Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu sunt bani

guvern

40 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 09:55

Vreti sa stiti de ce nu sunt bani pentru alocatii, sistemul de sanatate sau invatamant?

 

Iata unul din motive - si desigur ca sunt mult mai multe.

 

Guvernul a şters oficial datoriile Rompetrol. Statul va încasa doar 270 din cele 760 de milioane de dolari cu care a creditat compania

 

Ponta a dat odonanta de urgenta ...

Cel mai incapabil guvern de dupa revolutie.

 

[:-)))]



#2
anx23

anx23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 11:41

Pai iti este si frica sa intri intr-un spital de stat. Poti sa intri sanatos si nu stii daca mai iesi intreg sau daca mai iesi - in cel mai rau caz.

 

Noi, mamicile, trebuie sa ne limitam la a sta acasa 1 an, pentru ca daca am sta 2 ani acasa, am primi praful de pe toba. Cine poate creste un copil cu 12 milioane in ziua de azi, in care toate se scumpesc si locurile de munca sunt tot mai greu de tinut?



#3
esterap

esterap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 13:35

12 milioane? dar cu 6? ce sa mai vorbim ca dupa ce implineste 2 anisori scade alocatia la 42 de lei, tocmai cand cresc cheltuielile. 42 de lei nu ajung nici de iaurturi pe o luna si cate si mai cate trebuie cumparate intr-o luna? asta e , in tara asta fiecare se descurca cum poate. si daca te descurci putin mai bine esti luat la inrtebari, de parca am fi obligati sa traim in saracie, e clar ca sunt vremurile de pe urma cand in lumea asta va fi tot mai greu.....



#4
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 19:18

De ce nu sunt bani? Pentru ca cetatenii nu reactioneaza cand cineva le baga mana in buzunar. Pentru ca cetatenii nu constientizeaza ca bugetul tarii e tot buzunarul lor. Pentru ca toti ne preocupam doar de ce ne doare in loc sa vedem radacina raului. Pentru ca lasam capul in jos si acceptam sa se rezolve de la sine. 

Pentru ca am uitat sa fim solidari intre noi si ne-am izolat in mini-universuri unde ne intereseaza binele nostru si atat.

Ponta & Co fac ce stiu ei mai bine, dau bani sa se aranjeze mai bine. Restul clasei politice e complice pentru ca si ei ar face la fel. Ei sunt vinovati, dar noi ce suntem? Victima esti doar cand ti se intampla prima data, cand accepti sa fii jumulit la nesfarsit fara sa ai reactie nu mai esti victima. 



#5
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 08:26

De ce nu sunt bani? Pentru ca cetatenii nu reactioneaza cand cineva le baga mana in buzunar. Pentru ca cetatenii nu constientizeaza ca bugetul tarii e tot buzunarul lor. Pentru ca toti ne preocupam doar de ce ne doare in loc sa vedem radacina raului. Pentru ca lasam capul in jos si acceptam sa se rezolve de la sine. 

Pentru ca am uitat sa fim solidari intre noi si ne-am izolat in mini-universuri unde ne intereseaza binele nostru si atat.

Ponta & Co fac ce stiu ei mai bine, dau bani sa se aranjeze mai bine. Restul clasei politice e complice pentru ca si ei ar face la fel. Ei sunt vinovati, dar noi ce suntem? Victima esti doar cand ti se intampla prima data, cand accepti sa fii jumulit la nesfarsit fara sa ai reactie nu mai esti victima. 

 

Absolut corect !

Noi suntem fraierii .... pentru ca acceptam, ar trebui sa iesim toti cei 18 milioane de romani in strada ..... atunci am fi cu adevarat luati in seama. Romanul e comod, nici la alegeri nu e in stare sa mearga, cum sa iasa cu zilele in frigul de afara ???



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 08:31

Ne mobilizam si trimitem toti cate o cerere din asta la guvern?

 

 

Fisiere atasate



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 08:39

Un alt motiv pentru care nu sunt bani:

 

- toate operatiunile de dezapazire sunt acum facute de stat, pe banii vostri - inca  o data, in timp ce baronii locali primesc bani grei pentru dezapezire, pe firmele lor.

 

si e vorba despre zeci de milioane de euro.

Dar romanii, accepta si asta.



#8
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 15:02

Exact !

Ma uit cu mare uimire si nu inteleg de ce jud Mh a fost inclus in cod portocaliu,de ce au fost inchise scolile ieri si azi...nici iei ,nici azi nu a nins deloc,vantul nu bate,nu e foarte frig ,ba chiar ieri a iesit si un pic de soare...nici zonele de munte ale judetului nu au fost blocate, fratele sotului e agent de distributie si a batut ieri tot judetul fara probleme.

 

Stupida guvernare !



#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:17

Tot citesc cu Rompetrolul asta si imi scapa totalmente explicatia de ce orice guvern rational ar face asta. Nu ma prind nici de motivul intemeiat sau jalnic pentru care renuntam la litigiu. Si nu numai ca renuntam dar se pare ca renuntam la bani pentru cai verzi pe pereti.
Inteleg ca cei de la Curtea Constitutionala au respins ceva, ce?
Fara politica, cineva care a inteles cazul imi explica si mie?
Deceneus acum e momentul sa ma impresionezi cu un luuuung raspuns , documentat cum iti place tie!

#10
dyannna

dyannna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 814 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:37

Ponta a incercat sa scape de raspunderea acestui memorandum si s-a facut o lege in parlament ,a fost contestata la CCR,Curtea a declarat legea neconstitutionala motivand ca nu poti face lege pentru o singura companie. Ponta a fost nevoit sa-si puna semnatura pe aceasta hotie dar ,surpriza,ministrul lui de justitie Cazanciuc nu a vrut sa contrasemneze 

 

O parere personala :cred ca renuntam la un litigiu,pierdem niste bani , pentru ca unii si-au luat o spaga grasa. Nu vad ce om politic s-ar lega la cap cu chestiunea asta cu iz penal asa,gratis !


Editat de dyannna, 28 ianuarie 2014 - 22:40 .




Etichetat si cu guvern

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -