Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#501
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 10:52

Selene, eu cand am fost la ziua portilor deschise, aveam in gand ceea ce tu ai povestit aici pe forum. Eram pregatita cu intrebari, am luat-o si pe cea mica, sa cunoasca, sa vada....

 

Din pacate nu toate scolile s-au implicat in organizarea zilei, asa cum ar fi normal. De prezenta invatatoarelor care vor prelua clasa pregatitoare nici vorba, desi asa mi se parea firesc si de fapt asa scrie peste tot ca ar trebui sa se desfasoare aceasta zi.

 

Mamicile cu care am fost au intrat in bai, sincer n-am mai intrat, mi-a fost suficient mirosul "imbietor" care venea dinauntru. 



#502
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:02

Multumesc, Corina. Da, asa intelesesem si eu ca de fapt miracolul mutatiei asta era de fapt - scoala mult visat :)). Dar, la sedinta cu parintii de la gradi, m-au bulversat total: au fost vreo 4 parinti care habar n-aveau dar isi dadeau cu parerea si in final m-au bulversat. Desi eu explicasem ca de fapt asta era toata faza cu mutatia, ei o tineau una si buna ca nu, ca daca nu bifez si scoala reala de circumscriptie ramane copilul pe dinafara... [zid] [mai]

 

 

Symonica, felicitari pentru rezultatul de la evaluare [batetoba]

 

 

Vad ca s-a deschis si subiect despre toalete si igiena personala a copilasilor nostri. Si eu am oroare cand ma gandesc ca se va duce la toaleta la scoala si mai ales ca va trebui sa se atinga de toate jegurile alea de pe-acolo.

Eu imi aduc aminte de experienta mea legata de subiectul toalete. In scoala primara am avut toalete turcesti: puteau ingrozitor, cateodata era inevitabil sa nu te stropesti, la unele nici nu se tragea apa si alteori mai si plutea cate-o surpriza de proportii de iti venea s-o iei la goana prin balarii (pacat ca acestea lipseau cu desavarsire). De hartie igienica nici nu se punea problema. Nu stiu acum cum este, daca exista sau nu. Eu oricum o sa-i dau pachete de servetele umede si uscate sa aiba. Norocul meu a fost ca aveam temele facute psihic si faceam intotdeauna acasa, mai ales treaba mare - chestie care m-a tinut pana in zilele noastre, ca sa zic asa - foarte rar fac intr-un loc strain. In plus, marele meu noroc - imens as putea spune - a fost ca in pauza, daca chiar nu mai puteam, o zbugheam repede acasa si rezolvam problema, eram la 5 minute de casa si daca intarziam un pic la urmatoarea ora, gaseam eu o scuza.

In cazul de fata, pe-al meu copilas dragalas trebuie sa-l invat realmente cum sa NU se aseze pe nimic, cum sa NU isi atinga pielea de nimic si mai ales cum sa NU uite sa se spele pe maini (daca are cu ce, ca se mai intampla sa fie si apa oprita sau robinetele defecte) sau sa se stearga pe maini cu servetele umede. Ma gandesc cu groaza, pt. ca desi mi se usuca gura de cate ori ii spun, ea nu prea da importanta acestor aspecte. Pana acum a fost totul ok la gradi, dar aici era (este) curat si am cat de cat incredere. La scoala nu stiu cat accent se mai pune pe curatenie, variaza de la o scoala la alta.

Ca strategie eu i-am mai aratat cum sa faca sa se fereasca, sa nu se murdareasca, dar momentan, vad ca i-a intrat pe o ureche si i-a iesit pe amandoua odata [:D]



#503
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:28

mai, nici noi nu dadeam prea mare importanta lucrurilor cu care ne bateau la cap parintii nostri. si ei ne ziceau de mii de ori sa ne spalam cu grija pe maini, sa avem maini curate. si mai uitam. si nu s-a intamplat nimic.

vedem lucrurile astea cu ochii plini de ingrijorari ai parintilor nostri. cam uitam ca am fost in aceeasi situatie.

eu am credinta ca nu se va intampla nimic incredibil de ingrozitor la folosirea unei toalete din scoli.



#504
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:38

Roxana, mie mi se pare ca noi suntem mai ceva decat parintii nostri  [:D] .



#505
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:40

In cele doua vizite ale mele cu copilul prin scoala mirosul dinspre toalete a fost cel care a "impresionat-o" cel mai mult. Ma tot tragea din dreptul lor, eu as fi aruncat un ochi sa le vad starea, desi stiu ca sunt turcesti si tot ce am reusit sa vad e ca nu au nici macar chiuvete, au tasnitori ca in parc in loc de chiuvete.

 

Mi-e greu sa-mi imaginez cum se vor spala ei pe manute la tasnitorile alea, cred ca va trebui sa-i dau gel din ala antibacterian pentru maini. Nu stiti, exista vreunul cu scilipici? ca daca ar avea sclipici sigur il va folosi, altfel sigur nu. Eu am mai antrenat-o cu facutul de pe vine, mai ales pe la bunici prin gradina, mai pisuleste cateo bretea sau poala de rochita dar macar stie sa-si tina echilibrul.

 

Cele mai respingatoare amintiri ale mele sunt legate de acele WC-uri turcesti din gradinita si scoala, unde se punea clor pudra cu pumnul, vomitam inainte sa apuc sa "prestez" ceva, si acum vomit si raman fara aer cand simt mirosul de clor. Nu le foloseam niciodata, cand nu mai puteam sa ma tin treceam strada de la scoala la mama la serviciu (lucra vis-a-vis de scoala).



#506
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 12:58

fetita mea rezista ore in sir fara sa faca pipi. asa ca niciodata pana acum nu a avut nevoie sa faca la scoala. kk nici atat, face doar in locuri cunoscute cum s-ar zice, respectiv acasa, sau la bunici.

nici la toaletele de la scoala ei nu exista sapun sau hartie igienica. habar nu am cum arata toaletele, daca sunt turcesti sau normale, la cele de la parter n-am intrat ca mirosea ingrozitor de la 2 metri de pe hol, iar pe cele de la etaj, renovate special in toamna pentru clasele 0, nu am ajuns sa le vad, nici la ziua portilor deschise, nici ulterior.

ea are permanent in ghiozdan servetele umede dezinfectante, gel antibacterian si batistute de hartie. mereu o toc la cap cu dezinfectarea/curatarea mainilor inainte sa manance si dupa orele de sport (se schimba de incaltari, pun mainile pe pardoseala salii de sport). pana acum vad ca respecta rutina asta.

apropos, nu va grabiti sa cumparati ghiozdan "adevarat" pentru clasa 0, deoarece toate materialele si manualele stau la scoala, nu le cara copilul zi de zi. in ghiozdanel trebuie sa incapa sticluta de apa, ceva de mancare, servetelele umede si uscate. practic pentru clasa 0 merge foarte bine un ghiozdanel de gradinita. eventual se mai adauga saculetul cu tinuta de sport, depinde de fiecare scoala cum stabileste, daca in ziua cu sportul copiii vin direct imbracati de sport sau aduc tinuta de sport in saculet si se schimba in clasa/vestiar. in zilele respective fetita mea se duce direct echipata cu tinuta de sport + vesta de la uniforma, in clasa isi schimba doar incaltarile cu adidasi ptr ora de sport.



#507
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 13:37

Noi avem un ghiozdan "serios" deja cumparat, foarte frumusel, Scout, fie-mea e convinsa ca se va duce cu acela la scoala dar eu stiu ca nu va fi asa [:D]. Probabil il va avea tot pe cel obisnuit (in sensul ca si-l cunoaste) de acum de la gradi, care mai are si marele avantaj ca are eticheta cu numele ei scris (plus datele mele de contact).

 

Pt cei interesati la Decathlon se gasesc niste ghiozdanele micute, de 10 litri, vin in 10 culori diferite si sunt numa' bune de pregatitoare. Si mai costa si putin, in jur de 20 de lei.



#508
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 martie 2014 - 13:46

capitolul 2: http://comunitate.de...15-capitolul-2/




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -