Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Colantii


137 raspunsuri la acest subiect

#1
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:05

Am deschis aici ptr. ca nu stiu unde altundeva sa deschid subiectul.

Mi s-a spus la subiectul cu colantii, de catre 3 persoane ca am dezamagit. As vrea sa explic, nu sa ma scuz, insa macar sa incerc sa explic ce am incercat sa spun:

 

Emisiunea pe care am vazut-o cu barbatul ala de juma de tona: el era in pat de multi ani, obez, super-obez, clar, la greutatea aia nu se putea ridica din pat; Statea dezbracat ptr. ca era imposibil sa i se gaseasca haine pe masura, acoperit cu o patura, avea bed-sores, il spala nevasta cu buretele si il hranea junk-food. De cativa ani mergeau dr.i la el la consultatie. (Ei stateau undeva prin south-pacific, nu-mi amintesc unde) Doctori din Australia mergeau la el acasa la 2-3 luni sa-l cantareasca. La fiecare consultatie el plangea si ii ruga pe medici sa il ajute, sa nu-l lase sa moara. Doctorii i-au explicat vreo 2 ani ca nu il pot ajuta pana cand nu slabeste el, prin dieta, ptr. ca o simpla mutare a lui, zborul pana in AUstralia la spital ii putea fi fatal. El promitea salatele de pe lume, nevasta-sa la fel si dupa ce medicii plecau ea era direct in fast-food. Si il tinea cu fast-food 3 mese pe zi si restul era tot numai junk food. Omul ala nu a primit o masa sanatoasa ani de zile! Insa, se tot ruga de Dr. cu lacrimile siroindu-i pe fata sa nu-l lase sa moara. E o vorba: :"Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista!" Exact asa si el, avea pretentii sa bata dr.ii din palme si sa-l faca slab, fara ca el sa schimbe cu absolut nimic stilul de viata. Trebuia sa exerseze, atat cat putea el, insa de cate ori o aratau pe nevasta-sa ca mergea la el sa il ajute sa faca exercitii, el zicea "Las' ca facem mai tarziu!" Si invers: de cate ori zicea el sa faca, zicea nevasta-sa ca "Mai tarziu!". Suna probabil urat ce spun eu, insa mie de oamenii astia nu imi pare rau. Imi pare rau de oamenii bolnavi, imi pare rau (nu neaparat rau, insa nu stiu cum sa explic, INSA NU As rade in veci pururea!!! de un om gras ptr. ca asa ii e metabolismul... de fapt, nici de grasii de la Mc nu RAD, insa nu pot sa nu gandesc ca e alegerea lor) de cei pe care metabolismul nu ii ajuta, insa sa plang un obez care ani de zile nu face nimic sa-si schimbe situatia nu pot.  E posibil sa par o insensibila, insa mie mi-e greu sa bat pe cineva pe crestet care se plange de situatia in care e si nu face nimic sa schimbe ceva. E ca si cum prietena mea ar fi batuta de barbat si eu in loc sa o incurajez sa plece de langa el, eu ii tot plang de mila ca e vanata iar. 

Nu stiu daca macar din mesajul asta se inteleg ce am gandit eu cand am scris ce am scris la subiectul ala. Posibil ca tanti aia din Burger King sa fi avut motive medicale sa stea pe scaun si eu am sarit si am judecat-o si am numit-o lenesa. Aici imi fac eu "mea Culpa".

 

Carmenbr spunea la subiectul celalalt: Nadia, sincer am ramas dezamagita. Nu stiu de ce, dar aveam alte asteptari de la tine. Mai multa empatie, etc. 

Sper s afi interpretat eu gresit si sa nu aiba legatura cu Victoria acest mesaj. Insa eu cred ca la situatia in care a fost Victoria se face referire in acest citat. Daca asa e, as ruga foarte insistent sa incetati sa mai faceti referire la diagnosticul Victoriei, ca nu are nici o legatura un copil diagnosticat la 2 ani cu leucemie cu alegerile alimentare ale unui adult!!!



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:15

Nadia,da' cum ii deosebesti e grasii nesimtzitzi de grasii cu metabolism lenes? [:D]

 

Dana



#3
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:20

Nadia,da' cum ii deosebesti e grasii nesimtzitzi de grasii cu metabolism lenes? [:D]

 

Dana

Pai nu-i deosebesti, Dana. Eu vroiam doar sa clarific ca EU la AIA nesimtiti (sau nu neaparat nesimtiti, dar cei care ALEG un stil de viata care le dauneaza si apoi se plang ca se uita lumea la ei crucis ca-s grasi) faceam referire, nicidecum la cei bolnavi sau cu metabolism lenes. Eu pe cei bolnavi si/sau metabolism lenes ii compatimesc sincer si nu mi-as permite niciodata sa fac misto de ei, m-as simti mica si meschina. Insa, hai mai, cand ii vezi cu juma de Big Mac in gura si cu super-size fries si extra-large coke... ce palaria mea, ca nu e nevoie sa le ai dosarul medical in fata sa stii de unde li se trage.



#4
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:23

Si mai e o chestie pe care nu o inteleg; cand un barbat ajunge la 300 de kile ar trebui (in umila mea parere) sa ceara deja ajutor profesional. Dar sa astepte pana ajunge la 400-500 de kile si apoi sa se astepte la miracole, nu mai inteleg...



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:24

Nadia,tu vezi pe strada doi grasi,care dintre ei are metaboismul lent si care e nesimtzit si mincau?

 

De care dintre ei rizi sau ii ironizezi,cum ii deosebesti?

 

PS:Intrerpretarea cu privire la pasajul din mesajul lui Carmen,itzi apartzine 100% si nu intzeleg(ca ai mai reactzionat odata asa in scurt timp)de unde analogia asta.

 

Dana



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:24

Nadia , pe mine ma poti acuza de multe dar nu ca sunt grasa sau ca tolerez grasimea si 100 se kg mangaiate pe cap cu lasa ca esti fericita , asta conteaza.
Obezitatea mi se pare o dependenta similara cu cea a dependentilor de droguri, numai ca astia sunt dependenti de big mac.
Dar poza cu Nina nu o inghit, am vazut-o pe FB de cateva zile si nu pricep de ce tb sa aratam cu degetul oamenii obezi sau sa facem misto de ei. E o boala, o boala psihica pana la urma.
Nu mi-as pune colantii aia hidosi nici la 45 de kg dar poti sa stii ce e in mintea lor?

#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:28

Dar poate oamenilor respectivi nu le pasa de parerea altora si bine fac. De aceea poarta ceea ce ii face sa se simta bine. A spus si la subiectul celalalt corinadana parca. Nu este treaba nimanui daca port eu ce haine vreau din moment ce ma simt confortabil cu mine insami. 



#8
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:28

Nadia,tu vezi pe strada doi grasi,care dintre ei are metaboismul lent si care e nesimtzit si mincau?

 

De care dintre ei rizi sau ii ironizezi,cum ii deosebesti?

 

PS:Intrerpretarea cu privire la pasajul din mesajul lui Carmen,itzi apartzine 100% si nu intzeleg(ca ai mai reactzionat odata asa in scurt timp)de unde analogia asta.

 

Dana

 

Dana, chestia e ca eu nu as rade de niciunul. Daca ii vad pe strada itit spun sincer ca nici nu-i bag de seama... eu sunt asa, mai cu capu-n nori. Insa da, daca-i vad in fast-food... e altceva. Noroc ca nu intru prea des, deci nu judec lumea prea des... sincer, nu stiu ce naiba m-am bagat in subiectul ala azi, ca chiar nu mi-e felul sa sar sa judec lumea, cu atat mai mult sa rad de felul in care arata cineva. M-a mancat undeva (in buricu' deshtelor) si mi-am gasit scarpinatori.



#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:29

Eu cred ca f putini oameni se pot trata de obezitate extrema singuri, doar strangand din dinti si tinand Monti. Cred ca astea sunt cazuri rare si caractere extrem de puternice.
Restul ar avea nevoie de un psihiatru si terapie adecvata.

#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 23:30

Dar poate oamenilor respectivi nu le pasa de parerea altora si bine fac. De aceea poarta ceea ce ii face sa se simta bine. A spus si la subiectul celalalt corinadana parca. Nu este treaba nimanui daca port eu ce haine vreau din moment ce ma simt confortabil cu mine insami. 

Ai gresit subiectul.  [flo2]  Asta e incercarea mea de a iesi din r.h.tul in care m-am bagat singura, de buna voie si nseilita de nimeni, azi-dimineata.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -