Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

ALOCATIE EUROPEANA


18 raspunsuri la acest subiect

#1
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 20:44

Stiu ca cei care lucreaza in strainatate si au copii au dreptul sa ia alocatie din acea tara . 

 

O prietena m-a rugat sa ma interesez despre alocatia europeana . Sotul ei lucreaza la o firma romaneasca dar este detasat in Germania . El locuieste acolo de mult . Vine acasa doar in concediu . Un coleg de serviciu de-a sotului a reusit sa ia aceasta alocatie dar nu vrea sa le spuna unde a mers si ce a facut . Am inteles ca a luat bani din urma . Pentru a le spune si celorlalti cum a reusit le-a cerut o parte din banii care urmeaza sa-i castige .  

 

Va rog pe cei care stiu ceva sa ne invatati ce trebuie facut . 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:28

Cum adica alocatzie europeana?

 

ce intzelegi tu prin alocatzie europeana?

 

In Germania primesti alocatzie pentru copii ,doar daca ei locuiesc pe teritoriul Germaniei.Restul...sunt povesti!

 

Dana



#3
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:32

Daca sotul meu ar lucra acolo cu contract are dreptul sa ceara alocatie pentru copil de acolo care am inteles ca e de 185 euro . Asta stiu sigur , dar ceea ce nu stiu este ce se intampla ce se intampla cand esti detasat si nu lucreaza direct la o firma germana . 



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:35

Daca sotul meu ar lucra acolo cu contract are dreptul sa ceara alocatie pentru copil de acolo care am inteles ca e de 185 euro . Asta stiu sigur , dar ceea ce nu stiu este ce se intampla ce se intampla cand esti detasat si nu lucreaza direct la o firma germana . 

Repet...copii primesc alocatzie in cazul in care locuiesc pe teritoriul Germaniei.

 

Alocatzia nu se acorda in baza unui contract d emunca ci sunt alte formulare ce trebuiesc completate.In formular trebuie trecut adresa si eventual forma d einvatzamint in care este cuprins copilul.

 

Nu m-ai lamurit cu alocatzia europeana...ce e aia?

 

 

 

Dana


Editat de andacos, 09 februarie 2014 - 21:36 .


#5
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:42

http://singuracasa.r...catii Europene/

  

Cred ca asta te va lamuri 



#6
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:48

pai nu inteleg ce informatii mai vrei. iti spune clar articolul cine, ce formular si unde sa completeze. ...    



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:49

In articolul ala se specifica clar:

 

Alocatiile „europene” reprezinta o forma de prestatii familiale care au ca scop asigurarea securitatii sociale pentru salariatii si lucratorii independenti si membrii familiilor acestora, care au resedinta intr-un stat membru al Uniunii Europene si desfasoara o activitate salariala sau independenta in unul dintre aceste state.

 

Deci daca au resedintza in Germania(ca despre asta vorbim)beneficiaza de alocatzie pentru copii!

 

Zau ca nu stiu cum sa intzeleg aceste alocatzii"europene"...dar ma rog...

 

Diana e ultima mea interventzie,daca vrei sa ascultzi folclor e ok...insa itzi repet,in Germania primesc alocatzie totzi copii,cu conditzia sa domicilieze legal pe teritoriul Germaniei.

 

Dana



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 21:53

FOARTE IMPORTANT! Inainte de demararea procedurii de obtinere a „alocatiei europene” persoana care lucreaza in mod legal intr-un stat, pentru care Regulamentul CE 1408/71 este aplicabil, trebuie sa se intereseze daca are dreptul de a primi aceasta alocatie. Aceste informatii pot fi obtinute de la angajator si de la institutia competenta din statul respectiv. Tocmai de aceea este indicata, dar nu obligatorie, inceperea procedurii din statul in care lucratorul migrant isi desfasoara activitatea.          

#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 09 februarie 2014 - 22:21

In primul rand trebuie stabilit exact statutul tatalui in Germania. Este detasat sau delegat al firmei din Romania? Cu alte cuvinte, unde plateste impozitul si asigurarile sociale, statului roman sau celui german?

Daca tatal plateste taxele statului german, atunci are dreptul la alocatie pentru copil in Germania, chiar daca copilul locuieste cu mama in Romania. Singura conditie este ca cei doi parinti sa fie casatoriti. In acest caz, se poate solicita plata de pana la 3 ani retroactiv.

Daca tatal plateste taxele statului roman, copilul va primi alocatia din Romania.



#10
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 08:11

Exa t. Daca tatal este rezident german, are dreptul sa primeasca pt copiii care nu locuiesc pe teritoriul germnaiei, o diferenta dintre suma maxima primita in Germania si suma primita in tara de origine.
 ex imaginar: 100 de euro alocatie germania- 9 euro alocatie Romania= 91 de euro pe luna poate primi, in cazul in care este REZIDENT german. Adica sa aiba acolo domiciliul.

 Exista niste formulare tip la serviciul de alocatii din Germania, care se trimit apoi in Romania. Trebuie sa faca acolo dovada faptului ca e rezident si lucreaza in Germania, plus ca copiii sunt in Ro (adeverinte de la scoala, gradinite etc etc etc)
E bine totusi sa verficie si cu autoritatile din Ro daca s-au primit...pt cuantumul alocatiei biroul este in Campineanu, pt ca dovada existentei familiei pe langa primariile de sector.

 

 Daca, alocatia europeana e un sistem destul de vechi. Cetatenii europeni care lucreaz si platesc taxe in tara europeana de adoptie, si sunt acolo rezidenti legali, pot primi acesti bani pt copiii lor, asa stipuleaza legea.
Dar nu in orice conditii, ci doar cu dovada a ceor spuse mai sus. De pilda, cine a re o mica firma, tre sa aduca dovada aactivitatii, ce facturi a scris, extras de cont bla bla.  pt cine e angajat,alte hartii.
Statul de adoptie considera ca copiii au dreptul la suma maxima pt tara respectiva, si acorda diferenta.
 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -