Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV in Ungaria 178


487 raspunsuri la acest subiect

#401
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 00:18

Blue-eyes, de fiecare data am stat la pensiunea Korona. Ne.a placut f mult si accesibila ca pret, distanta clinica..curatenie, liniste, vb engleza f bine.
Mult succes si sa te intorci graviduta!

Alina, si eu zic dr PK un profesionist!
Bafta multa si sa reusiti!

Velvet, ma refeream la negocieri gen, ET de z 3 in loc de z 5...

Olimp cum merge sarcina?

Bombi,demult nu te am zarit.. numai bine!

#402
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 07:35

Alina, detaliile despre PGD le-ati discutat tot cu PK sau cu un genetician? Ce metoda de analiza v-a fost recomandata: FISH sau aCGH? Si in ce zi fac biopsia: 3, 5 sau 0?

deocamdata nu am discutat decat cu dr Kovacs care a facut copii dupa dosar si mi-a luat sange iar sa refaca analiza cariotip la ei. Mi a spus de PGD z3. Vom discuta dupa aceasta analiza si cu geneticianul.

Nu stiu ce sunt FISH si aCGH ma poti lamuri putin?

Multumesc



#403
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 07:38

Jaguar, ai gemenasi dupa Fiv la PK? si eu imi doresc asta! <3



#404
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 09:53

jaguar [flo2] ..

 

sunt bine multumesc , burta creste si astept miscarile sa le simt...ar trebui sa incep sa percep deja dar nimic, maine am eco si poate aflam si ce este baietel sau fetita..data trecuta ne-a cam tratat cu indiferenta si ne-a prezentat spatele si cordonul ombilical intre picioare

 

am trecut pe clexane de 0,3 dimineata si 0,3 seara , deocamdata raman pe doza aceasta , vedem in functie de analize daca crestem doza sau inca nu , tratamenul accelasi ca si in sarcina cu ilinca , femibion , magneziu , progesteron....si of multe kg care se acumuleaza [batcap] [soricel]



#405
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 12:51

alina, daca e biopsie de Z3 cel mai probabil fac FISH si in cazul asta au nevoie de singe ca sa verifice probele (nu inteleg de ce vrea sa refaca cariotipul, sigur ai inteles bine?)
FISH si aCGH sint 2 metode diferite folosite pt PGD.
1. la FISH se "coloreaza" anumite portiuni ale cromozomilor si in functie de nr de semnale vizibile se stabileste daca celula analizata este ok sau nu
-dezavantajul e ca se verifica doar translocatia vizata, nimic altceva
-eventual se poate face o rehibridizare si o doua analiza pt aneuploidiile mai des intilnite: 13, 18, 21, 22, X, Y - dar asta depinde de laborator daca fac mai multe hibridizari
 
2.  la aCGH se verifica in schimb tot materialul genetic. Pe linga translocatia vizata se pot determina toate aneuploidiile existente .
- are dezanvantajul ca nu poate determina fragmentele foarte mici de cromozomi. Daca ambele segmente implicate in translocatie sint sub 5-7 Mbp (in fct de ce chipul folosit), nu este posibila folosirea acestei metode.
 
Ambele metode
- NU fac diferenta intre translocatia balansata si cariotipul normal
- pot sa produca rezultate neconcludente daca embrionul este afectat de mozaicism
 
Daca nu te intereseaza sa testezi si alte anomalii cromozomiale in afara de translocatia ta, exista si posibilitatea sa faci FISH pe polar body (1, si eventual 2). Polar body 1 este complementul cromozomial al ovocitului, iar polar body 2 este o copie (???) a ovocitului care se formeaza dupa fertilizare.
- avantajul la polar body diagnostic este ca se evita biopsia asupra embrionului
- dezavantajul este ca diagnosticul este bazat doar pe jumatate din materialul genetic implicat
 
jaguar, am mai scris pe la babute cu vreo luna in urma [flo]

Editat de bombi, 15 octombrie 2014 - 12:54 .


#406
alina_md

alina_md

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 20:59

alina, daca e biopsie de Z3 cel mai probabil fac FISH si in cazul asta au nevoie de singe ca sa verifice probele (nu inteleg de ce vrea sa refaca cariotipul, sigur ai inteles bine?)
FISH si aCGH sint 2 metode diferite folosite pt PGD.
1. la FISH se "coloreaza" anumite portiuni ale cromozomilor si in functie de nr de semnale vizibile se stabileste daca celula analizata este ok sau nu
-dezavantajul e ca se verifica doar translocatia vizata, nimic altceva
-eventual se poate face o rehibridizare si o doua analiza pt aneuploidiile mai des intilnite: 13, 18, 21, 22, X, Y - dar asta depinde de laborator daca fac mai multe hibridizari
 
2.  la aCGH se verifica in schimb tot materialul genetic. Pe linga translocatia vizata se pot determina toate aneuploidiile existente .
- are dezanvantajul ca nu poate determina fragmentele foarte mici de cromozomi. Daca ambele segmente implicate in translocatie sint sub 5-7 Mbp (in fct de ce chipul folosit), nu este posibila folosirea acestei metode.
 
Ambele metode
- NU fac diferenta intre translocatia balansata si cariotipul normal
- pot sa produca rezultate neconcludente daca embrionul este afectat de mozaicism
 
Daca nu te intereseaza sa testezi si alte anomalii cromozomiale in afara de translocatia ta, exista si posibilitatea sa faci FISH pe polar body (1, si eventual 2). Polar body 1 este complementul cromozomial al ovocitului, iar polar body 2 este o copie (???) a ovocitului care se formeaza dupa fertilizare.
- avantajul la polar body diagnostic este ca se evita biopsia asupra embrionului
- dezavantajul este ca diagnosticul este bazat doar pe jumatate din materialul genetic implicat
 
jaguar, am mai scris pe la babute cu vreo luna in urma [flo]

multumesc mult pentru informatii. Da, mi-au recoltat sange sa refaca analiza cariotip in laboratorul lor. O sa il intreb iar in functie de rezultate despre ceea ce mi-ai scris. MULTUMESC



#407
crina_29

crina_29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 17:28

Fetelor dragi tocmai am facut beta si a iesit negativ adica valori de 1,2  asa ca a zis sa intrerup tratamentul ca nu mai are rost.

sunt asa se suparata ca nu a reusit pt ca am avut 2 blastociti de ziua 5  calitate ff buna,sincer nu stiu ce sa intamplat ca eu am respectat tot tratamentul si din punct de vedere sunt clinic eu sunt sanatoasa ,probleme sunt la sotu

va rog sa ma ajutati sa iau o decizie ca la debretin nu mai vreau sa mai incerc si ma gandeam la Budapesta sau cheia,stiti ceva preturi actuale?



#408
Ivanka36

Ivanka36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 23:14

Imi pare tare rau Crina pentru nereusita, si eu am oscilat o perioada sa fac fertilizare la Debrecen sau la Budapesta, dar, de ceva timp, stiu clar si fara nici un dubiu, ca ramane Budapesta la PK...daca citesti la acest subiect din discutiile anterioare, ai sa gasesti si informatii legate de costuri pt Budapesta....

 

Multumesc fetelor care au oferit suficiente informatii [flo2] [flo2] [flo2]

 

Bafta!!!



#409
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 09:25

crina imi pare rau..sincer...

 

mergi la PK e tare indragit de fetele care fac fiv in ungaria..multa bafta..



#410
Nerea81

Nerea81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 16:49

Buna ziua !

Ce faceti fetelor?

Crina imi pare sincer rau si eu te sfatuiesc la fel ca Olimp:mergi la PK ,deoarece din punct de vedere personal este cel mai bun si profesional medic.

Din pacate eu nu am nicio veste buna.Eu deocamdata nu am ovulatie dupa ce am facut 1-ul fiv si astept sa-si revina corpul si sa vedem ce putem face pe viitor.Desigur merg dupa cei 6 embrionasi ramasi la PK.

Am intrat mai mult ,ca sa va dau o veste buna din partea unei prietene:a incercat mult timp sa ramana gravi,a facut 1 IUI,3 FIV-uri si nimic.Cand a sperat mai putin ,a inceput sa faca bioterapie in ARAD,la indemnul catorva fete care au reusit cu ajutorul bioterapiei si acum ii graviii...Stiu ca orice veste din aceasta ne da mai multe sperante si as vrea,dc aveti incredere in biorezonanta magnetica sa mergeti sa va pregatiti corpul inainte de fiv sau daca nu mai sperati deloc,incercati-o si pe asta.

Desigur,eu va sfatuiesc sa fie acest medic ,pentru ca are referinte fffffffffoarte bune.Din 100 de fete care au fost la el cu infertilitate de diferite tipuri ,95 au reusit dupa tratamentul lui.(asta-i  doar un ex. ca sa intelegeti procentul reusitelor),asta din spusele fetelor.Deci,daca puteti si aveti posibilitatea mergeti la tratament  si sper sa ne dati vesti bune.Din pacate eu nu sunt in tara,asa ca anul acesta nu pot,insa la anul voi merge si eu la el.

Va pup si va doresc sa aud numai de bn!


Editat de Nerea81, 05 noiembrie 2014 - 18:00 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -