Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucruri care nu merita cumparate scump ...

comert

628 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 13:52

De multe ori am fost tentati sa cumparam lucruri scumpe care nu isi meritau pretul pentru ca aveau o varianta la fel de buna mult mai ieftina.

 

Imi vine in minte primul exemplu. Cremele de ten ... am incercat multe, cu preturi imense si au avut acelasi efect ca o crema de supermarket ...

 

Apoi, la ce bun sa dai bani o tona e bani pe mascara de firma, cand o mascara de la firmele de masa Loreal sau Rimmel sau altele, au acelasi efect...

 

La ce bun sa dai o groaza de bani pe uleuri de masline super scumpe - in sticle care mai de care ... cand sunt si altele cu aceleasi calitati ... la preturi mult mai bune?

 

La ce bun sa iei o geata scumpa, de firma? De plastic ...

 

.... haideti sa adunam o lista cu experientele voastre. Nu esti invatat pana nu ai patit-o :) [soricel]

Sunt sigura ca fiecare din voi are propriile experiente de salvat banuti. Haideti sa le adunam pentru un articol DC.

 

[flo]

 

 



#2
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 13:56

Pantofi...o gramada de pantofi eleganti de marca scumpi rau , pe care inca nu i-am folosit si acum ma strang...daca-i luam la piata tot aia era...acum ii dau cadou si mi-e ciudaaaaa


Editat de Ginger01, 13 ianuarie 2014 - 13:58 .


#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 13:59

Ruj sau gloss de buze,oje pe linga celelalte cosmetice spuse de Mirela.

 

Dana



#4
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 13:59

Frumos subiect!

 

Eu sunt cu marcile proprii ale magazinelor pe unde imi fac cumparaturile. De exemplu in kaufland au iaurt, lapte si smantana marca lor, produse in romania absolut delicioase la niste preturi foarte bune.

 

Din carrefour cumpar detergent de vase marca lor, bun bun bun!



#5
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 13:59

Poate local, in tari care cultiva maslini, uleiul de masline ...normal e ulei de masline adevarat, desi de o calitate mai slaba. Uleiurile de masline trimise prin lume si comercializate la bani putini sunt ori foarte proaste, ori chiar diluate cu alte uleiuri mai ieftine, folosindu-se colorant pentru a da culoara specifica unui ulei de masline adevarat ( au aparut cand si cand prin media informatii de genul asta). Cica testul de verificare pentru un ulei de masline autentic este ca, atunci cand il cumperi, cat te mai plimbi prin supermarket, sa lasi sticla intr-un congelator de la produsele congelate.Ar trebui ca in 30 minute, racit, sa devina vascos si nu sa-si pastreze culoarea si fluiditatea.

 Noi luam ulei la pret mediu, nici cel mai ieftin, dar nici din cel scump. Si il folosesc doar la salate sau la aluat de pizza, am inteles ca nu se recomanda ca uleiul de masline sa fie prajit.



#6
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 14:00

Din categoria pentru casa , iau de la Lidl produsele lor care sunt foarte ok si au pret rezonabil.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 14:01

Ah...ca mi-am amintit:detergent d evase,de geamuri...as merge si as spune ca si detergentzii de haine...

 

Cu sigurantza imi mai amintesc!!!



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 14:13

adevarul este ca suntem de multe ori victimele imaginii ...De multe ori un ambalaj mai ochios ascunde un produs de calitate inferioara altuia cu ambalaj penibil.

 

M-am ars (la buzunar) de atatea ori cu produse de astea  ... incat acum apreciez foarte mult lucruri care m-au convins prin calitate si nu prin pret.

Stiu ca sunt produse scumpe de calitate care nu se compara cu cele ieftina ... dar intotdeauna esta variante perfecte, la preturi super OK - trebuie numai stii sa le gasesti si de asta experienta voastra e f importanta.



#9
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 14:31

Este probabil vorba si despre percepția fiecăruia,stilul de viața,dar întotdeauna trebuie sa existe o comparație cu un alt produs,ceea ce înseamnă timp prelungit la cumpăraturi.Eu,personal,nu ignor citirea Conținutului a minimum trei produse,dupa care aleg.

In alegerea textilelor,pielariei iubesc calitatea,iar pentru acest lucru nu cumpăr firma care promovează,ci materialul care e promovat,indiferent de cost.

A,si mai exista trucul cu cantitatea la produsele casnice,in general,dar fiecare alege pana la urma in funcție de buget,timp,calitate.



#10
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 14:33

Buretii pentru vase ii iau cei mai ieftini pentru ca ii arunc la 2 zile .

 

Clorul pentru chiuveta si wc la pretul cel mai mic. Nu prea cumpar chimicale , doar pentru cada si chiuveta , la fel cele mai ieftine , au acelasi efect.

 

Nu cumparam sucuri niciodata , mancam multe fructe si bem apa.

 

Ulei de masline cumpar numai  organic extrav.  La mancare nu fac nici un pic de economie , cumparam totul organic. Uleiul de masline trebuie tinut la intuneric total , iar cand il cumperi il iei mai din spate unde nu e asa multa lumina. Intunericul impiedica formarea radicalilor liberi , parca asa am citit.

 

Paracetamolul , chiar daca au preturi diferite continutul din cutie este acelasi.

 

Nu sunt victima ambalajului , cumpar in primul rand dupa calitate.

 

Am constatat ca supermarketurile la care te astepti sa fie ieftin si care isi fac o reclama foarte heavy , te poti insela , uneori au preturi mai mari decat la un supermarket de top ( la unele produse , evident)

 

Nu cumpar incaltaminte decat de la firme care produc doar incaltaminte ( Clarks , startrite) , niciodata de la zara , benetton , gap , au ceam mai rea incaltaminte posibila .


Editat de missdarcey, 13 ianuarie 2014 - 14:52 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -