ajuns acasa si le-am vazut boticurile albastre de dumnezeu stie ce au mancat ei acolo, m-au lasat nervii.

 

ok, in general incerc sa le ofer mese echilibrate si recunosc ca sunt copii si vor si dulciuri. dar cand din toate partile se arunca cu bomboane, sucuri, energy bars pe post de healthy snacks, cred ca e imposibil sa controlezi totul, singur.

 

asa ca da-ci cu google. cele mai urate si infricosatoare poze cu dinti stricati. poze groaznice cu persoane obeze.

 

vorbit despre cat de costisitor e dentistul. vorbit despre cat de periculoasa e obezitatea. vorbit despre cum dulciurile excesive te fac sa ajungi in situatiile astea. 

 

replica lui fii-meu: mom, dar la scoala si la biserica nu vrea nimeni sa ne faca rau!

 

am fost dura. am spus ca desigur, nimeni nu intentioneaza, insa e plina lumea de adulti bine-intentionati si dobitoci. lipsiti de educatie sau care nu gandesc dincolo de gestullor propriu. si ca e responsabilitatea lor, a copiiilor mei, sa stabileasca cat accepta din ceea ce le este oferit.

 

si am discutat, din nou, despre cum arata diverse meniuri zilnice echilibrate si ca trebuie singuri sa gandeasca daca au trecut de limita sau nu si sa nu le fie frica sa spuna NU.

 

o fi fost bine, o fi fost rau, or spune cuiva in fata ca nu gandesc de infunda copiii cu dulciuri, acu' asta e. inapoi nu mai dau. pentru ca nu mai suport asaltul asta al zaharului din toate partile.


Editat de Aqai, 03 martie 2014 - 19:58 .


#8
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 20:05

Eu i-am dat fara sa vreau o mostra de sinceritate. Ma uitam la dr Oz si era o tanti de 250 de kg care zicea ca ea e f sanatoasa si totul e ok. Fiu-meu a intrat in camera sj a ramas socat de cum arata asa ca a trebuit sa-i explic de ce dulciurile, fast-foodul si mancarea in exces nu sunt bune. Si acum isi mai aminteste de ea, desi au trecut vreo 3 ani de atunci.



#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 20:11

Niciodata nu am fost brutala cand am discutat cu fetita mea despre greutate si alimentatie. Dar am temperat-o cand voia sa infulece cine stie ce sau cerea o portie in plus. Este un copil sanatos, cu o greutate normala.

Mi-e teama sa-i tin prelegeri prea aspre, ca nu cumva sa inceteze sa se mai hraneasca suficient. Adolescenta bate la usa si nu vreau sa-i inoculez principii exagerate in ceea ce priveste alimentatia.

Din proprie vointa, nu mananca paine la masa de pranz, dar, uneori, ii fac sandvisuri seara, cu ceai, lapte sau iaurt/sana/kefir.



#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 20:15

Despre mancarea fast food stie ca ingrasa si chiar a experimentat senzatia de a fi mult prea plin si pufos, dupa ce infuleci o saorma cu de toate. Nu i-a placut. [pk]





Etichetat si cu dezbatere, sinceritate

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -