Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#61
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 11:52

Buna fetelor, am si eu un baiat  care teoretic ar intra la clasa 0 anul acesta, nascut in 19 dec.2008

Inca pun in balanta ce voi face, daca il inscriu la scoala sau nu. acum 1 luna eram 100 la 100 convinsa ca da, azi nu stiu.

Voiam sa spun ca indiferent de ceea ce fac ei la pregatitoare (la gradi) sau  clasa 0 (la scoala), materia de clasa 1 este grea, foarte grea.

Semnele grafice se vor face in clasa 1 cel mult 1 luna (pana la vacanta intersemestriala), apoi incep scriere literelor, a cuvintelor, etc

La matematica la fel, deja dupa vacanta incep cu calcule, la Ilinca in clasa (care acum e in clasa a 3 a), inainte de vacanta de Craciun, faceau calcule cu necunoscuta.

Deci, nu confundati materiile celor 2 clase.

Desigur ei (sa spunem copii nostri) pot fi mai bine pregatiti, pentru ca teoretic inv din clasa 0 ii are si la clasa 1 si de regula forteaza progama si trec si prin materia de clasa 1, pentru a le usura munca, implicit a copiilor.

Am auzit de teme pt acasa la clasa 0, tot pentru ca a-i pregati pentru ce urmeaza, desi nu au voie.

Asa ca trebuie cantarit bine daca merita sau nu.

Sincer eu pe Rares, nu il vad ff pregatit pentru scoala (desi stie o gramada de chestii), dar pe alta parte, la gradi,nu ii place acum, pt ca nu o place pe educatoare si vrea la scoala (habar nu are ce-l asteapta).

Daca ma hotarasc si il dau la clasa 0, e cu cantec, ca scoala la care e Ilinca nu e scoala de care apartinem.

In plus trebuie after-school si pe el, Ilinca merge din clasa 1, nu are cine sa stea cu ei.

Vom vedea ce vom face.



#62
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 16:08

Mada, suntem doar cu o zi mai mici ca voi. :)



#63
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 21:58

Mirella, anul trecut si acum doi ani s-a acceptat viza de flotant. Anul asta au aparut deja zvonuri ca nu mai tine, dar asa a fost si anul trecut si pana la urma s-a putut asa. Un singur parinte e suficient.

Am auzit ca ar fi zis astia ca de anul asta nu ar mai accepta decat flotant pe minim 1 an. Habar n-am nici macar cum se face asta. Tb sa merg cu proprietarul la politie si sa ma ia in spatiu..sau cum? Ce stiti?

Schimbare de buletin mi se pare prea de tot. Pai daca omul ala e doar o simpla cunostinta cum sa -ti faci buletinul acolo?



#64
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 09:01

Referitor la viza de flotant, aceasta se face pe o perioada maxima de un an. Nu cred ca au cum sa impuna lucrul asta. Si sper ca nu au de gand sa ii refuze pe cei cu viza de flotant......



#65
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 10:02

Referitor la viza de flotant, aceasta se face pe o perioada maxima de un an. Nu cred ca au cum sa impuna lucrul asta. Si sper ca nu au de gand sa ii refuze pe cei cu viza de flotant......

 

cineva, undeva, cumva a facut probabil scandal pe tema vizelor de flotant facute in scopul inscrierii copilului la alta scoala decat cea de care apartine.

asta e la fel ca fondul clasei/scolii, toata lumea stie ca se practica, dar mai nimeni nu face scandal.

asa ca nu m-ar mira sa se introduca anul asta oarece restrictii in legatura cu acest aspect.

poate stirea respectiva face referire la vechimea vizei de flotant, sa fie facuta cu aprox 1 an in urma, pentru ca e clar, cu exceptia unor situatii izolate, vizele de flotant facute in februarie-martie-aprilie 2014 sunt obtinute special pentru inscriere in alta circumscriptie scolara.

viza de flotant se acorda pe o perioada maxima de 1 an si se reinnoieste/prelungeste cand expira.

mutatia (cu emiterea unei noi CI, pe noua adresa) se face atunci cand te muti definitiv la o anumita adresa, fie esti proprietarul locuintei, fie esti luat in spatiu de proprietarul acesteia. stiu asta pentru ca locuim (eu, sotul si fetita) in apartamentul parintilor mei (al doilea), ne-a luat tata in spatiu, pentru a ne putea face buletine pe adresa respectiva.

pentru inscrierea copilei la scoala mi-am facut viza de flotant la soacra mea, care locuieste in circumscriptia scolii unde doream inscrierea, de care stiam ca apartinem si noi, dar nu era asa (aventuri, nu are rost sa repet povestea, am fost nevoita sa fac viza de flotant, din vina inspectoratului).

asadar si eu si sotul avem aceeasi adresa in buletin, insa eu am pe spatele acestuia aplicat colantul cu viza de flotant si adresa soacrei.

am inteles ca politia le poate face probleme soferilor care au o adresa in buletin si alta in permisul de conducere...stiu asta de la o colega care si-a facut mutatie special pentru inscrierea copilului in clasa 0 in anul scolar 2014-2015.



#66
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 11:17

Am intrebat directoarea ce stie de flotant, daca se mai accepta, daca e de parere sa-mi fac preventiv ca sa fiu sigura de loc in scoala si a zis ca ea spera sa-i aprobe doua clase si sa am loc, dar nu ar fi rau sa am si flotantul daca pot.

Inca nu se stie nimic de la inspectorat, cica vor sa refaca circumscriptiile si ca o sa publice normele de inscriere prin martie.

Deci o mare nebuloasa si tevatura.



#67
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 11:19

am inteles ca politia le poate face probleme soferilor care au o adresa in buletin si alta in permisul de conducere...stiu asta de la o colega care si-a facut mutatie special pentru inscrierea copilului in clasa 0 in anul scolar 2014-2015.

 Da, tb sa figureze aceeasi adresa si pe buletin si pe permis. Si amenda nu e mica.


Editat de roli25, 17 ianuarie 2014 - 11:20 .


#68
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 12:14

La mine a facut sotul meu, dar nu vad ce problema ar fi sa am flotant pe spatele buletinului iar pe fata aceeasi adresa ca in carnet, doar nu ma duc sa-mi schim permisul pentru 6-12 luni [alcool]

 

Eu nu cred ca nu se vor mai accepta vizele de flotant, pe de alta parte daca refac circumscriptiile e cam riscant sa faci viza pana nu stii daca adresa respectiva e in circumscriptie.



#69
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 12:38


 

La mine a facut sotul meu, dar nu vad ce problema ar fi sa am flotant pe spatele buletinului iar pe fata aceeasi adresa ca in carnet, doar nu ma duc sa-mi schim permisul pentru 6-12 luni [alcool]

 

Eu nu cred ca nu se vor mai accepta vizele de flotant, pe de alta parte daca refac circumscriptiile e cam riscant sa faci viza pana nu stii daca adresa respectiva e in circumscriptie.

 

la flotant nu cred c-ar trebui sa fie problema, ca nu corespunde cu adresa de pe permis. eu vorbeam despre mutatie, care implica schimbarea cartii de identitate, pe fata acesteia apare noua adresa. colega mea si-a facut mutatie, deci i s-a emis buletin nou-nout, cu adresa aceea, care nu e identica cu cea de pe permis.

bine, un politist zelos ar putea gasi nod in papura pe chestia cu viza de flotant si adresa din permis, dar nu cred ca e legal (habar nu am, ca nu conduc, nu am permis).


Editat de CorinaDani, 17 ianuarie 2014 - 12:39 .


#70
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 12:39

La cat de (a)bramburiti sunt nu cred ca schimba ei prea multe. Stiu pe cineva care a zis ca e in stare sa inchirieze garsoniera in zona vizata...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -