Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Evaluare la finalul clasei a VI-a - DEZBATERE si INFORMARE

evaluare clasa a 6-a educatie legea invatamantului

19 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: SONDAJ cu privire la subiectul dezbatut (2 membru(i) a(u) votat)

Sunteti de acord cu introducerea evaluarii la finalul clasei a V|-a?

  1. Da (argumentati raspunsul in mesaj) (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  2. NU (argumentati raspunsul in mesaj) (1 voturi [50.00%])

    Procentaj de vot: 50.00%

  3. Nu stiu / Nu am suficiente informatii ca sa ma pronunt (1 voturi [50.00%])

    Procentaj de vot: 50.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 12:05

SI aici exista testul respectiv (din cantonul Zurich s-au ales 500 copii, printre care si clasa Marciei...evaluarea dureaza mai multi ani), se da de 2 ori pe an, neanuntat, la mate si la germana. Notele sunt doar pt acel studiu, nu se tine cont de ele mai tarziu. Nu primim testele acasa, ci ni se trimit doar notele (tb insa sa semnam ca am luat la cunostinta). Si da, aici in clasa a 6a se da examen pt admiterea la liceul lung (asta daca copiii sunt recomandati de  catre profesor si au si medii ft bune, la mate si germana), care dureaza 6 ani (si examenul nu se da dupa terminarea clasei a 6a, ci in timpul ei, in feb, asta pt a se sti exact cine va merge la liceu si cine la scoala secundara...Marcia nu va avea nici 12 ani atunci....pt examene se face pregatire speciala la scoala - fara pregatire nu au nici o sansa; am vazut testele din ultimii ani si mi s-au parut ft grele pt un copil de 12 ani...dar tocmai asta vor, sa intre la liceu doar elevii ft buni, ceilalti avand posibilitatea ca dupa 2 sau 3 ani de scoala secundara sa dea din nou examen si sa faca liceul scurt, cel de 4 ani). 



#12
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 16:02

Marcia, cred ca testele data in Elvetia in cls a 6 sunt echivalentul Evaluarii nationale din cls a 8a in Romania.

Testele astea din cls a 6a nu au ca scop departajarea elevilor ci doar evaluarea lor inainte de cls a 8a. Ma intreb care va fi gradul lor de dificultate. Daca se doreste strict o evaluare, banuiesc ca vor fi la nivel mediu si urmarind strict programa.

 

Mi-ar placea ca in urma acestui test sa rezulte si o evaluare a profesorilor. Copiii inca nu au inceput pegatirea in particular pentru examenul din clasa a 8a, deci rezultatul acestui test va fi strict pregatirea in cadrul scolii.

 

Miercuri avem sedinta cu parintii si o sa intreb si eu daca au mai multe informatii.



#13
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 20:58

Tocmai am venit de la sedinta cu parintii.Profa de romana a venit cu un exemplar din testul de anul trecut.Continea pe primele doua pagini un text  in in engleza  si un text in romana .

Urmatoarele 4 pagini aveau mai multe exercitii,fiecare avand cate doua subpuncte in romana ,doua in engleza(textele rom-engleza sunt corelate)

 Pagina 7 are  exercitii  tip grila ,tot din ambele texte.

Pentru ca m-a bagat in ceata am mai vb si cu o alta profesoara care mi-a zis acelasi lucru...........cadrele didactice cred ca aceasta evaluare va influenta oarecum admiterea la liceu.

 

Aaaaaaaaaaa,si cireasa de pe tort,vor mai avea inca o proba la examenul din clasa a VIII-a


Editat de ni-na, 24 ianuarie 2014 - 21:04 .


#14
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 21:34

revin cu informatii.........am gasit testul

Si o erata,pe net sunt doar 5 pagini,fie profa lui Remus fie ne-a dat informatii eronate,fie a listat cu marimea literei mai mare

 

romana.info.ro-UploadedMaterials-Romana.Info.Ro.2355 EVALUAREA NATIONALA - LB. ROMANA CLASA A VI-A - TEST PILOT 2013.pdf



#15
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 21:46

uite si testul la mate(si-mi cer scuze,eu nu stiu sa ascund cum faceti voi si sa apara doar cuvantul "aici"

 

 

mate.info.ro-UploadedMaterials-Mate.Info.Ro.2630 EVALUAREA NATIONALA - MATEMATICA CLASA A VI-A - TEST PILOT 2013.pdf



#16
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 18:49

Corina, sa explic. In Elvetia se dau testele de evaluare in cl.4, 5 si 6 (este ciclul 2 al scolii primare; in clasele 1-3 nu a avut testele respective; daca se dau si in anii mai mari, nu va pot spune, pt ca Marcia e in clasa a 5a); asta pt ca vor sa vada nivelul copiilor, testele sunt la germana si mate, se dau de 2 ori pe an (noiembrie si mai) sunt neanuntate si notele nu conteaza la nota finala de la scoala. S-au ales din tot cantonul 500 copii, clasa fiica-mii e printre ei. Rezultatele le-am primit sub forma de % si nu de note. Deci testele astea nu se pastreaza in fisa copilului, ci se arhiveaza undeva, cu toate celelalte teste. Acasa nu primim decat notele (in %), nu si testele.

Aici scoala primara are 6 ani. Dupa copiii pot merge la scoala secundara (3 ani) sau la liceul lung (6 ani). Pt a merge la liceu, elevii tb sa aiba note bune la mate si germana, sa fie recomandati de profesor si sa obtina o anumita nota la examenul care se da la mate si germana. Din toti elevii, cam 10% vor sa mearga la liceu. La Marcia in clasa sunt 24 elevi, dintre ei doar ea si inca 2 vor sa urmeze liceul. Examenul se da in timpul clasei a 6a, in martie
; de dat il dau doar cei care vor sa urmeze liceul (e destul de greu si fara pregatire suplimentara e ft greu sa-l treci...pregatirea se face la scoala miercurea dupa-masa, cand nu au scoala...ca in rest au scoala si dupa-masa).
Daca un copil nu intra la liceu, intra la secundara A (secundara e A, B sau C, in functie de note). Dupa 2 sau 3 ani de secundara, daca elevii au note bune si vor, pot sa examenul la liceu si vor face liceul scurt, de 4 ani. Dupa terminarea liceului (lung sau scurt) dau bacul, apoi avand posibilitatea de a urma o facultate. Cei care urmeaza scoala secundara 3 ani, vor putea invata o meserie dupa terminare, timp de 3 sau 4 ani (3 zile merg si invata meseria, 2 zile merg la scoala). Dupa ce termina cu invatatul meseriei, au posibilitatea sa mai faca 1 an de scoala, apoi sa dea bacul si sa urmeze o facultate. Pot sa practice meseria asta multi ani, apoi sa mai faca un an de scoala, sa dea bacul si sa urmeze in facultate; aici nu e nimic batut in cuie, sistemul e ft flexibil.

Al meu sot spune ca dintre cei care urmeaza o facultate, cei care reusesc cel mai bine in viata, sunt cei care intai invata o meserie, apoi decid sa urmeze o facultate, asta pt ca vad intai ce inseamna sa muncesti (nu se refera aici la medici, ci la cei care prin profesiile lor se bazeaza doar pe teorie); este strict parerea lui si se refera doar la Elvetia.

Sper ca ati inteles cat de cat cum functioneaza sistemul aici. E destul de complicat, dar mie mi se pare un sistem eficient. 


Editat de Marcia03, 25 ianuarie 2014 - 19:06 .


#17
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 15:18

este foarte interesant cum spui tu Marcia,insa in Romania nu este posibil.Daca am avea stabilitate politica si nu s-ar schimba ministrii  dupa guvernari,poate ar exista o reforma.

Nu zic ca e bine sau rau cu evaluarile acestea,insa ma tem ca daca se schimba culoarea politica de la putere,vor veni cu alte idei viitorii ministri.



#18
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 16:38

Ni-na inteleg lucrul asta; aici sistemul functioneaza asa de zeci de ani (adica si pe vremea sotului meu tot asa functiona; ce fac elvetienii ? il imbunatatesc mereu, dar nu schimba un sistem care functioneaza ft bine). 



#19
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 06:07

Stiinte = matematica, fizica, chimie si cunoasterea mediului (Biologie)

 

http://www.edu.ro/in...p/articles/6118

 

 

Daca evaluarile acestea se vor da cu camere video... sunt in regula, daca nu, va aparea tendinta de a ajuta copiii, pentru ca scoala sa fie "bine vazuta".

 

Uitati si metodologia:

 

http://www.edu.ro/in.../articles/20914

 

M-am uitat peste teste ... fiimiu este a VII-a, deci sunt in tema cu ce stiu la sfarsitul clasei a VI-a...

Cel de romana / engleza mi s-a parut OK, dar cel de matematica-stiinte mi se pare foarte lung... Din metodologie eu inteleg ca sunt 120 minute in total, deci 1 ora cu o ora... si dupa parerea mea un copil de nivel mediu nu poate parcurge tot testul de mate intr-o ora (si doua sunt cam la limita). Merg pe ideea de o ora, pentru ca cei care dau limba materna o fac in aceeasi zi cu limba romana, cu o pauza de 10 minute, doar nu se gandesc sa-i tina pe copii 4 ore in teste!?


Editat de filofteia, 27 ianuarie 2014 - 06:28 .


#20
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 13:05

Nu m-am uitat inca pe testele puse de ni-na..va spun ce ne-a spus noua la sedinta diriginta (prof. de mate) ... ce ne-a spus poate rezumat in cuvintele "nici noi nu stim mare lucru" :).

 

In afara de data testului, nu stiu nimic sigur. Nu stiu nici ce pondere va avea fiecare materie, nici daca se da din materia clasei a 6a sau se va include si a 5a, nici daca vor fi probleme practice la matematica sau probleme teoretice ... dar nici mari probleme nu parea sa-si faca. Parerea ei este ca pentru aceasta generatie, testele nu vor conta la liceu.





Etichetat si cu evaluare clasa a 6-a, educatie, legea invatamantului

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -