Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu sunt bani

guvern

40 raspunsuri la acest subiect

#11
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:52

Asta nu pricep nici eu, pare asa penala chestia asta, fara nici cea mai mica urma de justificare. Furi furi dar incerci un dram de am facut-o pentru popor sa-i fie mai bine. Cu ce ne e bine ca pierdem 700 milioane parca? Cica daca continuam intra aia in faliment....and?

#12
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:01

Tot citesc cu Rompetrolul asta si imi scapa totalmente explicatia de ce orice guvern rational ar face asta. Nu ma prind nici de motivul intemeiat sau jalnic pentru care renuntam la litigiu. Si nu numai ca renuntam dar se pare ca renuntam la bani pentru cai verzi pe pereti.
Inteleg ca cei de la Curtea Constitutionala au respins ceva, ce?
Fara politica, cineva care a inteles cazul imi explica si mie?
Deceneus acum e momentul sa ma impresionezi cu un luuuung raspuns , documentat cum iti place tie!

eu cred ca sunt niste interese in care intra persoane foarte "importante"  care nu pot fi atinse. deci fara politica nu pot sa inteleg cazul.  il astept si eu pe deceneus cu explicatia lui.



#13
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:03

Tot citesc cu Rompetrolul asta si imi scapa totalmente explicatia de ce orice guvern rational ar face asta. Nu ma prind nici de motivul intemeiat sau jalnic pentru care renuntam la litigiu. Si nu numai ca renuntam dar se pare ca renuntam la bani pentru cai verzi pe pereti.
Inteleg ca cei de la Curtea Constitutionala au respins ceva, ce?
Fara politica, cineva care a inteles cazul imi explica si mie?
Deceneus acum e momentul sa ma impresionezi cu un luuuung raspuns , documentat cum iti place tie!

Guvernul nu vrea sa fie acuzat de acte ce au provocat daune statului si a pasat problema la Parlament, pentru ca parlamentarii au imunitate pentru legiferare.

Ponta evita sa ia decizii care ar putea declansa o problema penala.

 

Ce spune M Pivniceru mi se pare logic.

AFACEREA ROMPETROL. Mona Pivniceru susţine că memorandumul nu trebuia adoptat printr-o lege. "Demersul este neconstituţional"

Judecătorul susţine, în opinia separată la decizia Curţii Constituţionale, că documentul reprezintă în fapt o înţelegere de natură comercială între statul român şi o persoană juridică străină, motiv pentru care acesta ar fi trebuit promovat printr-un "contract de stat". Pivniceru argumentează că Memorandumul nu intră sub incidenţa dreptului internaţional public, astfel încât acesta să fie adoptat în mod identic tratatelor sau acordurilor internaţionale încheiate de statul român, ci face obiectul dreptului internaţional privat.

"Legea, ca act juridic al Parlamentului, trebuie să reglementeze relaţiile sociale ori să ratifice acorduri, tratate ori înţelegeri internaţionale, iar nu să valideze înţelegeri între unele organe executive şi persoane juridice de drept privat", menţionează judecătorul CC.

De asemenea, Pivniceru consideră că Parlamentul a intrat în sfera de competenţă a Executivului adoptând printr-o lege Memorandumul, nesocotind astfel prevederile constituţionale.

 

 Ce se spune mai jos mi se pare ca este cu totul alta problema, pentru ca bunurile restituite nu au fost cedate printr-un act bilateral liber consimtit, au fost preluate abuziv de stat si prin lege s-a reparat un abuz. Este un caz identic cu legea retrocedarii terenurilor sau a imobilelor. Ce s-a luat prin lege trebuia restituti prin lege, deci nu era neconstitutional, sau era necoonstitutionala nationalizarea.

 

 

În mod similar cu cele reclamate ulterior de şeful statului, în momentul cererii de reexaminare a actului normativ, judecătorul CC a invocat o decizie a Curţii Constituţionale din 2005. În documentul menţionat, Curtea declara neconstituţională legea prin care i se restituiau Regelui Mihai o serie de bunuri pentru considerentul reglementării individuale a unei înţeleri între Guvern şi fostul suveran.

 

 

CCR a respins sesizarea de neconstitutionalitate.

Curtea Constituţională a decis în 26 iunie că legea prin care a fost adoptat în Parlament Memorandumul Rompetrol este constituţională, după ce 80 de deputaţi ai PDL, UDMR şi PPDD au reclamat neconstituţionalitatea documentului. CC a respins ca neîntemeiată sesizarea parlamentarilor opoziţiei.

Si tot CCR adopta o decizie contrara in noiembrie 2013.

CCR: Legea de aprobare a Memorandumului cu Rompetrol este neconstituțională

 

In concluzie CCR a dat niste decizii contradictorii sau cu false argumente, ceea ce o descalifica.


Editat de Deceneus, 28 ianuarie 2014 - 23:08 .


#14
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:06

Da, Politica explica multe, dar si in cazurile evident politice se incearca o justificare. Se incearca o prostire a populatiei, vopsirea gardului.
La Rompetrol e pe fatza, va sergem datoriile sj daca eventual aveti chef investiti niste bani, daca nu Thank you for visiting us, enjoy the money!

#15
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:09

Cand a contat populatia?



#16
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:10

Deceneus, am priceput acum de ce a pasat la parlament, logic pe undeva. Dar inteleg ca pana la urma a pus mana pe pix si a semnat, peste 5 ani plange si asta la CEDO ca e condamnat pe nedrept?

#17
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:11

Hai Deceneus ca o explicatiune oarescare exista mereu pt populatie , o inghitim sau nu depinde de culoare, dar un argument doua sunt pe piatza

#18
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:16

Deceneus, am priceput acum de ce a pasat la parlament, logic pe undeva. Dar inteleg ca pana la urma a pus mana pe pix si a semnat, peste 5 ani plange si asta la CEDO ca e condamnat pe nedrept?
 

Probabil ca sunt implicati atat de multi incat stie ca nu vor avea curajul deschida un proces penal. Nu ar fi singurul contract cu pierderi masive.
 
Nu vezi ca se iau doar de contracte sau probleme fara ramificatii: bani pentru campanii prezidentiale,  renovari de vile, schimbarea destinatiei fondurilor de la stat la stat unde semneaza un individ, de regula presedinte CJ sau minstru, abuzuri de putere etc..?

Hai Deceneus ca o explicatiune oarescare exista mereu pt populatie , o inghitim sau nu depinde de culoare, dar un argument doua sunt pe piatza

Exlicatia este simpla. Se vor face investitii.

Multe contracte de privatizare au fost facute pe bani putini si pe promisiuni de investitii pe care nu le-a mai urmarit nimeni.


Editat de Deceneus, 28 ianuarie 2014 - 23:18 .


#19
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:18

Ca sa fim exacti Deceneus , a doua sesizare la CCR a avut exact aceleasi motive invocate ca cele ale Monei Pivniceru,desi aceasta si-a publicat opinia separata cu mult dupa ce presedintele a facut sesizarea.

 

Prima sesizare a fost respinsa de CCR pentru ca se referea la cu totul altceva, sper ca nu insinuezi ca CCR se contrazice ...CCR a analizat cele doua sesizari de neconstutionalitate dar aceste sesizari nu au fost la fel, normal ca si pozitia Curtii a fost diferita.

 

 

http://adevarul.ro/n...7e44/index.html  - aici povestea sesizarilor .


Editat de dyannna, 28 ianuarie 2014 - 23:25 .


#20
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 23:20

Si curtea cand este sesizata se uita strict la argumente, si se pronunta pe ele, nu verifica legea in intregul ei?

Editat de Deceneus, 28 ianuarie 2014 - 23:21 .




Etichetat si cu guvern

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -