Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV in Ungaria 178


487 raspunsuri la acest subiect

#21
ImiMS

ImiMS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 714 mesaje

Postat 20 ianuarie 2014 - 12:13

Buna fetelor!

Bafta multa celor care incep un nou protocol de FIV la PK!

Multumesc fetelor de urari...

Olimp nu stim daca va fi fata sau baiat, ptr ca nu conteaza deloc ptr noi...astfel incat vom afla cu ajutorul lui Dumnezeu in iunie,la marea intalnire cu bebe!

Arwen...sper sa treaca cat de curand starea de rau...mie din fericire nu mi-a fost rau nici o secunda pana acum, asa ca fetelor curaj, nu intotdeauna vin si simptomele nasoale odata cu aflarea marii vesti!!!Eu am fost o norocoasa pana acum, daca nu era somnolenta si pofta de mancare,nici nu stiam ca am un bebe in marsupiu.

Va pup si va doresc o zi minunata!



#22
laura_71

laura_71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 16:38

Buna seara!

Arwenn sa ai o sarcina usoara,la termen si un bebe papacios.Ti-am urmarit povestea cand ai facut FIV-ul si chiar daca nu am scris ,eram plina cu emotii.

Fetelor sunteti foarte dragute  si sper, cat de curand sa va dau si eu vestea cea buna.

Laura eu voi fi pe data de 03/02 in jurul orei 14.00.Daca se schimba ceva anunt.Daca vrei ,ne putem vedea.Tu unde locuiesti ?

Va pup.

Buna, fetelor, va multumesc pentru sustinere.

 

Nerea, m-as bucura sa ne vedem. Nu am facut inca rezervarea, ca nu prea stiu cu exactitate perioada, dar am gasit ceva cazari la apartamente (cu bucatarie neaparat....), prin zona Corvin si prin zona strazii Andrasy. Tu unde stai? Si cat stai?

 

Nu stiu nici cate zile sa rezerv, ma gandeam undeva la 14 zile, voi ce credeti, fetele?

 

Eu voi incepe stimularea in ziua 2 a CM si vizitele la dr PK incepand cu ziua 7 a CM, dar nu stiu exact CAND va fi ziua 1.... voi afla in urmatoarele 2-5 zile. Insa in 3 februarie sigur voi fi in Budapesta. Nu stiu exact cat va tine tot protocolul, desi am mai citit pe forum despre cum s-a derulat la alte fete. Din cate am inteles, cred ca eu voi avea protocolul scurt, pt ca nu am primit AC, voi lua direct Gonal F si Menopur. 

 

Va pup.



#23
laura_71

laura_71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 16:56

Am uitat sa va intreb ceva: se pot face la Budapesta analizele pentru mutatiile Fact XIII, PAI si MTHFR?
 
Mie mi-au iesit pozitive mutatiile de mai jos, si as vrea sa le refac si la Budapesta, la Kaali:
 
-Fact XIII (mutaţia Val34Leu) pozitiv (genotip HETEROZIGOT)
-PAI (mutaţia 1-4G/4G) pozitiv (genotip HOMOZIGOT) 
-MTHFR (mutatia A1298) pozitiv (genotip HETEROZIGOT)
 
Nerea, tu ti-ai facut analizele genetice, sau le-ai lasat sa le faci cand mergi la Budapesta?
 
Si inca ceva: cum pot insera la "semnatura" cateva informatii, asa cum am vazut ca ati mai facut unele dintre voi?
 
 
Salutari tuturor fetelor,
Laura


#24
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 17:18



Buna, fetelor, va multumesc pentru sustinere.

 

Nerea, m-as bucura sa ne vedem. Nu am facut inca rezervarea, ca nu prea stiu cu exactitate perioada, dar am gasit ceva cazari la apartamente (cu bucatarie neaparat....), prin zona Corvin si prin zona strazii Andrasy. Tu unde stai? Si cat stai?

 

Nu stiu nici cate zile sa rezerv, ma gandeam undeva la 14 zile, voi ce credeti, fetele?

 

Eu voi incepe stimularea in ziua 2 a CM si vizitele la dr PK incepand cu ziua 7 a CM, dar nu stiu exact CAND va fi ziua 1.... voi afla in urmatoarele 2-5 zile. Insa in 3 februarie sigur voi fi in Budapesta. Nu stiu exact cat va tine tot protocolul, desi am mai citit pe forum despre cum s-a derulat la alte fete. Din cate am inteles, cred ca eu voi avea protocolul scurt, pt ca nu am primit AC, voi lua direct Gonal F si Menopur. 

 

Va pup.

Salutare  [flo2]

Laura, 14 zile sunt suficienteee!! mai bine prelungesti dupa decat sa platesti prea mult, banii nu ti-i da nimeni inapoi, daca cumva stai mai putin.

Noi am avut rezervate 12 zile, dar dupa 9 zile am plecat.. si alta data au fost de ajuns 11 zile.

Si daca aveai AC tot protocol scurt era,, doar ca stiai exact data cand incepi injectiile!  Cu AC se fac calcule fixe. Protocol lung e cel cu inhibare din z 21 a ciclului anterior.

Succes maxim!! [bib]


Editat de jaguar, 21 ianuarie 2014 - 17:19 .


#25
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 21 ianuarie 2014 - 17:22

 

Am uitat sa va intreb ceva: se pot face la Budapesta analizele pentru mutatiile Fact XIII, PAI si MTHFR?
 
Mie mi-au iesit pozitive mutatiile de mai jos, si as vrea sa le refac si la Budapesta, la Kaali:
 
-Fact XIII (mutaţia Val34Leu) pozitiv (genotip HETEROZIGOT)
-PAI (mutaţia 1-4G/4G) pozitiv (genotip HOMOZIGOT) 
-MTHFR (mutatia A1298) pozitiv (genotip HETEROZIGOT)
 
Nerea, tu ti-ai facut analizele genetice, sau le-ai lasat sa le faci cand mergi la Budapesta?
 
Si inca ceva: cum pot insera la "semnatura" cateva informatii, asa cum am vazut ca ati mai facut unele dintre voi?
 
 
Salutari tuturor fetelor,
Laura

 

Se poate face doar MTHFR la Buda! restul nu.

Daca ai atatea mutatii banuiesc ca stii, ca  te asteapta anticoagulantul [:)]

Pt semnatura, intri la profil si la semnatura si scrii ce vrei tu.



#26
Timka

Timka
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 19:25

Buna ziua fetelor!

sunt noua pe forum, si putin derutata. Sunt din Oradea, pana acum nu am avut norocla un ginecolog bun, care ar fi macar un pic competent in infertilitate de cuplu aici la noi. E cineva din Oradea pe aici?

pentru mine ar fi cel mai usor sa ma duc la Kaali din Debretin, dar nu prea am citit inca opinii despre clinica de acolo.

Puteti sa-mi ziceti in TOTAL cat a costat in curand un FIV la Kaali?

multumesc frumos pentru orice ajutor!



#27
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 13:47

salut, fetele!

 

am si eu 2 intrebari: cu cat timp inainte de FIV trebuie inceput tratamentul cu vitamine in cazul unei mutante ca mine - factor XIII hetro, pai 1 hetero, mthfr c677T homo?

 

stie cineva vreun tratament eficient pt spermograma cu probleme - gigei lenesi si cu anomalii de cap? sotul meu a incercat inutil mai multe variante, doar proxeed plus a avut la un moment dat efect, iar alta data n-a dat niciun rezultat. stiu ca in general nu exista ceva pe piata care sa faca minuni, dar nu strica sa intreb.



#28
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 21:02

timka....FIV simplu costa 1700 euro...daca e nevoie de ICSI se mai adauga 500 deci fiv+Icsi-2200 euro.

medicatia intre 500-1500 euro-depinde de fiecare in parte.

analizele...daca faci si profil de trombofilie pe langa analizele uzuale pt FIV te pot duce pe la 600 euro.

fiind din Oradea cred ca poti sa faci naveta la fiecare monitorizare,punctie si et....deci adaugi costul pt carburant cam pt 4-5 drumuri dus-intors si adaugi la suma obtinuta maia sus.

 

oricum ...un minim de 4000 euro ar trebui sa-i ai inainte sa te apuci de treaba.

bafta multa.



#29
dragoste777

dragoste777

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 22:04

buna fetelori

congratulations pentru fetele cu burtici in special IMI, nu am stiut, asteptam sami zici vestea cea buna

am descoperit is pe Samira, buna ce mai faceti cand va fii urmatorul?

eu am niste intrebari poate nu anul acesta pt. ca fetele noastre au numai 2 ani in martie dar la anul asi merge dupa fratiorii congelati. cum se desfasoara un FET? ce analize cer inainte? trebuie mers pt. o consultatie...? si acuma cat costa? deobicei se trezesc embrionii?

merci de raspunsuri

si vadoresc multa rabdrare si succes



#30
BoboMom

BoboMom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.364 mesaje

Postat 25 ianuarie 2014 - 08:18

Buna fetelor!

Felicitari gravidutelor si mult succes aspirantelor!

 

Dragoste777, uite ce mi-a recomandat mie PK inainte de FET: PRL, TSH, ecografie, Papanicolau. Ecografie in zilele 10-12 de ciclu, monitorizarea cresterii foliculului, Ovitrelle cand foliculul ajunge la 17-20 mm, transfer 5-7 zile dupa, in functie de ziua in care au fost congelati embrionasii. Eu am facut FET in 2011. Din 2 embrioni congelati, unul a rezistat, dar nu a rezultat in sarcina.

 

Acum despre noi... :) Baiatul nostru e mare, are 4 ani si doua luni :) Nu stiu unde s-a dus timpul! Am stiut de la inceput ca mai vreau inca un bebe, chiar dupa FET'ul nereusit... dar era doar un vis. Acum am inceput sa vorbim serios despre asta si simt ca asta e ultimul an in care mai putem incerca. Deja e un pic 'tras de par' timpul... Eu fac 36 in iunie, iar sotul meu 50 in mai. Plus ca ar fi diferenta dintre copii prea mare mai tarziu. Dar simt ca acum e bine. Am luat legatura cu PK si suntem in curs de a ne hotari si a face programarea. Cred ca motivul pt care am intrat acum sa va scriu este sa va aud parerile :) Nu am vorbit cu prea multa lume inca, dar stiu ca nu voi avea cine stie ce sustinere si deja o reactie foarte impotriva, din cauza fricii, din dragoste, nu din rautate, am avut-o de la una dintre persoanele cele mai apropiate - mama. Ii e frica in primul rand pt sanatatea mea sau chiar pt viata mea (desi eu nu vad asa lucrurile... e adevarat ca am 8 anestezii generale la activ din 2006 incoace, dar nu fac FIV fara testele necesare inainte), pentru schimbarile ('clar nu in bine' sa o citez) care ar aparea in viata noastra, de cat de greu mi-ar fi pt ca nu am ajutor etc etc etc... Recunosc ca am temeri, dar cine nu are?

 

Astept parerile voastre... :)




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -