Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Colantii


137 raspunsuri la acest subiect

#11
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:32

Eu cred ca f putini oameni se pot trata de obezitate extrema singuri, doar strangand din dinti si tinand Monti. Cred ca astea sunt cazuri rare si caractere extrem de puternice.
Restul ar avea nevoie de un psihiatru si terapie adecvata.

Da, Marina, dar trebuie actionat la timp, nu cand viata deja le e pusa in pericol. Din pacate foarte multi oameni mor de obezitate, nu e gluma si nici de ras nu e, tocmai de aia ma si simt atat de rau ptr. azi-dimineata... cred ca am deschis subiectul asta mai mult ptr. constiinta mea, devat ptr. a va explica voua...


Editat de Victoria_mami, 23 ianuarie 2014 - 23:33 .


#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:32

Eu cred ca f putini oameni se pot trata de obezitate extrema singuri, doar strangand din dinti si tinand Monti. Cred ca astea sunt cazuri rare si caractere extrem de puternice.
Restul ar avea nevoie de un psihiatru si terapie adecvata.

Da si eu cred la fel.

 

Asa ca eu n-as ride nicodata-n barba de o persoana grasa,niciodata.Nu stii ce drame se ascund intre" suncile "alea de care rid unii.

 

Dana



#13
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:32

Plec cu Victoria la pian, dar revin peste vreo 2 ore.



#14
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:32

Si apropo, avem copii, ai mei au vazut si au intrebat, ce era sa le raspund da mama e ok sa fie asa, noi nu judecam.
Cand or vedea pe careva cu siringa in brat o sa le zic tot ca e ok, noi nu judecam?

#15
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:33

Voiam sa mai adaug si eu ceva...dincolo. A spus ab5174 ca o intereseaza si o influenteaza direct problema obezilor, ca sunt tratati din buget, iar ea participa la buget prin impozite. Daca e asa, ar trebui sa tinem ura pe criminali, hoti si borfasi ca dau de lucru politiei, pe cei carora le arde casa sau pe stapanii de pisici ca le fuge matza in copac si apeleaza la pompieri sa o dea jos, si tot asa....lista poate continua. Din cate stiu, ab5174 nu are copii, deci banii impozitati de la ea care merg spre invatamant, pentru educatia copiilor altor oameni, sunt si ei o risipa!

 

Oricum as intoarce-o, argumentul cu obezii si gaura pe care o fac ei in buget e cam scaldat...



#16
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:35

Marina, eu nu i-am zis Victoriei nici ca e ok, nici ca nu e. I-am explicat doar ca fiecare e asa cum e, si nu trebuie sa judecam pe cineva dupa felul cum arata, ca aspectul exterior nu oglindeste caracterul persoanei. ..

Anul trecut avea in clasa o fetita obeza. Era prietena cea mai buna a Victoriei. Si acum cand se intalnesc se imbratiseaza, desi nu mai sunt in aceeasi clasa.


Editat de Victoria_mami, 23 ianuarie 2014 - 23:36 .


#17
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:36

Nadia eu iti inteleg reactia. Dar nu cred ca de la un punct incolo oamenii aia pot sa zica vreau sa slabesc, de maine nu mai intru in MC.

#18
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:39

Ba eu le-am zis la ai mei ca nu e ok deloc. Ar fi si culmea sa-mi invat copiii ca supraponderalitatea e ok. Ai mei sunt obligati sa manance bine, fast food vad de 3 ori pe an eventual si sport zilnic.
In afara de dependenta obezitatea e o boala, mai bine previi cat copiii sunt mici

#19
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:40

Si apropo, avem copii, ai mei au vazut si au intrebat, ce era sa le raspund da mama e ok sa fie asa, noi nu judecam.
Cand or vedea pe careva cu siringa in brat o sa le zic tot ca e ok, noi nu judecam?

 

Cred ca e destul daca le spun ca probabil sunt oameni bolnavi, nu ca e ok.Si asta in cazuri de obezitate severa, pentru ca nu traim in paradisul fitness-ului si deseori intalnim oameni mai durdulii in jur, nu vad de ce li s-ar parea nefiresc, incat sa intrebe curiosi 'Mami, ce-i aia?'

Dar, da, le spun ca nu e treaba noastra sa ne erijam in judecatori. Nu se stie ce dereglare a tiroidei ne asteapta dupa colt si ajungem noi maine-poimaine cei judecati, si atunci degeaba explici ca esti obez, desi bei numai apa.



#20
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:43

Eu am comentat si la colegii copiilor cu multe kg in plus ca nu e ok, te oripilezi sa vezi ce au unii pachet la masa. Eu ii invat pe ai mei sa fie responsabili pt corpul meu. Cum nu au voie bautura, droguri asa nu au voie chipsuri , acadele si jeleurile alea gumilastice. Asta e lista mea super neagra. Am si alte culori:)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -