Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucrare dentara proasta, ce e de facut acum?


95 raspunsuri la acest subiect

#1
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 13:55

Este vorba despre mama mea, femeie de 65 de ani, pe care de cativa ani incoace o tot poarta cu vorba o doctorita stomatolog. Acum aproape 2 ani mama si-a reparat dantura la doamna cu pricina, lucrari dentare si sus, si jos, au costat-o aproape 3000 de euro ( intr-un oras din Moldova, nu la clinici de capitala!) si acum... mama nu are dinti in gura! Sunt atat de necajita, am vorbit aseara cu ea la telefon, abia putea vorbi, a spus ca nu poate manca mai nimic...

 Lucrarea de jos s-a fisurat acum cateva luni, inainte de sarbatori, apoi s-a desprins si s-a facut bucatele... piese de ceramica rupte, din dintii turnati. Asadar nici provizoriu nu se pot folosi, estetic vorbind. Nu sunt la prima desprindere, a mai fost o data la aceeasi doctorita in acest interval, cand a fost acuzata ca mananca pietre, de se strica lucrarea ( mama, la varsta ei, e foarte chibzuita, nu roade alune sau altceva...) etc. Are totusi un puternic simt de culpabilitate, ca i s-a spus ca gura ei e defecta si ca nu se poate face o lucrare durabila, asa ca acum mama se pregateste moral si financiar pentru inca un episod de cateva mii de euro, culmea! la aceeasi doctorita, in speranta ca, poate, acum ii va reusi...

 

Am sfatuit-o cu putere sa mearga la altcineva (Nuuu, ca s-ar supara doctorita daca aude ca a plecat la alt stomatolog! zice mama....), insa pe mine ma revolta situatia... Eu am avut coronita dentara timp de 10 ani si am schimbat-o de sanchi, nu de musai...si ea, dupa nici 2 ani, e cu dintii praf??

 Ce vreau sa intreb acum... este vreo garantie pentru coronitele dentare, vreo modalitate legala de a primi alta lucrare si alt tratament, in locul celei care nu a rezistat? Eu as face plangere la OPC, nu cred ca e normal sa platesti atat si sa fii inca bun de plata in situatia asta si sa nu reziste dantura macar cativa ani...

 Daca sunt medici stomatologi pe forum sau daca aveti experiente similare si nu numai, as dori sa aud parerea voastra. Chiar daca e negativa si categorica, macar sa ma resemnez si eu si sa ma conving ca nu se poate altfel decat sa platesti totul din nou... Multumesc! [flo2]


Editat de JuliaSM, 24 februarie 2014 - 13:55 .


#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:02

Exista garantie pe lucrarea de la tehnician, dar nu tin minte cate luni e valabila :(

Oricum, vorbeste cu mama ta sa mearga la alt dentist , neaparat !!! Asa capos e si taica`mio insa nu m am lasat si l am dus la altcineva si acum e multumit.

 

Of, tare-tare rau imi pare pt mama ta :(


Editat de szivarvany, 24 februarie 2014 - 14:02 .


#3
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:10

Garantia lucrarii? NU este posibil sa daia tatia bani si sa nu ai nicio garantie.

Si in niciun caz la aceeasi doctorita. Ii ia banii din nou, ca nu o doare burta, iar i se sparge lucrarea, sau cine stie ce mai pateste saraca mama ta, si tot dumneaei este invinuita.



#4
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:22

2 ani i-au garantat lucrarea nasei mele. Insa nu stiu daca asta e termenul legal pt toate lucrarile, in general. 

Insa ar trebui trasa la raspundere dr asta. Vezi insa sa aibe chitante pe lucrare. 



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:40

neaparat sa faca o reclamatie la protectia consumatorului.

parintii mei au trecut prin situatii aproape similare, tatal meu si-a recuperat banii in momentul in care a amenintat ca se duce la OPC. mama se chinuie si acum cu o lucrare prost facuta, care i-a modificat si pozitia maxilarului, si fizionomia, si modul in care vorbeste. norocul ei ca este o lucrare detasabila, gen proteza (4 sau 6 dinti centrali pe maxilarul inferior). pur si simplu nu mai are nervi si bani sa faca alta lucrare, la alt medic si tot prost sa iasa...



#6
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:51

Nici intr-un caz sa mai mearga la aceeasi doctorita.

 

Eram la un medic stomatolog nou (C - dr. T. M.) si o aud discutand cu asistenta: "ai vazut ca lucrarea a venit fisurata de la tehnician?" si doctorita: "lasa draga, e pentru o baba de la Pechea (e o localitate din Galati), i-o pun asa".

 

Nesimtire maxima, mai ales stiind ca o aud si alti pacienti.

Am iesit din cabinetul ei fara explicatii.


Editat de marius, 06 martie 2014 - 15:52 .


#7
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 15:54

Of , Julia , si mama mea e intr-o situatie identica . Sa mearga la alt stomatolog , neaparat .

"Macelara " la care a fost mama mea , i-a scos 7 (SAPTE) masele odata [vraji]



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 16:23

Colegiul Medicilor Stomatologi?

 

Sau ceva de genul?



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 16:25

Mama mia cata nesimtire, cum poti sa spui asa ceva? Ca lasa, pt o babuta merge si lucrarea fisurata, ce daca...! Daca nu era babuta aia, era alt "fraier", una dintre noi, poate, ca nah, in ochii lor toti suntem niste fraieri buni de stors de bani.



#10
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 16:27

pana OPC misca si daca misca ceva, sa schimbe medicul. cunosc si treaba cu scosul intr- o frenezie si treaba cu lucrare de mantuiala. Insa lucrarea a fost refuzata si mai mult, neplatita de dinainte de a fi probata si pusa definitiv. Ca sa se evite sinscosul asta de- aiurea, pe pielea pacientului, e bine sa stie planul de lucru de la inceput. Daca suna aiurea, clar se cere macar o a doua opinie, chiar si o a treia. Nu e de gluma, odata facut ceva rau, ciau!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -