Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Emotional, despre meningita

meningita

3 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 10:18

Despre meningita la copil, informatiile sunt acestea: Despre meningita la copil

 

Este insa foarte emotional sa privesti poze facute de celebra fotografa: Ann Geddes - intr-o campanie care sustine educatia parintilor despre aceasta boala - cu care nu ai voie sa te joci,

 

Despre vaccinarea antimeningita - un topic de discutie mai vechi - aici.

 

Postez pozele  pentru ca pe mine m-au marcat. Cu siguranta si voi veti fi miscati

 

meningita1.jpg

 

meningita2.jpg

 

meningita3.jpg

 

Pozele sunt de aici.



#2
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 13:28

E o boala crunta! M-a intristat articolul, dar din pacate e o realitate.

 

Am o prietena care are o fetita de 4 ani. La 3 luni a facut meningita. Nu a murit cum au crezut medicii, dar creierul i-a fost afectat, si a ramas intr-un scaun cu rotile, nu-si poate misca decat foarte putin mainile, nu vorbeste, nu are mimica....e trist ca un copilas sa sufere atat.  

Atata ca parintii au situatie materiala si i-au facut lift sa o urce in pat, lift la baie ca s-o imbaieze, si sa pastreze o igiena cat mai stricta. Are un sistem imunitar scazut, iar o infectie mai serioasa i-ar putea fi fatala.

 

Sa speram ca, in curand medicina va reusi sa puna capat acestei boli ingrozitoare.



#3
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 14:00

Marcia a avut acum 2 ani meningita, spre norocul nostru a fost virala. Intr-o sambata dupa-masa a inceput sa o doara rau capul, a vomat si a facut febra mare. I-am dat paracetamol si a fost ok. Insa duminica dimineata a inceput sa vomite des, o durea iar capul si a facut febra, asa ca am fugit la spitalul de copii din Zurich. I-au facut teste de sange, urina, radiografie, ecografie; cand au vazut ca voma e verde au banuit ce e. Orele de asteptare in spital au fost groaznice, mai ales dupa ce i-au facut punctia lombara si pana a venit rezultatul (pt ca nu stiau daca e borelioza sau meningita). Pt ca putea merge si bea singura, nu am ramas la spital (ne-au spus ca daca e ceva, sa alergam repede la spital). Cand am ajuns acasa, pt ca nu mancase toata ziua, a vrut cartofi prajiti cu nuggets, dupa a facut baie si a dormit toata noaptea. Dureri de cap a mai avut vreo luna, la fel si de spate, unde i-au facut punctia. Medicamente i-au dat doar pt febra (paracetamol) si pt durere (ibuprofen). Important a fost sa bea multe lichide. Dureri de cap mai are si acum cand e racita.

Are insa un coleg care a avut meningita bacteriala, a petrecut luni de zile in spital si din cauza asta a vrut sa repete anul scolar (a cerut el lucrul asta, pt ca pierduse mult si ii era ft greu).

#4
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 15 februarie 2014 - 15:12

Marcia, ce spun medicii, sunt normale acele dureri de cap? Vor disparea cu timpul?
E norocos colegul fetitei daca s-a refacut complet, dupa o meningita bacteriala.
Ce varsta are fetita ta?
Personal cunosc doua cazuri, si ambele triste. Fetita de care am scris mai sus, si un vecin, pe cand eram in clasa 4-a, el la fel, dar din pacate baiatul a murit.



Etichetat si cu meningita

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -