Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

saltea memory versus alte tipuri de saltele


12 raspunsuri la acest subiect

#1
rato-moldo

rato-moldo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:17

Buna tuturor, vreau sa imi schimb salteaua si am gasit pe net unele cu memorie dar nu stiu exact ce inseamna asta, cu ce sunt mai bune saltelele cu memorie decat celelalte? Costa ceva bani si nu sunt genul care sa faca risipa...

Multumesc
 

 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:47

Cu memorie, cu sensul ca se pliaza dupa forma corpului. Deci daca te asezi si te scoli imediat, inca se mai vede forma corpului cum ai stat pe ea. Mie nu-mi place, barbata-meu are una. Si eu mi-am schimbat salteaua asta vara, dar mi-am luat una cu arcuri, si un strat de burete pe deasupra, e excelenta. Tu nu te poti duce la magazin sa te asezi pe ele? Ca eu asa mi=am ales-o. Cam asa ceva:

 

 

Miniaturi atasate

  • saltea.jpg


#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:49

Eu am saltea memory. Pentru mine e foarte buna, relaxanta ma ajuta sa am pozitie naturala in somn.

Ceea ce imi place foarte mult e ca daca asezi pe ea un pahar cu sampanie ( [:)] bine, poti sa pui si unu cu apa, da' noi am pus cu sampanie) si sari langa nici macar lichidul din interior nu se clinteste daramite sa se darame paharul.

Apoi nu simt cand se intoarce de pe o parte pe alta colegul de pat.

 

E Dormeo, nu e inalta si spre surprinderea mea este foooarte buna.

 

Nu mi-as mai lua una cu arcuri sub nicio forma.

 

Sfaturi pentru alegerea unei saltele:

Patul este format din 2 componente:

1. cadrul/scheletul

2. Somiera. Somiera este partea aceea a patului pe care se seaza salteaua.

 

Somiera:

Daca somiera este construita dintr-o singura bucata de placaj/lemn se potriveste aproape orice tip de saltea.

Daca somiera este facuta din  mai multe lamele din lemn asezate pe verticala sau orizontala scheletului nu este buna o saltea grea, cu arcuri pentru ca, in timp, lamelele se vor curba si se va lasa salteaua la mijloc.

Daca somiera e cu arcuri e clar ca nu se potriveste nicio saltea cu arcuri.

Daca somiera e facuta din retea metalica trebuie o saltea mai inalta/groasa - daca e una mai subtire, din burete de exemplu e tare inconfortabil.

 

Salteaua nu ar trebui sa fie mai inalta decat cadrul patului caci se va lasa pe marigini si va face burta.

 

 

Astea le-am invatat tot cautand salteaua potrivita.



#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:08

Si eu am saltea memory, a mea a fost f. ieftina, e facuta de un atelier local, dupa un nu-stiu-ce-sistem dezvoltat / patentat de ei. Dorm foarte bine, e tare, nici eu nu m-as mai intoarce la arcuri [:)]



#5
VicaMamica

VicaMamica
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 19:25

Cu memorie, cu sensul ca se pliaza dupa forma corpului. Deci daca te asezi si te scoli imediat, inca se mai vede forma corpului cum ai stat pe ea. Mie nu-mi place, barbata-meu are una. Si eu mi-am schimbat salteaua asta vara, dar mi-am luat una cu arcuri, si un strat de burete pe deasupra, e excelenta. Tu nu te poti duce la magazin sa te asezi pe ele? Ca eu asa mi=am ales-o. Cam asa ceva:

Sunt de acord cu tine. Eu am verificat mai intai preturile si descrierile la saltele, sa nu transpir pe ea, sa nu fac alergii etc. si pana la urma am luat de unde erau cele mai bune oferte: http://www.saltele-o...-savoy-180x200/ Tot pe arcuri, cu doua fete. Au si showroom, dar nu m-am mai dus sa testez. Nu am inteles cu ce ma incalzeste ca se muleaza dupa corpul meu, asa nu am ales memory foam; m-a interesat doar sa-mi tina coloana dreapta.



#6
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 03:57

Si eu am saltea cu memory foam.

Imi place : ca e mai tare si asta am cautat sa sustina bine coloana (salteaua mea e cu burete si memory, grosime 25cm) ; daca dormi cu cineva, nu simti cand celalalt se intoarce/urca/coboara din pat.

Ce nu imi place: vara am impresia ca ma incing cand dorm pe ea; pastreaza amprenta corpului pentru mai mult timp si uneori am impresia ca dorm in gaura (trebuie intoarsa des) .

 

Daca as cumpara din nou o saltea, as opta eventual pentru o singura fata cu memory. Nu am avut niciodata cu arcuri dar nici nu mi-as lua. Dupa parerea mea sunt bune si cele cu cocos. Sper ca ti-am fost de ajutor.



#7
Daisuki

Daisuki
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 noiembrie 2014 - 00:18

Am o saltea memory de aproximativ 3 ani, si nu m-aș mai întoarce la un alt tip de saltea! Din câte am studiat în momentul în care eram în căutarea saltelei, contează foarte mult grosimea stratului memory, precum și densitatea sa.

Saltelele memory au doar o parte (cea de sus, pe care dormi) de spumă tip memory, în rest sunt burete normal, așa e indicat să fie pe partea care stă pe somieră. O grosime și densitate mai mari a stratului memory înseamnă o calitate mai bună a saltelei.

Vârful de gamă al saltelelor memory sunt saltelele Tempur, cei care au patentat acest sistem, dar și prețul este destul de piperat.

Există numeroase firme care produc acest tip de saltele (Valentino Tessuti, Dormeo, Timflex etc), trebuie doar să le afli specificațiile, să ști ce ți se potrivește cel mai bine, și neapărat, să le încerci.



#8
POTE

POTE
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 15:05

Buna,

Si eu sunt noua pe aici...din cate am auzit cele cu memorie nu sunt recomandate pentru copii deoarece nu au testul timpului. Si eu sunt in cautare de o saltea.



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 23:08

si noi cautam o saltea noua...

nu as allege memory pt ca inccinge rau vara...la mine e f cald..plus c anu ne-am simtit bine pe ea cand am probat-o.

se afunda prea mult corpul in ea.

 

vom lua tot una ca a Letitiei si pt durabilitate si confort ii vom adauga un topper did foam cu gel.


Editat de michelle-usa, 16 aprilie 2015 - 23:09 .


#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 23:20

Eu am saltea memory. Pentru mine e foarte buna, relaxanta ma ajuta sa am pozitie naturala in somn.

Ceea ce imi place foarte mult e ca daca asezi pe ea un pahar cu sampanie ( [:)] bine, poti sa pui si unu cu apa, da' noi am pus cu sampanie) si sari langa nici macar lichidul din interior nu se clinteste daramite sa se darame paharul.

Apoi nu simt cand se intoarce de pe o parte pe alta colegul de pat.

 

E Dormeo, nu e inalta si spre surprinderea mea este foooarte buna.

 

Nu mi-as mai lua una cu arcuri sub nicio forma.

 

Sfaturi pentru alegerea unei saltele:

Patul este format din 2 componente:

1. cadrul/scheletul

2. Somiera. Somiera este partea aceea a patului pe care se seaza salteaua.

 

Somiera:

Daca somiera este construita dintr-o singura bucata de placaj/lemn se potriveste aproape orice tip de saltea.

Daca somiera este facuta din  mai multe lamele din lemn asezate pe verticala sau orizontala scheletului nu este buna o saltea grea, cu arcuri pentru ca, in timp, lamelele se vor curba si se va lasa salteaua la mijloc.

Daca somiera e cu arcuri e clar ca nu se potriveste nicio saltea cu arcuri.

Daca somiera e facuta din retea metalica trebuie o saltea mai inalta/groasa - daca e una mai subtire, din burete de exemplu e tare inconfortabil.

 

Salteaua nu ar trebui sa fie mai inalta decat cadrul patului caci se va lasa pe marigini si va face burta.

 

 

Astea le-am invatat tot cautand salteaua potrivita.

 

Viviana,

despre somiere-sau boxsprings cum se numesc aici pot sa spun;

 

pana in urma cu 5 ani, majoritatea erau pe arcuri (de aici si numele)...dar s-a aratatca in timp strica mai repede saltelele cu arcuri normale si nu mai pot face fata la garanatia de 5 sau 10 ani... 

dar saltelele scumpe care se vind in set si sunt calitativ f bune...tot mai pastreaza sistemul de somiere pe arcuri....fiind  cel mai confortabil

 

sotul meu care are problem cu spatele a avut dureri imediat cum am schimbat somiera pe arcuri pe una din placaj intreg sau  shipculite-fiind f rigide.....noi vom allege una pe arcuri sau plasa metalicca pt elasticitate.

 

aici toate saltelele sunt mai inalte decit cadrul patului...chiar f inalte.

cadrul patului+somiera+salteaua....abia poti sa te mai urci in pat. serios.

noi am renuntat la un pat sa folosim cadrul...adica sipculitele cadrului...am incadrat somiera in cadrul patului direct pe moccheta+ saltea....ori va treb sa cumparam o somiera noua mai ingusta.

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -