Sari la conținut

Sari la conținut


Geanta Bebelusului - ce isi doresc gravidutele

geanta bebelusul

50 raspunsuri la acest subiect

#21
dana_udrea

dana_udrea
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 21:18

Dragi mamici,

Si noi suntem fericiti posesori de gentuta editia a 3-a, Contine intr-adevar foarte multe produse folositoare. Noi am folosit atat detergentii, gelul de dus si sapunul le-am luat la spital cu noi, produsele nivea le-am folosit la inceput pentru bebita, la fel si crema bepanten foarte buna si folositoare ( mai ales pentru iritatia funduletului pe care a avut-o bb), la fel si ceaiurile si biberonul avent.

Personal recomand pentru toate mamicile ceaiul de fenicul de la dacia plant, eu cred ca m-a ajutat foarte mult faptul ca am baut mult ceai de fenicul, iar bebe nu are dureri de burtica,

Am ramas fidela ceaiului de fenicul, iar de la dacia plant am luat si ceai de anason, foarte aromate ceaiurile lor.

Cred ca mamicile ar fi incantate pe viitor de ceaiul de stimularea lactatiei, precum si de scutecele si servetele umede, poate chiar de crema de galbenele. ;)



#22
anca1985

anca1985
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 22:00

Multumesc din suflet pentru gentuta. Pot spune ca toate mi-au fost folositoare, in deosebi sticluta, ceaiurile si suzeta. Pot sa spun ca am ramas fidela marcilor de produse primite si cred ca pe viitor ar fi util sa mai contina niste pampersi marime mica (0 sau 1) , eventual cateva bucati sensitive si cateva normale pentru a putea fi testate.

Multumesc inca o data comunitatii DC!!



#23
gabryela89

gabryela89
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 22:27

multumesc mult pentru gentuta. ne este foooaaarte folositoare, este incapatoare si extrem de frumoasa. Am primit editia 3 a gentutei, iar produsele sunt minunate. cel mai mult m-a bucurat crema bepanthen, pentru ca este crema noastra favorita pentru fundulet. celelalte produse le folosim cu placere si o sa continuam sa o facem. 

As spune ca ar fii util sa contina si pampers pentru nou-nascuti.

 

multumiiiim!



#24
elidenta13

elidenta13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 22:42

buna. gentuta e intr-adevar utila, eu nu am mai avut rabdare si am testat din produse pe nepotelul meu de doar trei saptamani. Vreau sa va spun ca nu cunosteam produsele nivea pentru bebelusi stiam doar de cele pentru adulti, poate pentru ca pana sa raman insarcinata acest aspect nu ma interesa. Am ramas uimita de eficienta lor atat de servetele care apoi am descoperit in pliant ca sunt de mai multe feluri cat si de cema de fundulet.

Biberonul de la Phillips Avent a ramas la nepotel la fel si cateva pliculete de Alinan pentru colici, cumnanul meu mi-a cumparat alt biberon in schimb tot de acelasi fel. suzeta de la Chicco nu a vrut.o asa ca am pastrat.o pentru bebelina mea. Surorii mele i-am dat si cateva pliculete pentru stimularea lactatiei a nascut prin cezariana si laptele ii venea cam grea, au ajuta.o si acum rareori ii mai da micutului suplimente de lapte praf.

Dero nu a fost nevoie sa testez pentru ca acelasi detergent il aveam si eu acasa in schimb am testat Balsamul CoColina si sunt foarte multumita de el.

Restul produselor le testam cand vine bebelina noastra.

 

Pentru bebelusa mea cu siguranta voi cumpara produse de la Nivea, am ramas placut imresionata de ele.

 

Cel mai tare am fost incantata de brosuri si de informatiile primite din ele.

 

ce ar mai ttrebui sa contina gentuta? aici sunt de acord cu celelalte mamici nu ar strica sa mai contina un bax de pampers eventual, ::))) la inceput de drum cred ca ar prinde bine.

 

Multumesc inca o data DC si sponsorilor



#25
cristinaPtc

cristinaPtc
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 22:49

Sunt fericita posesoare a Gentutei, editia a 3a. Am primit-o pe a mea in luna decembrie, la o saptamana dupa nasterea Bebelusei mele. A fost un ajutor nesperat, un start in viata. Cel mai mult ne-a bucurat ceiutul Alinan Happy Drink, am continuat sa-l cumparam dupa ce am terminat cutia primita. La fel de folositoare au fost si suplimentele pt alaptat. Am ramas fidela produselor Alinan si Philips Avent, datorita voua le-am descoperit de la inceput si ne bucuram de ele. Lista produselor din gentuta acopera cam tot necesarul de inceput de viata al bebelusului, o jucarioara sau o hainuta nu ar strica sa mai contina ( dar oricum jucarelele nu sunt necesare cel putin in prima luna, poate din a doua luna si jucarele din acelea care stimuleaza simturile) . Ar ajuta-o pe mamica un ghid mai complex de crestere, sau poate o carte buna, sau de ce nu o carte cu povestioare si cantecele pt bebe . Orice ati alege sa puneti in plus in Gentuta nu poate decat sa aduca bucurii viitoarelor posesoare de Gentute! :)



#26
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 23:45

Am primit gentuta din a 3 a editie si inca nu am avut ocazia sa testam produsele deoarece bebe e inca in burtica. Toate sunt foarte folositoare, unele le-am facut cadou unor prietene care sunt deja mamici. Crema Bepanten i-a fost foarte folositoare unei prietene si a ramas fidela ei.

Nu pot spune ca m-a bucurat un anume produs cel mai mult pentru ca si eu si sotul ne bucuram la fiecare produs din gentuta atunci cand le scoteam pe rand :)

Daca ar fi sa aleg totusi ceva care mi-a placut foarte mult ar fi biberonul si carticica jurnal.

Cred ca ar trebui sa mai contina:

-cateva scutece de unica folosinta (de ex: Pampers, Puffies )

-ceva lucrusoare de imbracat, poate un body pt nou-nascut

-Creme pentru sfarcuri (pt alaptat)

 

Ma gandesc ca unele mamici ar putea chiar sa o foloseasca atunci cand merg la spital, sa fie o parte din bagajul pentru maternitate.

 

Inca o data va multumesc pentru gentuta si va urez multa bafta in continuare ! Faceti o treaba foarte buna atat cu site-ul cat si cu gentuta ! Keep up with the good work !



#27
simo_22

simo_22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 11:01

Multumim mult pentru gentuta! Suntem si noi norocoasele posesoare ale gentutii, editia a3a. Ne este tare draga gentuta, o luam este tot cu noi, e rezistenta, incapatoare si bine compartimentata, astfel nu mai ratacim lucrurile. E foarte utila! 

Ne plac toate lucrurile primite dar ne-am bucurat mult pentru biberonul de la avent, e tare dragalas, si  micul jurnal, in care o sa pasam cele mai importante momente din viata fetitei noastre!

Da, am ramas fidela produselor nivea, mi-a placut tare mult samponelul, astfel am achizitionat o sticla de sampon mai mare . Si detergentul de la dero si balsamul cocolino mi-au placut si le-am recumparat. 

Cred ca gentuta ar mai putea contine o pompa de san manuala pentru a ajuta mamicile si un Aspirator nazal.

Multumim mult inca o data pentru ca va ganditi la viitoarele mamici si ne oferiti produse utile!



#28
ionela.n

ionela.n

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 12:15

Buna tuturor celor care au primit si celor sare vor primi geanta bebelusului. Noi am primit geanta de la editia 3 si este minunata de-a dreptul. Multumim din suflet
Cel mai mult m-a bucurat biberonul de la Avent. Acest gen de biberon l-am folosit si la fetita noastra care acum are 3 ani si aproape 5 luni. Acelasi lucru pot sa spun si despre suzeta de la Chicco. si chiar geanta in sine este foarte incapatoare si bine compartimentata. Vom iesi cu mare drag cu ea la plimbare dupa ce voi naste in iulie.
Da, voi ramane fidela produselor pe care le-am folosit. Sunt de mare folos si orice bebe si mamica ar trebui sa le aiba.
Daca s-ar putea, as recomanda ca in geanta bebelusului sa mai fie crema pt iritatii de la Sudocrem si poate eventual o jucarioara pentru bebelus, dar ceva gen jucarie dentitie, nu plus.

 



#29
vasi1

vasi1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 13:25

Buna Mamici, 

Multumesc mult organizatorilor acestei editiii a-3-a a gentii bebelusului, in care si bebelusul meu a ajuns sa fie beneficiarul acestui cadou.

Avand in vedere ca bebe va veni peste putina vreme (adica in luna martie), o parte dintre produse nu le-am folosit inca.

Dar ma bucur din plin de geanta pe care o folosesc deja, mai ales cand merg la doctor, ca trebuie sa imi iau dosarul cu analize si se aseaza foarte bine. Imi mai este utila si pentru ca ori de cate ori plec de acasa, nu ies din casa fara o sticla de apa (oricum doar una nu imi e deajuns...), niste fructe si altceva de mancare neperisabil (adica plic din alea mici de fructe uscate, alune sau biscuiti... chestii de genul asta), toate acestea pe langa acte, servetele, si alte chestii pe care le mai au deobicei doamnele in posete...

Am folosit deja pentru mine produsele de la DOVE pentru piele sensibila (sapunelul si gelul de dus). Nu pot spune ca am probleme cu pielea, dar putin rasfat nu mi-a stricat. Am primit de la un magazin un carnet cu cupoane de reducere pentru mai multe produse, asa ca la gelul de dus Dove sigur il voi alege pe cel pentru piele senisibila. Foloseam produse Dove si inainte, dar nu gama asta. Am folosit deja produsele de la NIVEA pentru mami si tati, insa de la ei folosim frecvent deodorantele. Am folosit deja detergentul de rufe DERO, pe care il cunosteam mai de mult. O sa raman fidela acestui detergent, dar exclusiv pentru hainele lui bebe va trebui sa cumpar un detergent pentru pilele sensibila. Am folosit si balsamul de rufe sensitive de la COCOLINO, pentru a pregati hainutele lui bebe pentru spital si pentru primele zile acasa. Nu am luat o decizie cu privire la utilizarea acestui produs pe viitor, dar doctorita care se va ocupa de copilul meu pe viitor m-a certat si mi-a recomandat sa folosesc doar detergent sensitive si obligatoriu fara balsam. Vom vedea ce si cum...

Am pus deja in bagajul de maternitate: suzeta CHICCO; biberonul si tampoanele de san PHILIPS AVENT; unguentul de eritem fesier BEPHANTEN de la  BAYER; stimulentul de lactatie FITERMAN PHARMA.

Ne va fi indispensabil acasa, imediat dupa ce vom iesi din spital sapunelul de la CHICCO; ceaiul si suplimetul alimentar pt lactatie DACIA PLANT; anticolicul si vitamina D3 FITERMAN PHARMA, produsele de la NIVEA BABY, respectiv crema de fundulet, samponelul/spuma de baie si servetele umede. 

De cand am primit geanta bebelusului am studiat brosurile primite si ghidul-jurnal de la NUTRICIA.

Nu pot spune ca m-am bucurat mai mult de un produs si mai putin de altul, as fi nedreapta. 

Ca recomadari pentru pe viitor, e greu de spus ce ar trebui imbunatatit. Daca as mai scrie cateva produse/esantioane nu stiu daca ar mai incapea in aceasta geanta. Ea oricum a fost plina si pentru asta multumim site-ului desprecopii.com si sponsorilor dvs.

Totusi o sa incerc sa spun cate ceva din care se pot alege: produse de ingrijire a burticii (crema/ulei antivergeturi), scutece marimea 1, prosopele mici personalizate, barbetici (de acestea uitam sa imi pun in bagaj daca nu imi amintea prietena mea ca sunt utile sa imi iau cu mine cate 1 pt fiecare zi la spital), altceva de imbracat bebe (aici depinde se sponsori este utila paturica/scutecel de finet, caciulita, bady, salopetica sau bluzita), recomandarea mea este ca paturica este importanta si trebui sa avem cat mai multe si salopete (zic eu pt spital), pt acasa ca hainute am inteles ca e mai practic cu bluzita cu pantalonasi (pt ca bebe murdareste ori una ori alta), paturele absorbate, absorbante sensitive 6-7 picaturi, produse de igiena mama si/sau copil (am o mare problema ca nu gasesc prin magazine de exemplu pasta de dinti varianta pentru calatorie din cele de 20-30 ml si periute mai mici, si pentru sapun lichid cam aceeasi problema; pentru copil apreciez ca au fost puse produsele NIVEA BABY care indeplinesc criteriul acesta, dar in cazul de fata probabil ca le voi folosi acasa, sa vad cum ii prieste lui bebe, iar pentru calatorii mai vedem--- sunt destul de incomode in bagaj flacoanele de 250/500ml, dar sunt potrivite acasa), crema galbenele, crema de ingrijire sani, ulei de masaj sani (e util in spital pentru desfundat canalele si cred ca n-ar mai trebui sa car un flacon de 100/ 200 ml, daca as fi avut unul de 30-50 ml), crema de hemoroizi, poate si esantioane de formula de lapte, pana reusesti sa jungi sa cumperi daca nu ai de la sani, brosuri cu sfaturi practice, un carnetel pt spital- de notat diverse chestii.

Daca sponsorii sunt interesati eu cred ca ar fi util si important, ca pe viitor sa fie posibil si un fel de geanta a nou-nascutului, care sa fie destinata bebelusilor cu varsta intre 6-12 luni, unde se regaseasca produse/esantioane specifice atat diversificarii, cat si copiilor ce vor depasi un an, produse de ingrijire a copilului, pe care in general parintii le sunt fideli pana pe la varsta de 3 ani, cred ca aici ar fi utila o jucarie, si foarte important produsele de calatorie atat pentru bebe, cat si pentru mami/tati, brosuri cu sfaturi practice. Este o propunere, care sper sa nu imi fie luata in nume de rau..

Urmeaza sa mai scriu si dupa ce vine bebe si atunci o sa povestesc pe masura ce voi folosi produsele.

Eu multumesc mult tuturor celor ce au facut posibil primirea acestui cadou si marturisesc sincer ca la capitolul bebe si produse specifice bebe nu stiam nimic si nici de unde sa incep si cu ce sa continui. Inteleg ca multe mamici patesc asta la primul bebe, asa ca m-a ajutat mult acest site sa stiu ca nu sunt singura careia i se intampla asta. Ma bucur ca atat de pe site, cat si din brosurile dvs am putut sa-mi lamuresc mai multe dileme. O sa urmares site-ul in contiare este util si foarte practic.

Sarcina usoara tuturor mamicilor si succes organizatorilor,

Vasi 

 



#30
AndreeaRusu

AndreeaRusu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 14:38

Buna ziua tuturor!

Si eu sunt una dintre fericitele burtici care a primit Geanta Bebelusului, editia a 3-a. In momentul de fata am 23 de saptamani si inca nu am inceput sa folosesc produsele din gentuta, deoarece tin sa incepem sa folosim produsele o data cu venirea pe lume a bebelusului nostru.  [:)]  Asa am simtit de cand am primit gentuta  [:)]

Produsele de la Nivea si Dove imi sunt foarte cunoscute, deoarece le folosesc frecvent, atat gelurile de dus, cat si sapunurile, sampoanele, lotiunile de corp, cremele de fata si de maini, ce mai, toata gama.

Balsam de fuge Cocolino folosesc si in prezent si sunt foarte multumita de el si de asemenea am testat mai demult si detergentul de rufe Dero, care este foarte bun si convenabil la pret. Celelalte produse (suzeta Chicco, biberonul  si tampoanele de san Philips Avent, unguentul Bephanten, suplimentul pentru stimularea lactatiei si toate celelalte) ne vor fi foarte utile dupa nasterea lui bebe si abia astept sa le folosesc.

 

Despre geanta nici nu am cuvinte cat de mult imi place, abia astept sa treaca timpul, sa se nasca bebe sanatos la termen si sa pun cele necesare in ea si sa ies la vara in parc, sa ma laud cu gentuta mea! 

Referitor la recomandarea pe care v-o pot da in ceea ce priveste continutul gentutei, asa cum au sugerat si celelalte fete, ar fi utili niste pampersi mici de nou-nascuti si/sau o jucarioara din plus (o ratusca galbena de exemplu, ca si asa ratusca este simbolul site-ului).

 

Doresc sa va multumesc din suflet pentru gentuta oferita si sper sa continuati aceasta campanie sa bucurati si alte burtici sau mamici cu aceste minunate produse!

 

Multumesc sponsorilor si gazdelor DespreCopii!  [flo2]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -