Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucruri care nu merita cumparate scump ...

comert

628 raspunsuri la acest subiect

#401
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:08

 noi am primit o pijama de la disney , frumos colorata si i s-a inrosit pielea copilului cu toate ca a fost spalata inainte .

 

Mi-ar parea bine sa se revina la subiect [:)]  , eu pana acum am enumerat:

-bureti de vase

-clor

-paracetamol

-ata dentara

-prosoape de bucatarie  (tea towels)

-produse de curatat baia

-felicitari

-papuci de casa

-ciorapi pentru pantofii sport


Editat de missdarcey, 17 ianuarie 2014 - 13:15 .


#402
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:21

Asta nu inseamna ca toate sunt asa. Nu poti deduce dupa o haina pe un singur copil faptul ca toate produsele  sunt proaste.

 

Eu de exemplu toata lista data mai sus de catre tine o cumpar doar de la anumite firme. Nu sunt multumita cu orice calitate la produsele respective  deci cred ca merita diferenta de bani pe care o dau .

 

Personal cred ca printre putinele produse la care consider ca nu are importanta firma deci chiar daca as avea banii respectivi nu i-as da ,  ar fi florile de exemplu, ghivecele cu flori mai bine spus. Am observat ca cele pe care le cumpar scump nu tin neaparat mai mult si cu mai putina ingrijire decat cele pe care le cumpar ieftin.

In rest, nu, cam  la orice produs  vad diferentele in functie de firma. [:)]

 

Edit: Alexia, adidasi de firma pe care sa-i "poarte o data si sa-i juleasca in bot" cum spui tu eu una nu am intalnit pana acum. De altfel, daca ti se intampla asta, astazi ii cumperi si maine  sunt "juliti"  Adidas, Nike, Puma, etc cred ca ii poti inapoia  si ti-i schimba.Eu am avut o problema cu cizme Geox si mi le-au schimbat cu o mie de scuze si i-au mai dat fetei si un mic cadou.


Editat de mamica11, 17 ianuarie 2014 - 13:46 .


#403
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:42

    La capitolul haine de copii ziceti de dati mai departe... Cati copii facem ? 2-3 in general. Si daca al doilea are alt sex? Daca incepe sa nu mai vrea "resturile" fratelui mai mare? Nu zic sa fie plastice ordinare dar nici nu cred ca are rost sa dam o poala de bani ca sa ajunga hainele la stiu eu ce neamuri mostenire. Decat sa ma lupt cu petele pe un tricou mai bine il fac carpa de praf.



#404
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:44

le dai  altora mai departe [:)]



#405
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:49

   asta e lista mea, am scris in mesajele din urma si reasonul , fiecare cu ideile lui.



#406
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:50

Noi luam haine de marca ... dar sh. Dupa care le mai poarta 2-3 generatii. Bani putini, haine excelente calitativ. Nu as da niciodata bani multi pe haine.



#407
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:00

Mamica11, nu o cunosti pe fie-mea. Orice poarta, distruge. Si rapid. Are 7 ani, ce-i drept , nu 11-12. Iar firmele nu ti le schimba daca nu ai grija de ei, adica le schimba pentru defect de fabricatie, daca i se dezlipeste talpa dupa o saptamana, sau mai stiu eu ce, dar nu ca sunt juliti in bot ca s-a catarat copilul pe ziduri sprijinindu-se in bombeuri.

Asa ca pana nu se lasa de catarat in pomi si nu incepe sa umble normal, nu dau multi bani pe haine pentru ea. A! Si pana cand nu isi incetineste cresterea, ca sa poarte o haina mai multe sezoane.



#408
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:03

Eu am rude sarace in Romania, asa ca hainele si incaltamintea pe care nu le mai purtam  le dau lor. Daca insa hainele  ar fi vai de mama lor (rupte, pline de pete), atunci le-as arunca (dar lucrul asta nu prea se intampla, tocmai pt ca sunt de calitate....dar nu sunt haine de marca).

 

Off topic : in 2002, cand mi-am luat ap. in Romania am scos bani de la banca pt renovare si ajungand acasa i-am mai numarat o data si am vazut ca am in plus 50 mil. (lei vechi); m-am imbracat frumusel si am dus banii inapoi (cand i-am spus casierei de ce am venit, a inceput sa planga, mi-a multumit de zeci de ori), nu as fi putut sa-i pastrez (majoritatea prietenilor mei au zis ca-s nebuna, ca tb sa-i pastrez...le-am spus clar ca nu sunt nebuna, dar banii aia nu sunt ai mei, iar casiera ar fi fost plusa sa plateasca din buzunar..si pe mine m-ar fi mustrat constiinta toata viata, stiind ca am facut un rau cuiva). Eu una nu as pastra ceva ce nu-mi apartine. Aici spre exemplu isi uita multa lume diverse chestii in mijloacele de transport, majoritatea insa se recupereaza, pt ca asa se invata aici : daca gasesti un lucru, nu il pastrezi, ci il duci la obiecte pierdute (de obicei se da o recompensa; in cazul in care gasesti bani, recompensa e de 10% din valoarea sumei gasite). O femeie care  facea curatenie intr-un tramvai a gasit o geanta si in geanta erau 50mii franci, femeia a dus geanta la obiecte pierdute (ii apartinea unei femei in varsta, care isi scosese toti banii de la banca pt nu stiu ce chestie). Alta data niste muncitori care lucreau cu un excavator au gasit o geanta plina cu lingouri de aur (le-au dus direct la politie).



#409
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:06

Alexia , am mai spus intr-un mesaj , mie mi-au dat o pereche de pantofi noi pentru ca dupa nici doua saptamani de purtat la scoala s-au dezlipit la varf. Erau de la Vivobarefoot.



#410
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 14:18

Noi luam haine de marca ... dar sh. Dupa care le mai poarta 2-3 generatii. Bani putini, haine excelente calitativ. Nu as da niciodata bani multi pe haine.

 si eu prefer sh-ul...gasesc lucruri faine si calitative la pret bun  [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -