Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masina de spalat rufe - ce sa aleg?

masina de spalat masina de spalat rufe spalat rufe

57 raspunsuri la acest subiect

#11
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 11:08

Dar eu pot deschide masina sa pun ceva daca uit, nu se varsa nimic, nu incepe programul de la inceput, pot sa-i dau o pauza si apoi reia de unde a ramas. Evident in primele minute, nu dupa o ora. Insa se intampla destul de rar sa uit ceva incat sa fie asta un criteriu cand cumpar o masina de spalat.



#12
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:04

Am revenit cu informatii.

 

Din fericire, am rezolvat cazul sambata, dar fara sa cumparam alta noua.

De vina a fost rezistenta arsa. A gasit sotul meu piesa de schimb, a montat-o si acum harnicuta mea este din nou fiabila.

 

Acum avem timp sa cutreieram magazinele de electrocasnice si sa facem cea mai buna alegere. Dupa ce am frunzarit netul, m-am gandit ca e bine sa le vedem si "live", mai ales ca am vazut cam ce as vrea: sa aiba hubloul cu manerul mai sus (ca la Candy), sa se deschida mai mult, sa aiba sertarul de detergenti dintr-un material care sa se poata spala usor, sa aiba incarcare de 7 kg sau daca se poate si mai mult.

 

Apropos de sertarul de detergenti si...mucegai. Am vazut o reclama la televizor despre nu stiu ce solutie de la Vanish care curata miraculos si igienizeaza masina de spalat. Am intrebat prin supermarketuri dar nimeni nu stie, nu a vazut, nu a auzit. La raft nu am gasit. Sambata, ca sa vedem daca incalzeste apa si daca merge harnicuta, am pus-o, fara rufe, la ciclul de 90 de grade, turnand cam o masura de bicarbonat amestecat cu sare de lamaie, dand in prealabil cu spray antimucegai de la Sano in zona gaurelelor de deasupra sertarului, adica pe-acolo pe unde isi ia detergentul. Apa este incalzita, toate bune si frumoase, dar de mucegai tot nu am scapat [batcap] .

Azi dimineata cand am vrut sa mai bag o tura la spalat, am vazut ca au reaparut binemersi usoare urme de mucegai. O sa mai frec cu periuta si cu Sano cand ma intorc de la serviciu. Problema e ca ori de cate ori as face aceasta procedura, tot nu scap definitiv. Chiar daca las hubloul si sertarul deschis, chiar daca las geamul deschis. Chiar nu am umiditate excesiva in baie. Masina nu este incastrata in nimic, are o gramada de spatiu pe toate laturile, ca baia mea e destul de mare, are cam 7 mp. Nu mai stiu ce sa fac sa scap de acest mucegai nesuferit. In rest cuva nu miroase a nimic, doar acolo la gaurele se formeaza tot timpul. Si voi ati patit sau are a mea "virusi" (bacterii) ?

 

Pupici!

 

P.S. Cand imi iau harnicuta noua, va povestesc cu lux de amanunte.



#13
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:09

Rufus, multumesc de sfat pentru blocarea senzorului de la masina de spalat a mamei. O sa-i transmit. Si mie mi-au placut "Aristitele", insa de cand tot se plange mama de ea, nu-mi mai plac. Modelul Aqualtis era tare fain.



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 martie 2014 - 14:29

ella, si la masina mea se formeaza astfel de depuneri, mai degraba as zice ca este calcar amestecat cu mucegai, de aceea nu a disparut total cand ai dat cu solutia antimucegai. incearca sa cureti cu o periuta de dinti imbibata intr-o solutie anticalcar. sau in otet.

in carrefour, solutia de la vanish o gasesti la raftul cu inalbitori de rufe si solutii de curatat pete. insa pregateste-te sa fii uimita, e o sticluta mititica (250 ml) si costa vreo 25 lei (daca nu mai mult). nu cred ca merita, poti curata si igieniza cu altceva mai ieftin. stiu ca exista ace clor pentru masina automata de spalat rufe, teoretic ar trebui sa fie bun si acesta.



#15
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 11:28

Multumesc pentru info, CorinaDani. In weekend o sa ma ocup mai intens de igineizarea masinii de spalat. Acum am o problema cu petele de transpiratie de pe 1 camasa si 1 bluza, evident, ambele albe. Sa vedem cu ce reusesc sa le vin de hac. Am folosit deo Rexona stick si e tare pacatos. In zona axilelor, materialul bluzelor s-a ingalbenit si a devenit aspru. Le-am lasat la inmuiat cu sare si bicarbonat turnate peste detergent, dar fara succes, momentan. Am incercat cu vanish, nicio sansa de izbanda. Cred ca pur si simplu alte solutii nu mai exista, asa o sa ramana pata respectiva, galbena si aspra. Imi pare rau de haine, dar asta e, acum nu mai am ce sa fac. [batcap] Mi-am invatat lectia cu deodorantul stick. Si nici macar nu e asa eficient...



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 12:13

am gasit pe net c-ar iesi cu otet. incearca si asa. pentru rufele albe se recomanda folosirea clorului, insa eu nu as risca, poate se ingalbeneste sau subtiaza tesatura hainelor.

iar deodorantul - schimba-l cu unul fara saruri de aluminiu, parabeni si alte chimicale otravitoare.

eu folosesc acum deo stick byly cumparat din DM, nu are aluminiu. tot in DM gasesti piatra de alaun, am inteles ca ar fi cea mai buna alternativa la deodorantele antiperspirante.



#17
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 15:38

Multumesc CorinaDani. N-am reusit, din pacate, sa ajung in DM dupa piatra de alaun, de cand mi-am tot propus... Am rasfoit si eu azi netul si in afara de inmuiatul tesaturii in otet sau solutie de apa cu sare sau solutie de apa cu bicarbonat de sodiu, n-am gasit alte remedii. Mai incerc diseara cu otet, poate am noroc  [fri] 

PUPICI si multumiri :)



#18
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 14:53

Am revenit. Am curatat masina de spalat, pe cat posibil, cu otet, asa cum am zis ca voi incerca. S-a mai dus din mucegai dar astept cu interes reaparitia lui.

Oricum mi s-a pus pata s-o schimb, deci nu ma mai agit asa cu igineizatul ei.

 

In schimb, petele galbene de transpiratie de pe cele 2 bluze albe nu au disparut cu otet. Sunt la fel de aspre si la fel de galbene in zona axilara desi le-am lasat la inmuiat in otet alb nediluat aproape o zi intreaga. Asa ca n-am avut succesul asteptat. In plus, le-am bagat la spalat in masina de 2 ori.

 

Acum ma uit din nou pe site-urile de electrocasnice la marcile de masini de spalat si nu ma pot decide ce sa aleg. Va mai povestesc dupa ce dau o raita si prin magazine.



#19
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 14:49

off topic: unde se gaseste acel otet alb nediluat? am mai tot auzit de el, nu mai stiu, tot la sfaturi de curatat diverse, dar zau daca stiu de unde sa-l iau



#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 19:59

off topic: unde se gaseste acel otet alb nediluat? am mai tot auzit de el, nu mai stiu, tot la sfaturi de curatat diverse, dar zau daca stiu de unde sa-l iau

Kaufland,Liddl,Aldi...

 

Dana





Etichetat si cu masina de spalat, masina de spalat rufe, spalat, rufe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -