Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentie de unde cumparati laptele praf

humana lapte praf atentionare

12 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:28

Astazi mi-a atras atentia un anunt pe net despre vanzare de lapte praf. Am facut o mica investigatie si am vazut ca sunt multe persoane pe net care vand lapte praf.

 

Intrebari:

- cumparati de la astfel de persoane?

- v-ati intrebat de unde procura ei laptele? In ce conditii il inmagazineaza?

- exista lapte contrafacut?

- exista loturi de lapte care au fost scoase de pe o anumita piata si revandute de privati in Romania?

 

Pe bune chiar ma intreb de unde reusesc aceste persoane private sa obtina laptele!

 

Si inca ceva, cunosc pe cinva cu magazin online pentru copii. Are depozitul de produse (stocul) acasa! Este risipit prin tot apartamentul si boxa de la bloc! Pe balcon, in bucatarie, chiar si in baie! Am vazut cutii cu biberoane  carucioare la ei in baie.  Si aceste produse ajung apoi in mana copilului vostru. Desi nu am nici o obligatie nu o sa dau numele magazinului ca poate de cand am fost eu la ei in vizita acum 2 ani s-au schimbat lucrurile dar pot sa va spun ca este un magazin respectabil pe internet pe care multi dintre voi probabil ca l-au folosit.

 

Concluzie: mare atentie de unde cumparati laptele praf. Daca o faceti de pe net, aveti grija sa fie un magazin mare, serios sau sa fie magazinul importatorului (cum este de exemplu http://www.magazinvavianpharma.ro/ pentru laptele Humana). Platiti cativa lei in plus dar aveti o garantie mai mare ca laptele este OK.

 

Astept opinia voastra. Si sincer, daca ati cumparat de la astfel de persoane in necunostinta de cauza nu este nici o rusine! Chiar sunt curios....



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:40

la inceputul anilor 2000, am lucrat la una dintre firmele distribuitoare pentru produsele BAT (tigari), procter&gamble, gilette, nestle si multe altele super-cunoscute.

toate produsele erau depozitate in foste mari depozite de la marginea orasului, vara temperaturile atingeau probabil valori de peste 40 grade celsius, depozitele nu aveau decat o mica zona frigorifica unde erau depozitate borcanasele cu mancare pentru bebelusi. laptele praf statea in depozitul mare, cel fara climatizare. vara cuptor, iarna congelator. fiind margine de oras, eram napaditi de muste. soarecii veneau in cautare de hrana, ca deh, dupa noi se intindea campul si calea ferata, in zona case de tigani, d-aia ce-si tin calul in casa.

asa ca surprize poti gasi si la mari firme de import/distributie. poate intre timp lucrurile au mai evoluat, legislatia si controalele s-au inasprit si nu se mai intalnesc situatii precum cele descrise de mine...



#3
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:25

Extraordinar subiectul!

Este un risc pe care ti-l asumi,atunci cand cumperi din locuri necunoscute si de la oameni necunoscuti. Din punctul meu de vedere nu as cumpara si nici nu as face rabat de la calitate cand este vorba de copiii mei.

Daca tot vorbim de late praf,voi ce lapte folositi la copii? Si cine poate sa scrie si sa argumenteze care este cel mai bun din punct de vedere calitativ.

#4
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:59

N-am cumparat si nici n-o sa cumpar niciodata de pe net produse perisabile, nici pentru copii nici pentru noi, adultii. 

 

Insa, vara uneori cand puneam mana pe un bax de apa plata din supermarghet acesta frigea de parca ar fi stat afara in soare. Practica intr-un magazin de acest gen chiar mi-a confirmat acest lucru.

Concluzia: eu n-am incredere decat in preparatele facute de mine acasa. Din pacate n-am de ales si cumpar materia prima din magazine. Incerc sa verific eticheta dar n-am nici o garantie asupra a ce cumpar, fie din supermarchet fie de la coltul blocului.



#5
iri0505

iri0505

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 20:06

Eu zic ca daca are recipientul din tabla sau e cutie de plastic nu prea au cum sa intre soarecii, nu? Eu cumpar de la farmacie pentru ca nu-mi convine sa dau comanda online, transportul costa destul.



#6
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 20:56

In niciun caz n as apela la o comanda online pentru așa ceva.De unde le achizitioneaza?e in funcție de provenienta fiecărui tip de lapte.De exemplu,pentru Aptamil producător Milupa,care il folosesc,este mai ieftin in Germania decat in Ro sau Elveția.Deci,un prim punct de reper ar fi acesta ca il ia direct de la sursa,sau merge in magazinele de acolo,il cumpara si L revinde la suprapreț.Intre timp,exista si in Ro o firma care a cumpărat franciza,nu știu exact cum se numește,insa același lapte Aptamil nu mai apare cu producător Milupa,ci altcumva,imi scapă acum.



#7
Pisica_mov

Pisica_mov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 21:00

Eu nu inteleg de ce ar cumpara cineva lapte praf "de pe net", cand exista Farmacia Tei. Mie mi se pare ca are preturi imbatabile, mai mici chiar decat la supermarket. Am cazut si eu in plasa ideii ca la supermarket este cel mai ieftin. Exista si farmacii "clasice" cu preturi mai mici decat la supermarket. Eu, de exemplu, iau de la Farmacia Ana Maria, din incinta Megaimage Vitan, dar sunt convinsa ca mai sunt si altele. Spre placuta mea surpriza, preturile sunt mai mici decat la supermarket, desi nu chiar ca la Farmacia Tei.

Noi folosim laptele Topfer. Teoretic, mie mi s-a parut cel mai bun, dar bebe nu prea s-a impacat cu Topfer 1, cred ca din cauza ca este un lapte mai gras, asa ca am folosit Humana 1. Acum folosim Topfer 2. De ce l-am ales?

Este o firma mica, de familie, deci au interesul sa faca un produs de calitate, neputandu-l sustine prin "alte mijloace" cum este cazul Nestle, etc. Este organic. Are mai putine "chestii" adaugate iar aditivii am vazut ca sunt de origine naturala: ulei de ou si de peste, etc, la alte marci pe care le-am studiat nu am vazut aceasta mentiune, deci am tras concluzia ca aditivii ( vitaminelre si ce se mai pune) sunt sintetici...

 

Aptamil este produs de Nutricia, care este detinuta de Danone, din cate stiu eu.


Editat de Pisica_mov, 14 ianuarie 2014 - 21:02 .


#8
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 21:05

In niciun caz n as apela la o comanda online pentru așa ceva.De unde le achizitioneaza?e in funcție de provenienta fiecărui tip de lapte.De exemplu,pentru Aptamil producător Milupa,care il folosesc,este mai ieftin in Germania decat in Ro sau Elveția.Deci,un prim punct de reper ar fi acesta ca il ia direct de la sursa,sau merge in magazinele de acolo,il cumpara si L revinde la suprapreț.Intre timp,exista si in Ro o firma care a cumpărat franciza,nu știu exact cum se numește,insa același lapte Aptamil nu mai apare cu producător Milupa,ci altcumva,imi scapă acum.


Aptamilul este produs in Germania si importat de DANONE Baby Nutrition, iar laptele Milupa este produs in Polonia si este important tot de Danone.

#9
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 21:13

Da,pt ca il găsesc uneori Nutricia Aptamil sau Milupa Aptamil



#10
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:40

Offtopic: Nutricia este o companie Olandeza din Zoetermeer (orasul unde am domiciliul) care a fost preluata de Danone in urma cu cativa ani. De aceea mai apare inca Nutricia in nume.





Etichetat si cu humana, lapte praf, atentionare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -