Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Un fotograf român a câştigat ....

mugur varzar premiu poyi fotografie

25 raspunsuri la acest subiect

#11
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 18:24

Decorul este extrem de lucart ....cana rosie...usa deschisa la soba cu citeva lemne....



#12
ValentinaP

ValentinaP

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 18:28

 

Normal ca americanii au cazut pe spate cand au vazut suferinta provocata de faptul ca o senior woman - din minorieties - nu are acces la asistenta medicala.

Insist, premiul este luat pe nedrept pentru ca a folosit o metoda de a provoca mila ....

Doar nu se trezeste vreun american sa verifice cum sta treaba cu romii si sistemul de sanatate....Poate totusi premiul a fost castigat pt compozitie, tehnica etc. [:)]



#13
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 18:50

Ce ma poate enerva modalitatea asta de a isi face celebritate aruncand cu rahat in tzapul ispasitor. Omul asta si-a zis ca unde scuipa strainii poate sa scuipe si el doar asa ca sa iasa in evidenta. Nu ma intereseaza cat talent are la manevrat compozitia ce a facut el e de joasa speta. 



#14
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 19:00

Prin spitale e plin de romi (si in saloane si in curte), la spitalul de copii "Sf Maria" Iasi vin ca la  medicul de familie (pe care nu-l au, evident). Si tot evident, nu platesc niciun sfant la asigurari.

http://www.ziaruldei...tat--38462.html



#15
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 19:06

mie nu mi se pare deloc "surprinsa", nici de etnie roma, nici bolnava.   efectiv "sta " la poza , adica are toate indicatiile de cum sa stea aplecata , cu mainile in poala, privirea ganditoare,  etc.   nici interiorul nu pare real,  imi da senzatia de pictura .

 

 fotografia mi se pare o "facatura" nu o realitate,  la fel ca si mesajul. 



#16
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 21:21

Heh, ati ramane surprinsi cat de multi cetateni romani de origine roma declara autoritatilor americane ca nu au acces la serviciile de sanatate, la scoli, ca sunt prigoniti si goniti din sate, ca le sunt arse casele, ca nu isi pot gasi locuri de munca, ca le este viata in pericol etc etc etc.... si ca cer azil politic in U.S.A. Asta se intampla cand sunt prinsi trecand granita in State din Mexic (pe la Rio Grande, cu nevestele, copiii, bebelusi) - de nenumarate ori am tradus pentru ei, macar de 2-3 ori pe luna doar eu (fac si telephone interpreting, traduceri in direct prin telefon, si nu-s singura angajata a firmei pe lb romana) Acum nu stiu cat de serios ii iau autoritatile americane, ce stiu sau ce nu stiu in legatura cu adevaratele lor circumstante in Romania, dar asta e pozitia oficiala a "azilantilor", ca in Romania nu au acces la serviciile de sanatate (spitale, dispensare, medici etc) deoarece sunt romi.

 

Asta nu schimba mesajul pozei, care e clar "tearjerker", cum a mai zis cineva... si care orice ar exprima ( mai degraba singuratate, batranete in singuratate etc) dar nu..."femeie roma care nu are acces la medic"



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 21:24

Ar merita trimisa o scrisoare de protest naivilor care i-au dat premiul.

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 21:34

Heh, ati ramane surprinsi cat de multi cetateni romani de origine roma declara autoritatilor americane ca nu au acces la serviciile de sanatate, la scoli, ca sunt prigoniti si goniti din sate, ca le sunt arse casele, ca nu isi pot gasi locuri de munca, ca le este viata in pericol etc etc etc.... si ca cer azil politic in U.S.A. Asta se intampla cand sunt prinsi trecand granita in State din Mexic (pe la Rio Grande, cu nevestele, copiii, bebelusi) - de nenumarate ori am tradus pentru ei, macar de 2-3 ori pe luna doar eu (fac si telephone interpreting, traduceri in direct prin telefon, si nu-s singura angajata a firmei pe lb romana) Acum nu stiu cat de serios ii iau autoritatile americane, ce stiu sau ce nu stiu in legatura cu adevaratele lor circumstante in Romania, dar asta e pozitia oficiala a "azilantilor", ca in Romania nu au acces la serviciile de sanatate (spitale, dispensare, medici etc) deoarece sunt romi.

 

Asta nu schimba mesajul pozei, care e clar "tearjerker", cum a mai zis cineva... si care orice ar exprima ( mai degraba singuratate, batranete in singuratate etc) dar nu..."femeie roma care nu are acces la medic"

Dar cum ajung rromii in America,cine le da viza sau mai bine spus in ce baza ,ca parca nu e chiar asa usor sa iei viza,trebuiesc niste conditzii de indeplinit?

 

Insa asa este,"joaca"mult teatru referitor la cit de asupritzi sunt ei in Romania.

 

Dana


Editat de andacos, 12 februarie 2014 - 21:35 .


#19
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 21:38

Pai asta e, nu le da nimeni viza, vin pe filiera Spania - America de Sud (nu mai stiu exact, parca Venezuela) - Mexic, de la Tijuana si localitatile din zona aceea trec cu calauze granita in State. Ii costa cam 1000 de dolari/persoana, sunt retele bine puse la punct (de genul la hotelul cutare ceri sa iei legatura cu cutarica, si el se ocupa de tot)... si culmea ca sunt sfatuiti ca dupa ce ajung in State sa se predea politiei si sa ceara azil politic.



#20
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 21:41

Eu m-am ocupat pana acum doar cu luatul primelor declaratii, asa ca nu stiu ce se intampla in continuare cu ei, cat sunt de luati in serios, si ce se alege cu cererea lor de azil.


Editat de DarkBendis, 12 februarie 2014 - 21:41 .




Etichetat si cu mugur varzar, premiu, poyi, fotografie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -