Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA

dieta slabire regim montignac

496 raspunsuri la acest subiect

#1
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:43

[bum] CAPITOLE MAI VECHI     [bum]
(160) , (161)(162)(163)(164)(165)(166)(167)(168),(169)(170)(172)(173),(174),(175)(176)(177),(178)(179)(180)(182)(183)(184)(185)(186)(187)(188) ,  (189)(190)(191)(192),(193),(195)(196)(197)(198)(199)

 

DIETA MONTIGNAC  este mai mult un regim de viata decat o dieta, iar deviza acestui program de slabire este "ma hranesc, deci slabesc".
Montignac incearca sa combine dieta cu gastronomia, mergand pe principiul ca nu este necesar sa te abtii de la mancare pentru a slabi si ne invata cum sa combinam eficient alimentele asa incat sa slabim treptat si garantat.
Dieta contine doua faze, prima fiind cea de pierdere in greutate, iar cea de-a doua fiind cea de mentinere a greutatii la care s-a ajuns.
Desi poate parea complicat, dieta Montignac este usor de invatat si de pus in aplicare. Daca vrei sa urmezi dieta iti recomand sa citesti cartile  “Mananc deci slabesc” si "Metoda Montignac pentru femei" ale lui Michel Montignac .... daca le doriti  le trimitem pe mail      [flo2]  conditia este "sa le cereti"      [aerob]
 
    FAZA I a - SCADEREA IN GREUTATE .....  aceasta etapa variaza in functie de numarul de kilograme pe care doriti sa le pierdeti. Etapa consta in alegerea corecta a lipidelor si a proteinelor, dar si in consumarea glucidelor cu un index glicemic scazutsi mediu. Scopul este acela de a consuma alimente care nu produc cresterea nivelului glicemiei. Alegerea inteligenta a alimentelor impiedica stocarea grasimilor in organism  si activeaza procesele care elimina grasimea acumulata 
Fiecare organism este diferit si pierde in greutate diferit dar in medie se vor pierde in jur de 1-2 kg pe saptamana. In functie de stilul de viata anterior este posibil ca pierderea in greutate initiala sa fie foarte mare dupa care sa urmeze o perioada de stagnare sau pierdere foarte lenta a kilogramelor. Nu este insa cazul sa va alarmati (sau sa renuntati la dieta) deoarece pancreasul are nevoie de timp pentru stabilizare.
 
PRINCIPIILE DE BAZĂ ALE FAZEI I 
- Alimentele cu IG intre 0-35 se pot combina cu lipide 
- Alimentele cu IG intre 35-50 se pot consuma dar nu se pot combina cu lipide
- Alimentele cu indicele peste 50 - INTERZISE complet in faza I 
- Nu amestecaţi niciodată proteinele cu carbohidratii .... adica glucidele rele (pâinea albă, făina, făinoasele) cu lipidele (carnea, grăsimile, uleiurile) în cursul aceleiaşi mese.
- Eliminaţi în totalitate zahărul din alimentaţie ... folositi fructoza sau sirop de agave
- Nu mâncaţi decât pâine neagră cu tărâţe sau integrală, fabricată cu făină necernută
- Uitaţi cartofii , orezul alb , paste fainoase . Mâncaţi numai orez neprelucrat sau sălbatic (cu moderaţie) si paste din faina integrala.
- Renunţaţi provizoriu la alcool, sub toate formele:  aperitiv, vin, bere, digestiv. Este o măsură esenţială, în Faza I. 
- Laptele este un aliment glucido-lipidic, adica are în compozitie atat grasimi, cat si glucide. Este mai bine sa cumperi lapte degresat.
 - Evitaţi cafeaua prea tare. Obişnuiţi-vă să beţi cafea decofeinizată .... cofeina este interzisa pentru ca, desi nu este o glucida, are ca efect stimularea pancreasului si genereaza o secretie de insulina, ceea ce duce la ingrasare
- Nu săriţi niciodată peste o masă. Repartizaţi alimentele în trei mese si doua gustari .... luate – pe cât posibil  la aceeaşi oră.
- Limitaţi consumul de “lipide rele”, preferându-le pe cele “bune”, pentru a preveni bolile cardio-vasculare 
- Încercaţi să beţi cât mai puţin când mâncaţi, pentru a evita diluarea sucurilor gastrice. nu beţi niciodată la începutul mesei.
- Nu mâncaţi în grabă. Mestecaţi bine şi evitaţi orice încordare în timpul mesei.
- Preparaţi-vă singuri sucurile de fructe. Evitaţi băuturile acidulate şi sucurile de fructe fabricate industrial, care conţin zahăr.
- Aşteptaţi 3 ore după o masă glucidică (de exemplu, după micul dejun) înainte de a ingera lipide.
- Aşteptaţi 5 ore după o masă lipidică, pentru a ingera glucide.
- Mesele glucidice sunt compuse din carbohidrati cuprinsi intre 0-50 si legume sau proteine sarace in grasimi (de ex branzeturi degresate)
- Mesele lipidice sunt compuse din proteine plus carbohidrati cu indice cuprins intre 0-35 si legume
- Important este sa mancati o singura data pe zi carne 
- Mâncaţi multe fibre alimentare (celuloză), salate, legume verzi, fructe
 
 FAZA a II a  - Mentinerea echilibrului ponderal si prevenirea reacumularii kilogramelor... in continuare, alegerea glucidelor se face tot in functie de indexul glicemic, dar putin mai permisiva decat in prima etapa.
 
PRINCIPIILE DE BAZĂ ALE FAZEI II
- Daca ai pierdut kilogramele dorite, nu te intoarce la vechiul stil de viata, deoarece risti sa le pui la loc in scurt timp.
-  Nu amesteca glucidele rele (cu indice peste 50) cu lipidele .... cele cu indice mediu sunt permise a se combina cu lipide din cand in cand
- Chiar si la mentinere evita alimentele cu IG mai mare de 50
-  Nu manca in continuare dulciuri  (ciocolata, napolitane, biscuiti) si foloseste indulcitori permisi ,eventual miere si zahar brun cu moderatie
- Nu manca paine si fainoase decat integrale,  orezului integral (brun, salbatic) 
 -Continua sa nu mananci paine la pranz si cina ... consum-o doar la micul dejun si  combinata doar cu alimente degresate sau legume
 - Fii atenta la deserturi: poti manca un desert  din cand in cand, dar nu imediat dupa masa ci la gustare si cel mai bine ar fi la gustarea din timpul diminetii
- Evita prajiturile din faina , zahar.
- Mananca cu moderatie ciocolata neagra peste 70% cacao, inghetata 
- Nu consuma bauturi acidulate, sucuri de fructe din comert ... cel mai bine este sa le facem noi in casa
- Poti consuma vin cu moderatie: un pahar dupa cina, dar nu-l combina cu apa.

 

Editat de andanii, 03 februarie 2014 - 15:49 .


#2
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:45

Dragelor .... poftiti  la scris . [artif] ...  multaaaaaaa bafta la dat jos cat mai multe kilogramele suparatoare  [mai]  ... sa ajungem   [ispita]



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:59

[colegi] sa fie un capitol de succes la toata lumea, multumim Andanii !



#4
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:04

Sz cu mult drag  [flo2]  [flo2]  [flo2]  te pupppp .... de azi dimineata tot vreau sa-ti spun .... nu trebuie sa ne multumesti pentru sustinere .... eu cred ca de aceea suntem toate aici ... sa ne sustinem reciproc  [i]  [i]

 

Sa va spun .... am facut ieri si am papat ieri la cina si azi la pranz ... ciuperci pleurotus cu praz, masline si frunze de patrunjel ..... demential de buna a iesit  [yami]


Editat de andanii, 03 februarie 2014 - 16:04 .


#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:12

Eu din lipsa de fructe [smulgpar]  mai beau o cafea cu lapte 0%.  Sunt setata pe 16,00 pt gustare ... Colegii mei, aia draguti si darnici, mi au mancat toate merele in weekend [pk]

 

edit: am uitat sa va zic de tatatu al meu (nush daca vi am zis, tatal meu are spre 74 de ani), care a mancat ieri pireu si nu i a crescut glicemia [:)]  asta sa mi dea peste ochi un pic; dar a promis ca va citi si el cartea daca tot e sa l indoctrinez cu Monti [:-)))]


Editat de szivarvany, 03 februarie 2014 - 16:23 .


#6
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:27

'neata fetele,

 

Si eu am gatit la greu si sambta si ieri.

Dar am stat si pe afara, a fost mai cald ca de obicei.

 

Raportez tot stagnare, dar sapt. trecuta, n-am fost asa cuminte, am avut diverse resturi in frigider.

 

Sambata am facut: germeni de fasole, brocoli cu bucatele de c. de porc cu sos soia am mancat sambata si am si azi la mine.

Si seara: pizza conforma am mancat o felie si o salata verde imensa.

 

Ieri de dimineata wassa cu cascaval la microunde, la pranz: somon la cuptor cu fasole verde sote, la gustare o felie de tort neconform ( a fost ziua d-lui Cge [:)] ) si seara rapid 2 felie de pizza conforma.

 

Asta seara avem ciorba de perisoare cu orez integral.

Perisoarele le fac simple decat cu ou si orezul separat in ciorba.

Cand se termina perisoarele, mancam ciorba cu legume si orez.

Nu cred ca e asa mare abaterea.

 

Quinoa in ciorba cred ca arata ca semintele de ardei, nu cred ca as convinge publicul sa guste.

 

Si... am facut si noi saratele, avem si conforme si neconforme. Cred ca au iesit 8 tavi, o sa ne saturam. [:)]

 

O sapt. buna si conforma,



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:32

LMA dlui Cge [s]

 

Ce bine suna wassa cu cascavalul la mw ... foarte, foarte, foarte bine suna.



#8
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:33

Cuscusul integral cu legume e ok, eu am o carte in franceza Monti si il recomanda.

Este o carte adaptata ptr Quebec, are prefata scrisa de un medic de aici. Care si el a slabit asa.

 

Cred ca cartile in franceza, engleza sunt mai permisive ca si cele in romana.

 

Felicitari fetelor care au slabit!

 

Referitor la copii, si am 2: de 8 si 14 ani.

Mandra de 8 ani mananca numai cateva mancaruri, pe care trebuie sa am grija sa le fac, daca nu, nu manca deloc.

Seriful de 14 ani, mananca destul de variat. Prefera fasolea verde sauté, budinca de conopida si brocoli. 

Nu mananca brocoli sau conopida la vapori, dar adora budincile(sufleurile).

Si el a fost axat pe cateva mancaruri, cu varsta s-a mai "diversificat".



#9
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:34

Sz, multumesc de urari! [flo2]

 

La categoria "mancaruri de care nu m-am atins" am facut gogosi la cuptor neMonti si frigarui de pui la cuptor. 

Sz, frigaruile merg si la cuptor. Le punem 20 minute la 350 grade si inca vreo 4 minute la sfarsit la broil. N-am mancat, ca am preferat somonul.

 

Asa ca aveti grija ce mai scrieti [:)], ca eu execut retetele voastre.

 

Caress, ai grija de tine!


Editat de cge, 03 februarie 2014 - 16:40 .


#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 16:46

Eu am mancat frigaruile cu o salata mare verde, facuta in stil ardelenesc cu apa, otet si indulcitor [:I]  Mi a picat atat de bine. Apoi fie mea la cina a mancat 2 briose cu ciuperci/spanac si frigarui. Asa ca azi mai fac frigarui pt tot poporul si sa aduc maine cu mine.





Etichetat si cu dieta, slabire, regim, montignac

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -