Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inscriere grupa 0 cu incepere toamna 2014

grupa pregatitoare inscriere

4 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 19:44

Fetita mea are 5 ani acum, in toamna va avea 5 ani si 9 luni, banuiesc ca va trebui sa dea acea testare. 

 

Azi, mamica unei fetite de la grupa noastra mi-a spus ca ea si-a inscris fetita la grupa 0 inca din octombrie anul trecut. 

 

Am telefonat la Inspectorat, de unde mi s-a spus ca nu au inca metodologia privind situatia grupei 0, sa revin la sfarsitul lunii cu un telefon.

 

I-am transmis si mamicii, ea insista ca trebuia/trebuie sa ma duc la invatatoarea aleasa (??? - nici nu le cunosc, nu am pe ce criterii sa aleg) si sa vorbesc cu ea.

 

Sunt oarecum confuza.

 

Voi cum ati procedat?



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 22:46

Pai asteptam perioada oficiala de inscrieri, precedata de ziua portilor (larg) deschise, daca va fi ca anul trecut.

Mamica respectiva nu s-a inscris oficial, doar si "pastrat" loc pe lista vreunei invatatoare foarte cautata...sa nu fie vreo dana blandu 2; se practica metoda mai ales de scolile "de top" sa te "inscrii" cu enspe luni mai devreme



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:10

Monica are dreptate: inscrierile astea facute cu mult timp inainte nu sunt oficiale.

Eu am fost in situatia ta cand am inscris fetita la pregatitoare: stiam ca scoala e Ok dar nu cunosteam nici o invatatoare asa ca am hotarat sa nu ne agitam, sa vedem ce invatatoare va nimeri si, daca se va dovedi ca nu e potrivita, sa luam masuri. Din fericire nu a fost cazul, am avut noroc.



#4
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:48

Eu sunt uluita de cat de putine lucruri stiu parintii copiilor de grupa mare despre inscrierea la scoala... Am observat asta si la parintii de la gradi, si la cei ai fetitelor de la extrascolarul de dans, e o confuzie generala. Cei care au copii mai mari insista sa te convinga ca e cum stiu ei, adica nu se poate sa nu poti duce copilul unde vrei si nu cu prioritate la scoala de circumscriptie, cei care sunt la primul copil nu stiu nimic, sunt si mai confuzi, nu inteleg ce-i cu acea testare, care e procesul, sunt cam varza. Colac peste pupaza, mai vine si vreo autoritate (cum a fost cazul psihologului de la noi de la gradi) care iti spun ca ei nu prea sunt de acord cu "clasa asta 0" si ca, dupa parerea lor unor copii le e mai bine la gradi nu la scoala...

 

Eu sincer am ramas cu gura cascata, ma asteptam sa existe mai mult "support" in gradinite, dar se pare ca e tot sarcina exclusiva a parintelui sa fie bine informat.

 

 

Acum, Selene, sa raspund: mamica aceea probabil a facut o discutie "de principiu" [;)] cu invatatoarea, ceea ce evident nu ii garanteaza nimic (legal vorbind) dar e si ea linistita ca n-a stat fara sa faca ceva...

 

Asa cum au zis si Corina si Monica inaintea mea, trebuie sa asteptam metodologia si abia apoi se incep demersurile. Legal, nu poti opta pentru o invatatoare la inscriere (adica nu prin sistemul informatizat) dar sunt scoli care, daca ai o anumita preferinta, iti trec pe dosarul cu cererea de inscriere numele invatatoarei dorite. Nu e o garantie ca vei fi repartizat la ea dar se mai practica si mie personal nu mi se pare intolerabil,  e posibil ca alegerea parintelui sa fie facuta in urma acelei zile a "portilor deschise" deci nu neaparat la "cea mai buna doamna", adica fix pomul laudat.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:50

mai e un subiect deschis aici: http://comunitate.de...oare-2014-2015/

 

 

 

daca nu va e cu suparare sa scriem la unul singur?

 

merci!





Etichetat si cu grupa, pregatitoare, inscriere

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -