Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cruzime fata de animale


112 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:06

Nu cunosc motivatia deci este totul speculativ. Mai ales ca ca este ceva particular nu general. Acel motan nu un motan. Acel motan nu animale in general. E o diferenta majora care are precis raspunsuri doar ca .... nu se stiu in contextul de mai sus. 

Insa de aici am observat altceva. Doi copii frati din acelasi tata si aceeasi mama dara din care unul care nu ne convine il mosteneste in sens negatv ghic pe cine?

Pe tatal lui .... care de asemenea nu ne convine....  aaaa tot e tat'su. Ca e arogant. Fratele lui facut tot cu acelasi barbat ....e Ok ceea ce imi place mie la el? Ca seamana pe mama sa. 

Sunt doar simple observatii care "mi-au pleznit retina din start"



#22
samahol

samahol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:07

Caress,categoric am vorbit cu el si despre asta.Fiecare fapta are o consecinta.Ne-am uitat la o emisiune unde copii de varsta lui erau luati de politie pentru furt,droguri,violenta etc.L-a certat si bunica,azi omori pisica,maine ce faci?ne dai in cap?I-am spus ca e prea destept si i-a dat Dzeu prea multe talente ca sa-si permite sa le iroseasca.Parea ca a inteles.Si totusi aflu ca a aruncat-o pe geam,oricum a cazut in zapada deci nu a fost grav,asta a fost judecata lui.



#23
samahol

samahol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:15

Nu cunosc motivatia deci este totul speculativ. Mai ales ca ca este ceva particular nu general. Acel motan nu un motan. Acel motan nu animale in general. E o diferenta majora care are precis raspunsuri doar ca .... nu se stiu in contextul de mai sus. 

Insa de aici am observat altceva. Doi copii frati din acelasi tata si aceeasi mama dara din care unul care nu ne convine il mosteneste in sens negatv ghic pe cine?

Pe tatal lui .... care de asemenea nu ne convine....  aaaa tot e tat'su. Ca e arogant. Fratele lui facut tot cu acelasi barbat ....e Ok ceea ce imi place mie la el? Ca seamana pe mama sa. 

Sunt doar simple observatii care "mi-au pleznit retina din start"

Marius,fratele lui are si el punctele lui negative,toti avem plusuri si minusuri.Niciodata nu le-am vorbit tatal de rau,ba chiar i-am spus o data ca e descurcaret ca tati,da, asta intra la lucrurile pozitive mostenite de la tata.

 

Am spus doar ca are de unde mosteni atitudinea asta,are predispozitie.Si de asta mi-e frica.Pentru ca nu vreau sa ajunga un barbat abuziv cu animalele sau oamenii.



#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:18

.Pentru ca nu vreau sa ajunga un barbat abuziv cu animalele sau oamenii.

Cate alte cazuri de abuz au mai avut loc in afara de acest motan?



#25
samahol

samahol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:28

Nici un alt caz.



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:32

Nici un alt caz.

Pai vezi? Despre asta vorbeam, Nu este ceva patologic sau cu debut patologic  Elimina cauza si ai rezultatul. Asta e. Nu merge cu motanul acela (doar cu acela) sigur exista un motiv (sau mai multe) deci fa-i un bine motanului si cauta-i alta casa si inchizi problema de tot.

Nimic special.



#27
samahol

samahol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 16:51

Ok inteleg logica ta pana la un punct.Inteleg ca poate nu e compatibil cu motanul,ca nu il suporta din eu stiu ce motiv.....ce nu pot sa inteleg este reactia,adica cum de i-a trecut prin cap sa il spanzure?Nu ti se pare o reactie iesita din comun oricat de mult nu ar suporta motanul?



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:09

Ok inteleg logica ta pana la un punct.Inteleg ca poate nu e compatibil cu motanul,ca nu il suporta din eu stiu ce motiv.....ce nu pot sa inteleg este reactia,adica cum de i-a trecut prin cap sa il spanzure?Nu ti se pare o reactie iesita din comun oricat de mult nu ar suporta motanul?

Copiii au o imaginatie debordanta prin natura lor. Cand aveam 4 ani eram convins 100% ca daca imi pun un cearceaf pe umeri si ma arunc de la etajul i o sa zbor.



#29
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:25

Da pisica alcuiva, nu mai luati nici un alt animal de companie.

O astfel de purtare poate vorbi dupa cum bine spui si tu de o lipsa totala de empatie, am vazut ca stii ce inseamna la unii oameni astfel de manifestari in copilarie.

Cel mai bine este sa mergi cu el la psiholog.

C e casa noua, bunicul, pisica sau fratele sunt doar supozitii, nu iti poate spune nimeni nimic exact, doar un psiholog poate spune daca e ceva temporar, sau ceva de ingrijorat.



#30
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:27

.Cruzimea fata de animale este pedepsita prin lege, a fost recent un caz cu o fetita care chinuia o pisica in casa, a fost postat un film pe FB , a fost identificata  familia si va suporta rigorile legii.

 

Si eu m-am bucurat ca exista asa ceva. Detalii aici:

https://www.facebook...85617886&type=1




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -