Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

ALOCATIE EUROPEANA


18 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 08:20

Eu nu am intzeles ca tatal este rezident german(caz in care situatzia e clara) ci ca lucreaza in Germania ,detasat de o firma romaneasca.

 

Ce spui tu Sabina se poate face daca parintzii decid sa ia alocatzie din ambele state,deci se ia doar diferentza de la statul unde alocatzia este mai mare.(in baza acelui formular E...nu stiu cit)

 

Insa aici nu este cazul...dar ma rog,site-ul ala pus de diana...ar trebui sa-i raspunda la toate intrebarile.

 

Sau sa mearga la Familienkasse in Germania sa ceara lamuriri...(personal nu cred ca are drept la alocatzie dar poate ma insel eu.)

 

Dana


Editat de andacos, 10 februarie 2014 - 08:21 .


#12
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 08:34

da, trebuie sa intrebe care e statutul lui.

 Dar daca plateste asigurari de sanatate si taxe in Germania, are dreptul.
 



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 08:41

 

 Dar daca plateste asigurari de sanatate si taxe in Germania, are dreptul.
 

Eu sunt sceptica(si la ce spune mianda)depinde cum este incheiat contractul de munca.Sezonierii de exemplu au un alt statut...desi platesc si impozit si asigurare de sanatate.

 

 

Dana



#14
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 08:46

adevaru e ca  ii mai trebuie si carte de rezidenta si domiciliul in Germania (sau cum se numeste in Germania. In Belgia e carte de rezidenta, in Austria anmeldebescheinigung etc etc)



#15
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 08:56

Multumesc pentru raspunsuri . Domiciliul stiu ca il are in Germania . Le voi spune sa mearga acolo sa vada ce raspunsuri primesc . 



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 09:02

Diana,sa nu confunzi fapltul ca locuieste in Germania ,cu domiciliul in Germania...sunt notziuni diferite!

 

Confuziile astea creaza mari probleme...bafta oricum sa avetzi un raspuns.

 

Dana



#17
Natalia2014

Natalia2014
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 14:10

Stiu ca cei care lucreaza in strainatate si au copii au dreptul sa ia alocatie din acea tara .

O prietena m-a rugat sa ma interesez despre alocatia europeana . Sotul ei lucreaza la o firma romaneasca dar este detasat in Germania . El locuieste acolo de mult . Vine acasa doar in concediu . Un coleg de serviciu de-a sotului a reusit sa ia aceasta alocatie dar nu vrea sa le spuna unde a mers si ce a facut . Am inteles ca a luat bani din urma . Pentru a le spune si celorlalti cum a reusit le-a cerut o parte din banii care urmeaza sa-i castige .

Va rog pe cei care stiu ceva sa ne invatati ce trebuie facut .



#18
Natalia2014

Natalia2014
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 14:22

Dragele mele, sotul meu lucreaza in Germania de 3 ani, abia acum am reusit sa primim alocatia pentru copii. Am apelat la diversi profesionisti, care mai mult ne-u incurcat.Nu este simplu sa obtii alocatia in Germania si putini stiu ce trebuie facut pentru a fii aprobats. Cu noroc si mare greutate am ajuns la D-nul Dr. Ec. Eugen Popescu, dansul ne-a ajutat si am recuperat ultimul cent de la familienkasse din prima zi de cand a muncit sotul in Germania. Telefonul D-lui Popescu este: 0049 15771707969 sau e-mail: eugen@arbeits-job-ro.de, pentru probleme juridice de orice fel in Germania va mai recomand un om deosebit D-na avocata Ana Maria Filimon tel.: 0049 172 8433880 sau e-mail filimon@ra-filimon.de, sper sa va fie de folos!
Va pup,
Natalia

#19
Natalia2014

Natalia2014
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 14:22

Dragele mele, sotul meu lucreaza in Germania de 3 ani, abia acum am reusit sa primim alocatia pentru copii. Am apelat la diversi profesionisti, care mai mult ne-u incurcat.Nu este simplu sa obtii alocatia in Germania si putini stiu ce trebuie facut pentru a fii aprobats. Cu noroc si mare greutate am ajuns la D-nul Dr. Ec. Eugen Popescu, dansul ne-a ajutat si am recuperat ultimul cent de la familienkasse din prima zi de cand a muncit sotul in Germania. Telefonul D-lui Popescu este: 0049 15771707969 sau e-mail: eugen@arbeits-job-ro.de, pentru probleme juridice de orice fel in Germania va mai recomand un om deosebit D-na avocata Ana Maria Filimon tel.: 0049 172 8433880 sau e-mail filimon@ra-filimon.de, sper sa va fie de folos!
Va pup,
Natalia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -