Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucruri care nu merita cumparate scump ...

comert

628 raspunsuri la acest subiect

#411
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:25

Barbatu-meu si-a cumparat o pereche de pantofi pentru serviciu de la Tesco, cum zicea el, model dragut, la juma' de pret cat ar fi fost la Mark and Spencer... si la nici o luna s-a dezlipit talpa. Noroc ca pastrase bonul si s-a dus inapoi cu ei, ca nu e normal sa se strice asa de repede, a primit o pereche noua inapoi fara discutii, i-a purtat si pe aia pana s-au stricat, nu mai stiu cat timp a durat- dar el nu si-a mai cumparat alta data pantofi de acolo. Eu mai iau la copilu' mare (copilul mic e inca bebe) incaltaminte de joaca, dar ii face praf in 2-3 luni, ceea ce e OK la varsta lui , ca oricum i-ar ramane mici in cateva luni. Dar pentru copil mai mare, nu as lua de acolo daca as dori sa poarte incaltaminte care "sa tina"

 

Deci intorcandu-ne la lista: -  medicamente over the counter adica paracetamol, ibuprofen, prafuri "pentru raceala" (paracetmol cu lamaie)

                                         - produse de curatat adica bureti, lichid de spalat vasele (Tesco's own brand), de spalat pe jos, hartie igienica, servete de bucatarie

                                       -DVD-uri luam cand "scade" pretul la filmul respectiv, deci doar cateva lire  - in general, filme pentru copii, noi gasim la ce sa ne uitam pe Netflix.

                                         - carti second hand (sau punem pe Amazon wish list ce ne dorim si ne cumpara rudele si prietenii cadou de zi de nastere cartea dorita "de noua")

                                       -felicitari - aici se trimit multe felicitari, cu orice ocazie, buna, rea, zi de nastere, aniversare, mutat la casa noua, terminat scoala, deces in familie,, luat permisul, bebe nou etc  - si pe aastea pe iau de la supermarket sau magazine speciale unde se vand carduri la preturi mici.

                                       - creioane colorate, plastilina, rechizite etc pentru copil, geanta de scoala pentru copil, lunch box etc - mergem la supermarket si isi alege el din ce e acolo care ii place, oricum la anu' va dori model nou.


Editat de DarkBendis, 17 ianuarie 2014 - 14:27 .


#412
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:38

DarkBendis , ai uitat de Thank you cards , aici se trimit cu orice ocazie [flo2] .



#413
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:52

Da, si din astea...tot pe lista de luat de la supermarket sau magazine cu carduri discounted.

Ieri am facut aprovizionarea saptamanala si am cumparat felicitari pentru craciunul viitor din ce aveau ultra-reduse ramase de la craciunul asta, 75% discount.



#414
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:53

Mi se pare ciudati(e) cei care fac economie la cosul de cumparaturi si sunt capabili sa se uite dupa Channel sau alte firme.



#415
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 15:17

-ata dentara


Nu exista diferente de pret majore insa eu am intalnit unele mai bune, altele mai proaste. Adica de la o simpla ata necerata, ne-data cu nimic, care mai si face scame si se rupe prost pana la fasii bine facute, date cu propolis / tea tree oil etc [:)] Prefer sa dau 15 lei in loc de 5lei pentru ceva ce folosesc 1-2 luni [:)]



#416
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 15:23

Mik, una e sa cumperi cat mai ieftin deoarece altfel nu te descurci sa acoperi tot ce ai nevoie, si alta e sa refuzi sa platesti un pret pe care consideri ca e exagerat pentru obiectul respectiv. Iti dai seama ca nu-mi rup de la gura ca sa imi cumpar un parfum Dior (eu nu-s cu Chanel-urile) , sau sa imi iau niste cizme de piele, dar tot refuz sa platesc 15 lire pe 9 suluri de hartie de buda numai ca au ambalaj de Harrods [flo2] [flo2]



#417
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 15:31

Avem un prieten aici, a carui fosta sotie + copil locuiesc in Canada. Ea inca studiaza, deci nu munceste; el ii da doar 1500 fr / lunar, plus bani pt diverse ocazii. Sa inteleg ca moare de foame acolo ? El mi-a spus (a trait si el acolo cativa ani) ca se traieste bine cu banii astia. Chiar m-ati facut curioasa si o sa-l intreb mai multe. Din cate stiu pustiul are si laptop si console, face si sport de performanta.

 

Depinde foarte mult unde locuieste -in ce zona. Apoi ce fel de housing, daca e pe program de affordable housing, cooperative, daca sta in chirie bloc townhouse sau casa. Poate mai primeste si social security si tot soiul de suport dat fiindca nu lucreaza. Depinde daca plateste singura sporturile copilului, daca isi plateste scoala-si ce scoala, si depinde ce mananca. Calitativ vorbind. Credit card sau alt fel de debt?

 

la mine in sat, cu 1500 pe luna cred ca faci pe dracu-n patru to make ends meet. Si daca e singurul venit cred ca faci ce poti sa prinzi social housing.

 

ma uit la mine care am facturi, obligatorii, lunare-bine includ si mortgage si property tax cam la 4000 pe luna. Si nu traiesc nici intr-o zona nici intr-o casa de mare lux. Traiesc intr-un cartier decent, intr-o casa medie. 

 

Chiar sunt curioasa, ca ma chinuie cat tre' sa castigi ca sa traiesti fara griji, ca eu nu traiesc fara. Ma roade rau faptul ca o sa muncim pana murim, nu ne vom putea permite sa ne pensionam, daca nu 'dam lovitura':D


Editat de Aqai, 17 ianuarie 2014 - 15:34 .


#418
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 15:39

Marcia a scris fr, ma gandesc ca franci elvetieni. Cat fac, in CAD, 1.500 de fr elvetieni?



#419
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 15:41

Nu stiu Rall , eu am din aia cu maner o folosesc o singura data si o arunc . Sunt 50 sau 80 in cutie.



#420
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 16:21

Marcia a scris fr, ma gandesc ca franci elvetieni. Cat fac, in CAD, 1.500 de fr elvetieni?

 

cam 1800. hai sa-ti zic la ce-ti ajung 1800 - calculate la preturile de la mine din sat:

 

500 chirie       100 utilitati       30 tel fix       40 tel mobil       50 cable tv?       60 internet       200 benzina, fara rate la masina   70 asigurare masina     300 mancare       1350     (subtotal) in concluzie raman    450 activitati copil, haine, consumabile casa, scoala creme i se strica aspiratorul mai stiu eu ce.

 

 

toate preturile in conditii de minim care suna asa:

 

500 e chiria pe care o plateste un student care inchiriaza o camera  - una singura - cat de cat decenta intr-o casa cu alti studenti la gramada. sau probabil chiria in social housing sau in niste blocuri mai vechi (sa fiu blanda)

 

300 mancare  - inseamna mancat la firimitura, vanat reduceri - asta inseamna mai multa benzina si mai mult timp - si cu siguranta cel putin carne de calitate slaba

 

scenariul asta presupune si ca are masina gata platita, deci nu are rate la masina si costul cu benzina e unul minim - masina mica, consum putin si deplasari intr-o zona cat de cat apropiata celei de care locuieste.

 

telefonul fix, internetul, mobilul si cable tv sunt luate toate la minim de servicii/ cost. daca le iei la pachet la un singur provider poate iesi ceva mai ieftin. de ex, la 35 pe luna tel fix nu-ti arata nici macar caller ID si nu poti suna international la Rogers (companie comunicatii). dar din nou zic, daca le iei pe toate de la un provider, probabil iesi ori la costul asta si servicii mai mute, ori la cost mai mic cu servicii mai putine.

 

 

ei cu stilul asta de viata absolut frugal si greu de atins, ii vor ramane max 450 pe luna pentru consumabile casa, copil si ea. din nou, la mine in sat, de banii astia probabil vaneaza sale-uri mereu, cumpara la mana a doua, are child benefits cu siguranta, nu plateste impozit pe venit daca copilul e declarat in grija ei, foarte greu de crezut ca isi plateste singura scoala si ca nu are subventii....

 

ce mai, e viata de aia de strans din dinti si pray to make ends meet. cel putin, pentru mine asa ar fi, as fi absolut coplesita in scenariul asta, as ceda nervos. in nici un caz nu as trai bine


Editat de Aqai, 17 ianuarie 2014 - 16:22 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -