Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


1439 raspunsuri la acest subiect

#21
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 13:44

Jaguar...offf [fri] ...unde esti internata?? Ai grija de tine si de bebeloii!! Banuiesc ca nu se mai pune pb de cerclaj acum, nu? Ai exagerat cu ceva de s-a deschis colul? Ce greutate au acum?

Monik, la col deschis si scurt nu mai poti face cerclaj...te rogi doar sa nu se deschida mai rau si sa nu pierzi lichid...

Efort deosebit nu am facut,insa aveam contractii de v-o 2 sapt...care nu au durut deloc la inceput si toti ziceau ca sunt normale inainte de nastere..(apoi au devenir dureroase noaptea)..Acu as zice sa va potoliti de tot de pe la 25sapt,,eu ma simteam f bine si in putere de facut una alta, dar acum nu as mai face la fel daca as putea intoarce timpul inapoi..

eu nu sunt in ro...greutatile sunt un pic peste 1kg...deci au zis ca ar fi bine sa mai ia macar 1kg...speram speram.....

aveti grija de voi si bebei!!merita mai mult ca orice sa vina cat mai copti pe lume!



#22
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 14:56

Jaguar ma rog pentru tine si puiutii tai. Doamne ajuta! [ruga] [ruga] [ruga]

Dar intreb si eu ca omul prost..nu aruncati cu pietre: stand la pat, eventual contra naturii (cu partea de la picioare mult mai ridicata decat partea superioara), pe perfuzii si repaus TOTAL nu se poate inchide colul si lungi la loc?

Eu doar ce vin de la o verificare de col. Acum 2 saptamani si 3 zile il aveam la orificiul intern putin deschis, la cel extern inchis si avea o lungime de 2.5 cm; azi dupa ce am stat pe perne cu bazinul zi si noapte, il am inchis si si-a revenit la lungimea de 3.5 cm!

Jaguar si celelalte fete cu probleme de col, procedati la fel si trebuie sa fie bine. Ajutati si cu perfuzii daca contractiile continua! Doamne ajuta!



#23
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 15:55

Jaguar, iti tinem pumnii!!! Jaguar , am intalnit o tipa in spital, care venise cu colul deschis si copilul in vagin. A intrat in operatie, i-au impins copilul si i-au facut cerclaj...asta in 22 sapt. Tipa este ok acum , in 34 sapt dar cu mult repaos.

Ai dreptate Ralu, daca sta asa, colul isi mai revine. Asta se intampla si in spiatl la noi, iti pun patul ridicat si nu te lasa sa te dai jos.



#24
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 16:01

Jaguar,m-a luat groaza cand am citit prin ce-ai trecut,acum fiind in spital vei trece acest moment in siguranta,sunteti pe maini bune,bbii au greutati peste 900 g,conteaza enorm 100 g in plus,tu ai inceput sa te simti bine,cel putin 3 sapt e ok,nu te speria ca daca s-a deschis colul un pic musai inseamna ceva,mai ales in conditiile de repaus,nu te invinovati ca poate nu e de la un pic de efort,asa e constitutia ta si n-ai ce-i face,te pupam,ne gandit la voi 3 sa cresteti mari,la tine sa-i tii cat mai mult si cand poti sa ne spui noutatile.

 

Rlk,ai perfecta dreptate,ca doar e un muschi si el se intinde si se contracta in functie de mai multi factori si repausul il ajuta sa nu se mai intinda si da sa fie mai ferm,dr tau te-a sfatuit tare bine,cine iti face perfuziile acasa si cu ce medicatie le faci?

 

Monik,ma tot framant ce anestezie e mai buna ptr mine,pe fete le-am nascut normal cu epiziotomie de fiecare data,nu-i o fericire deloc,ba e fff dureroasa si tine tot atat cat iti ia sa te refaci dupa cezariana,tot un muschi taiat,abia stai pe fund,alaptam din picioare sau pe perna,dar si asa durea,chiar zisesem ca daca mai vine bb,sigur aleg cezariana si acum chiar ca e cazul la doi plus ca doar o fetita e inscrisa cu capusorul,cealalta e cu piciorusele.de la a 3a ma curtau ptr cezariana,insa am tras sa nu ptr ca surioarele erau f mici si ma gandisem ca cine stie m-as reface mult mai greu,dupa epiziotomie chiar m-am resimtit vreo 2 luni,apoi totul a revenit la normal,nu se mai simtea taietura si nici alte efecte n-au fost.

macar tu ai experienta cu anestezii,la mine va fi o premiera si de aceea sunt asa.

 

pupici si la mamici,ce fac puii?



#25
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 17:01

Bubu nu am facut decat 2 perfuzii pana acum, la clinica. A ramas stabilit ca ma duc la clinica la orice ora am nevoie daca se intetesc contractiile si imi fac perfuzie; dar nu a mai fost cazul pana acum.

 

Pupici pentru burtici si mamici!

 

ps: strumfii mei aveau azi la 25 s si 6 z 800 g baiatul si 682 g fetita.



#26
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 17:15

Jaguar, sper sa-ti dea Dumnezeu putere sa ajungi macar la 34 de sapt. Medicul meu mi-a zis ca riscurile pot aparea in sapt 26, 28, cand uterul creste mai mult si bebeii pun presiune pe col. In spital la sarcinile singulare cu risc de nastere prematura se facea dexa pt plamani de 2 ori pe zi , 4imp de 4 zile. La gemeni e altfel? Cate zile ai facut? Statul la pat te poate ajuta ,atat timp cat nu se rup membranele. Si chiar dupa ce se rup, am vazut in spital cu gemeni care au mai dus-o inca o saptamana. Depindede organism. Tu strange toate puterile si rabdarea,ca bebeii sa iasa cat mai tarziu posibil. Iti tin pumnii! Sa nu iti pierzi speranta. La varsta asta si cu asa pb

Rlk ma bucur ca vii cu vesti bune si caai scapat de cerclaj. Pe un col deschis, la sapt mare, peste 28 sapt nu cred ca se mai poate face cerclaj, pt ca riscul de a i tepa membranele este f mare, mai ales daca bebe a coborat mult.

#27
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 17:49

of,of,Jaguar draga mea,din pacate stiu cum esti tratata ``in afara`` insa ai curaj daca e sa se intample ceva mai rau o sa fii pe maini bune si dr.o sa isi dea tot interesul.Am vazut aici pui de 25 s la neonato,sigur ca e bine sa stea copilasii tai cat mai mult in burtica pt. a fi sanatosi ,e f.important.N e rugam la DD pt voi,sa fie bine [pup]

va pup fetele si revin,am un pui plangacios in brate,aveti grija de voi [flo2]



#28
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 19:46

Bubu, ale tale cum sunt asezate acum??

Ai mei sunt unul cu capul in sus si vice-versa celalalt. Clar la noi va fi cezariana, dar acum problema  mea este daca sa fiu treaza sau nu in timpul cezarienei. Nu imi place sa am picioarele amortite si nici sa-mi bage acul in coloana nu ma incanta...deloc... Dar si sa dorm...daca imi schimba copii?? Sunt paranoia nu??? [nebu]  Am memorie fotografica buna pe portret, asa ca vreau sa ma bazez pe ea!!:))))))))

Jaguar , ne rugam pt tine si speram ca totul sa fie bine pentru tine!! [ruga] [ruga] [ruga]



#29
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 20:57

Monik,ale mele sunt asezate ca ai tai,ma trec apele la gandul operatiei,e prima pana acum,eu care eram langa bb imediat dupa nastere,acum voi fi imobila si abia dupa ore bune imi revin,ca sa nu zic ca dupa cusatura,cam 1 ora a durat,am mancat,de data asta cine stie daca am voie macar o supa chioara.

Ei sa fie bine,ca la noi sunt depozite si e un prilej bun de a mai da jos.Probabil ca si alaptatul e mai tarziu,sa treaca efectul anestezicului,sa vina laptele...

 

Daniela,ce-ti fac puii?Cum v-ati facut programul?Ce greutati aveti?pupici la strumfi

Ziceai de bb de 25 sapt la terapie,cum era evolutia lui,daca stii.

ma rog pentru micuti si sufletele mamelor lor care trec prin acest chin.

 

somnic pufos!



#30
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 21:49

Monik iti inteleg indecizia, referitoare la anestezie. Eu am mai facut si alte operatii, nu nastere si toate au fost cu anestezie generala, mai putin cerclajul acum care a fost pe viu. Mi-a dat doar ceva care sa ma ameteasca nu sa ma amorteasca, ca sa nu puna bebeii in pericol, eu fiind plurialergica pe sarcina. As prefera pe nastere tot anaestezia generala, pt ca mi se pare infricosator sa fii constienta si sa-i auzi pe medici cum schimba intrumentarul sau ce vorbesc. As face un atac de panica cred, dar stiu ca generala nu e buna pt bebei, asa ca va trebui sa fac cum zice medicul.....

Bubu nu cred ca trebuie sa iti fie mai frica de cezariana, decat nasterea naturala. Decat sa te fortezenatural si sa te taie pe jos, mai bine taietura pe burta. Macar poti sta in fund si iti poti face treaba la baie..... dupa cezariana stiu ca se bea supa de legume fara ceapa si fara carne strecurata pana la primul scaun. Apoi poti incepe cu iaurt dietetic si ce iti mai recomanda ei...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -