Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (78)


1439 raspunsuri la acest subiect

#1431
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 06:57

Buna mamici,
Gemenasii nostri au venit luni dimineata pe cale naturala. Fetita prima baietelul la un sfert de ora dupa. Au 2400 si 2700gr, si dupa o zi pe la prematuri unde au fost investigati din cap pana in picioare, suntem de miercuri dupamasa acasa. Papa bine la san si asta ne ocupa tot timpul :).
Multa sanatate si voua in continuare.


Bravo! Felicitari! Sa va faca fericiti!

#1432
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 07:06

Fetelor cu sarcini obtinute prin FIV, voi cum calculati saptamanile? Daca ma iau dupa ecograf care stie ultima menstruatie am cu o saptamana mai mult decat obtin cand calculez cu ajutorul calculatorului FIV care se bazeaza pe ziua fecundarii. Pana acum nu m-a interesat prea tare dar avand in vedere ca dupa saptamana 36 orice zi conteaza as vrea sa stiu voi la ce va raportati. Merci! Va pup pe toate!

#1433
dodanitza

dodanitza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 09:20

salutare mamici! Ma alatur si eu.... sarcina gemelara 25 sapt(fetita si baiat) , speram sa ducem cat mai mult! ( colul cam scurtut 2.8 cm - daca sambata nu s-a retras mi se va monta un pesar)!... vroiam sa va intreb daca voi ati mai avut dureri in partea de jos.. eu am din cand in cand nu des, dar ma mai sperie, apoi simt cum falfaie bebei acolo jos... ma tot sperii... 

Haitza ... si eu tot prin fiv am ramas insarcinata ( la mine dr calculeaza in functie de ziua punctiei expl meu: mie mi-a venit menstra pe 1 oct... dar punctia a avut loc in 17 oct si din 17 a scazut dl dr 14 zile si a zis sa tin minte ziua de 3 octombrie)! Sper sa te fi ajutat cumva!



#1434
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 09:28

Da, asa face si dr meu dar eram curioasa si de restul. E diferenta mica intre noi. Eu dupa calculele tale sunt cu o saptamana in urma. Si eu am colul scurt, mai scurt decat al tau dar m-a pus la pat acasa. Unde nasti?

#1435
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 09:30

salutare mamici! Ma alatur si eu.... sarcina gemelara 25 sapt(fetita si baiat) , speram sa ducem cat mai mult! ( colul cam scurtut 2.8 cm - daca sambata nu s-a retras mi se va monta un pesar)!... vroiam sa va intreb daca voi ati mai avut dureri in partea de jos.. eu am din cand in cand nu des, dar ma mai sperie, apoi simt cum falfaie bebei acolo jos... ma tot sperii...
Haitza ... si eu tot prin fiv am ramas insarcinata ( la mine dr calculeaza in functie de ziua punctiei expl meu: mie mi-a venit menstra pe 1 oct... dar punctia a avut loc in 17 oct si din 17 a scazut dl dr 14 zile si a zis sa tin minte ziua de 3 octombrie)! Sper sa te fi ajutat cumva!


Dureri in partea de jos mai am si eu dar daca stau cuminte trec repede.

#1436
dodanitza

dodanitza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 09:52

eu as opta pt o clinica privata in Sibiu... dar depinde cat de repede vin bebeii... eu sper cat mai tarziu!!!!  



#1437
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 15:36

Si eu sper sa clocesc cat mai mult dar am deja o burtaaa!!! Nu stiu cum ma voi misca de acum incolo. Cred ca intr-o luna o sa merg prin rostogolire.

#1438
Haitza

Haitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 19:53

Ce tratamente naturiste de ecoli ati incercat in sarcina? M-am procopsit cu infectie urinara.

Editat de Haitza, 25 martie 2015 - 19:54 .


#1439
carmen2alice

carmen2alice

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 10:51

#elly01, nici nu imi vine sa cred cand a trecut timpul. Primul an  a fost plin cu de toate. Nascuti prematur, diverse analize in acest sens: cea mai urata a fost vizita la IOMC pt depistarea problemelor la ochi "retinopatie de prematuritate". Multumesc lui Dumnezeu am trecut cu bine peste aceste analize. De pe la 3 luni au inceput sa aiba ultima masa in jur de ora 23:00, iar prima pe la 5:00-6:00; deci incepusem deja sa dormim mai mult noaptea.

 

La 5 luni am avut botezul, moment in care am inceput si cu diversificarea. Trebuie totusi sa mai asteptam pana la 6 luni, dar nu au fost probleme. Intr-adevar nu au fost ei fani legume la inceput, dar acum sunt disperati dupa ele.

 

A fost minunat cand au inceput sa stea in fundulet, sa incerce sa se ridice.

 

Sfatul meu este sa va documentati foarte bine inainte de inceperea diversificarii. Sunt multe chestii nou descoperite fata de ce se practica acum 30 de ani, pe vremea noastra.

 

In rest, sa aveti multa putere, rabdare si dupa 10-11 luni sa va tina spatele ca vor incepe sa-si doreasca sa mearga :)

 

O zi minunata sa aveti.



#1440
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 11:15

Ne mutam cu toata gasca, aici  : http://comunitate.de...enitripleti-79/    [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -