Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (3)


218 raspunsuri la acest subiect

#51
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 14:39

O sa avem bebei sanatosi si la termen si apoi niste mancaciosi cu probabil ceva colici  [:)]

 

Pishkot la Medlife Grivita, daca ai avut macar o consultatie pe la vreun medlife prin Bucuresti, poti sa iti faci un card cu reducere de 6% care din cate stiu ti se aplica la analize. Cardul se face cum ar fi azi, iar de maine beneficiezi de reducere. Pana anul trecut s-a aplicat reducerea si la fiv, dar anul asta am inteles ca s-a platit fiv-ul integral. 

Referitor la analize: mergi la medicul de familie cu reteta sau scrisoarea medicala, ce ai tu de la medic prin care ti se recunoaste ca esti insarcinata si ca sarcina e in evoulutie, si medicul de familie iti prescrie compensat parte din acele analize, si le vei putea face gratuit inclusiv la medlife. Parte din analizele de sange-hemoglobina, bilirubina,aslo etc, urina se fac compensate cu trimiterea de la medicul de familie. Analizele de secretie si culturile din col nu se fac compensate. Daca secretia si culturile din col le faci la sectia de MMF poti merge in fiecare dimineata intre 7-8 pentru recoltare fara programare. Daca le vei face pe clinica, iti va trebui programare. Pentru analizele de sange, mergi dimineata la recoltari si le vei face inclusiv sambata. Asta e valabil pe Medlife Grivita. Acolo au si laboratorul. 

Analizele pentru rubeola, toxoplasmoza, citomegalovirus, si multe altele nu se fac compensate, dar poti beneficia de reducere de 6% de pe card.

 

Si e valabil pentru toate fetele, nu doar pt Pishkot, dar ea a zis de analize si am zis ca poate va ajuta informatiile.  [flo2]

 

Sanatate multa  [flo2]



#52
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 17:12

Nic, uau ce le stii <3 Hi hi, sper sa nu aiba sarmanii prea multi colici, sunt chiar cumpliti! Si medicamentele nu prea ii ajuta. 

 

Fetelor, m-a luat rau melancolia si imi vine sa plang anapoda :( Voi aveti stari din astea? O fi si de la tensiune si de la faptul ca de 3 zile nu am iesit din casa pt ca aici este furtuna si te ia vantul pe sus? Simt ca am obosit sufleteste, daca are vreun sens...

 

Adriana, te astept sa ne scrii aici. Inca o data bine ai venit si sarcina cat mai usoara! [flo]



#53
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 18:40

Kytana, cred ca plansul intra la ''normal'' in sarcina. Eu am plans putin dupa ce l-am vazut cu manute si picioruse, micul meu omulet... [il]  Poate si fiindca nu ai mai iesit, eu cel mai des plang dimineata sau seara, cand sunt singura acasa. Lasa ca trece furtuna si vine primavara, astazi aici a fost asa vreme frumoasa. Eu am un parc chiar peste drum de apartament si deja sunt inflorite tufisurile astea de primavara.



#54
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 21:42

Kytana de la hormoni ni se trage. Am si eu monentele mele :)
Si probabil si de la statul in casa atata timp, dar vin ele si zile frumoase :)
Sa aveti un weekend minunat dragi fete si dragi bebei, sa fiti cuminti si ascultatori si sa cresteti mari in burtici :)

#55
ela11

ela11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 09:40

buna dimineata burtici!

eu intru mai rar pe internet ca stau cam  prost cu timpul si sincer nici nu  prea sunt o pasionata  a internetului...ma plictisesc repede!!!

ma simt in continuare rau  dar asta e,important e sa fie bebe bine!

si eu am momente in care plang sau rad fara un motiv anume!

daca aud o stire despre copilasi bolnavi,abandonati si chinuiti de parintii lor  plang ca o fantana!

daca vad copii fericiti care se joca iarasi plang!!!

cine sa ma inteleaga daca nici eu nu reusesc pe deplin! [:)]

va pup fetelor si weekend placut sa aveti!



#56
Cupcake

Cupcake

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 11:02

Buna,

Ma alatur si eu voua cu DPN pe 18 septembrie, deci acum avem 9 saptamani. Am facut un ecograf pana acum si totul este bine, bebe se afla unde trebuie si este dezvoltat normal pentru varsta lui, desi eram cam speriata stiind ca am un polip uterin (descoperit in urma cu vreo 3 luni) care s-a dovedit de fapt a fi un nodul fibromatos. Urmeaza analizele si testele care se fac in jur de 12, 13 saptamani. Sa speram ca totul va fi bine.



#57
Cupcake

Cupcake

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 11:04

Eu va citesc de multa vreme , de fapt v-am cititi chiar de la inceput insa am tot amanat sa scriu, nu stiu de ce ... am zis sa mai astept ... m-a si marcat faptul ca unele dintre fete au iesit pe parcurs si mi-a parut tare rau pentru ele.



#58
Cupcake

Cupcake

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 11:11

Un alt motiv pentru care nu am scris a fost faptul ca m-am simtit extraordinar de rau dinainte de a afla ca sunt insarcinata, de fapt asta a si fost motivul pentru care am facut un test inainte de a veni CM. Am avut zile in care ziceam ca sunt pe moarte .... scuze de astfel de expresii... cu stare generala de rau, dureri de cap, greata si voma, sleita de puteri. Incercasem tot felul de metode, mi-am luat chiar si fructe de ghimbir dar degeaba. Oricum vreau sa-i multumesc unei fete de aici care a mentionat ceva la un moment dat de Magne B6, care intr-adevar m-a facut sa ma simt alt om. In sfarsit pot sa mai fac cate ceva, pe cand inainte singurul lucru la care ma gandeam zilnic este ca vreau sa-mi treaca. Medicul mi-a prescris si Natalvit care se pare ca atenueaza si acestea din greata asa ca mergem inainte cu astea doua. Am fost atat de fericita cand am vazut ce efect au ... si mi-am zis ... Doamne ce putin are nevoie omul uneori ca sa fie fericit si sa fie bine. 



#59
Cupcake

Cupcake

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 11:17

Sper sa fim cu toate bine pana la termen si sa legam o frumoasa prietenie pe parcurs. Voi cum sunteti fetelor, ati luat ceva in greutate? Eu la un moment dat chiar slabisem, nu puteam sa mananc sau daca mergeam la baie (sa imbratisez buda, vorba unei fete de aici) aveam stari si mai proaste cu dureri de cap si doar daca dormeam puteam sa merg mai departe. Astfel mi-au decurs primele cateva saptamani din pacate, cam din spatamana 3 pana acum cand in sfarsit ma simt mai bine si sper sa fie tot asa. Doar seara mai am ceva greturi dar incomparabil cu cele dinainte care ma luau undeva cam de pe la ora 3 dupa-masa si pana cand adormeam seara nu ma lasau. Vorbea cineva ceva de limbarita? [batcap]



#60
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 11:23

Buna dimineata!

 

Ela, cu asta ma incurajez si eu cand mi-e rau, ca cel putin lui bebe ii merge bine. [:)]  Acum citesc o carte despre sarcina si tot asa scrie, ca la femeile care au rau de dimineata, varsaturi, etc. , studiile au aratat ca au in corp o cantitate mai mare de hormoni de sarcina, se secreta mai mult betahcg.

 

Sotul a planuit astazi o iesire la munte ca tot e vreme frumoasa. Aici e soare si caldut, sper sa nu ne inghete nasul pe coclauri.

 

Va pup si va doresc un weekend frumos! [flo2] [flo2] [flo2]




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -