Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#451
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 09:41

Beatrice, felicitari.

Iris, daca ai facut inregistrarea si online, ai si acolo un numar, un cod care iti gaseste cererea. il poti folosi pe acela.



#452
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 09:45

Sa stii ca am bagat codul dar nu imi afiseaza cererea pentru ca ea a fost deja validata la scoala.

 

Sunt convinsa ca e doar paranoia mea, ca doar m-am uitat de 10 ori inainte sa finalizez dar stii, e ca faza aia cand incui usa si te intorci din drum ca nu stii daca ai incuiat-o sau nu, nu iti mai aduci aminte momentul. 

 

Bine, nu e momentul cel mai potrivit sa fi uitat sa incui usa.  [:D]



#453
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 11:08

Bine v-am regasit! Ne-am intors si noi aseara de la munte, am inscris si eu azi online maimuta si o sa ma duc dupa amiaza sa validez cererea la scoala. Maine este si ziua portilor deschise, asa ca si maine mergem, ii vom duce invatatoarei martisor si o sa-i arat pe viu copilul zalud [:D]

 

Cand eram la munte povesteam cu alte mamici ca pe cand ajungem acasa o s-o inscriu la scoala si s-a emotionat toata, m-a intrebat daca si merge la scoala de saptamana viitoare [;)]

 

Felicit toti puii care au trecut evaluarile si recunosc ca sper din tot sufletul sa fim active si pe parcursul anului si sa povestim care, cum...



#454
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 11:37

si Eva zice la fel. cand merge ea la scoala :)))))



#455
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 09:17

Revin si eu cu noutati. Am reusit sa obtinem viza de flotant in 2 zile [:)] . Nu stiu cum, pur si simplu am avut noroc [fiesta] . Acum asteptam cu interes evaluarea psihosomatica de pe 6 martie. E neplacut ca trebuie sa mergem la alt sediu al gradinitei si ca suntem dupa-amiaza programati, asa incat va trebui sa ma invoiesc din nou pentru a nu stiu cata oara in perioada asta. I-am exasperat pe-astia ai mei de la serviciu [batcap] .

La dosarul pt evaluare am pus asa:

- cererea tip

- copie dupa buletinul meu cu viza de flotant si dupa al sotului, desi nu cred ca era necesar

- aviz de la pediatra ca poate participa la evaluare

 

In cererea tip am trecut adresa resedintei, conform careia am trecut scoala din circumscriptia acesteia NU domiciliul. Daca vor sa modific, n-au decat sa ma puna sa completez din nou la fata locului, daca vor.

 

Despre evaluarea asta ce-mi puteti spune? Cam ce au fost intrebati sturlubaticii?

A mea nu stie planetele in ordinea distantei fata de soare. Le incurca mai ales la inceput. Si la lunile anului se cam incurca. Stie ca sunt 12 luni intr-un an, dar le zapaceste. La zilele saptamanii nu-mi fac griji. Ceasul nu-l stie decat fix si jumate, si-un sfert fara un sfert dar si pe-astea le bulverseaza.

 

Va pup si va urez succes mai ales celor care nu au fost evaluati inca :)



#456
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 09:35

Ceasul se invata in clasa 1. Astia nu sunt zdraveni? Planetele - in ordine- cred ca le gresesc marea majoritate a adultilor.



#457
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 09:43

nici eu nu stiu planetele in ordine. daca ma iei repede, acum pe moment, nici macar nu stiu exact cate planete sunt in sistemul nostru solar, am stiut candva, dar pentru ca nu mi-a folosit informatia in alte imprejurari, am uitat pur si simplu.



#458
symonica2006

symonica2006
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 09:44

salut,

 

trec si eu prin febra evaluarilor,,,si am inceput si eu in forta..luni fetita mea denisa numai de 5 ani si aproape 2 luni va da evaluare pt a intra in clasa 0 la toamna.. mi se pare cam devreme evaluarile fata de cand trebuie ei sa mearga la scoala in sept denisa va avea 5ani si 8 luni,eu cred ca conteaza aceste luni dar in fine sper doar sa trecem cu brio peste acest examen primul din viata ei am o frica si niste emoti de numai...cred ca am sa plang daca imi va spune evaluatorul sa mai stea un an la grady, pt ea aceasta e cea mai buna solutie sa o dau la clasa 0 la toamna deoarece ea face gradinita la sat si aproape tot ce stie ,stie de la mine mare lucru nu invata acolo si la clasa 0 o voi da la oras mai multe sanse pt ea si pt mine imi pot gasi un loc de munca ,o pot da la activitati extra scolare ,gimnastica ,inot etc. si pt un an sa ii fac transferul la alta gradinita din oras mi sar parea complicat,nu se acomodeaza bine ca o mut din nou cu alti copii in clasa 0 de nici ea n-o sa mai inteleaga,,nu e bine pt un copil sa fie mutat asa des dintr-o parte in alta, mai am o fetita de 1an si jumatate care va incepe gradinita la anu viitor dar pe ia o voi da direct la gradinita la oras cu program prelungit cu ea am timp sa pregatesc totul ca sa intre acolo...dar cu Denisa a fost alta situatie si nu am avut  de ales,  Cand ia facut programate la evaluare a fost mama mea si deja a si luat-o cu intrebari de genul...''de ce va grabiti asa de mica sa o dati la scoala?'' lasatio sa mai copilareasca'' si in familie am tot chestia asta ''de ce vreau sa o dau de acuma?ca scoala e grea nu mai e ca pe timpul nostru sa o mai las un an'' daca o mai las un an va fi cea mai mare din clasa si nu cred ca varsta influenteaza invatatul din contra daca o mai las asa mult sa leneveasca nustiu daca va face pe urma fata la un program mai incarcat fata de ce face acuma adica ''mai nimic''  Ea tot imi spune ca e nerabdatoare sa se duca la scoala daca ar putea de azi ea sar duce nu ii este frica si nici teama e nerabdatoare,ea la toti le spune unde unde se va duce si e atat de incantata de numa si ar fi ceva urat daca ar constata ca la anul tot acolo unde e acuma este si ca nimic nu sa schimbat...nu vreau sa inceapa sa urasca,,ea acuma e curioasa la tot, e dornica sa stie si sa invete si sa descopere orice. nustiu daca, nu va lua evaluarea va mai fi asa dornica sa mai faca ceva... deci luni nu mai avem scapare acum fie ce o fi...doamna de la gradi mia zis sa merg cu sufletul deschis si sa am incredere in fetita mea...



#459
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:00

Symonica, de sfaturi din astea avem parte cam toate mamicile care isi dau copiii la scoala inainte sa implineasca 6 ani. Insa depinde de copil, depinde de multe, fiecare mama stie cum e mai bine. Ignora-i.

 

In alta ordine de idei am sa scriu aici cea mai tare experienta de la Ziua Portilor Deschise. Am fost ieri.

 

Portile erau deschise, intr-adevar, insa nimeni nu stia nimic :)))). M-am dus cu inca doua mamici si cu copiii, ne-a dus portarul intr-o sala de la step by step, ca aia inca erau la scoala la ora la care ne-am dus noi, am vb 2 minute cu invatatoarea de acolo si gata :))).

 

Si asta la o scoala cu mari pretentii. Toata lumea blazata si obosita.....



#460
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 10:24

simonica, pai daca la gradinita de la tara mare lucru nu a invatat, iar tot ce stie - stie de la tine, poate ar fi bine totusi sa dai fetita la gradinita la oras, la grupa mare, tocmai pentru a mai acumula niste cunostinte si abilitati atat de necesare pentru clasa 0.

daca nu esti educatoare sau invatatoare de meserie, nu prea ai cum sa-i asiguri tot bagajul de cunostinte si abilitati, bazandu-te doar pe propriile cunostinte; cel mult o poti face cu ajutorul caietelor speciale pentru grupele de la gradi.

asadar, nu spun ca este prea mica pentru clasa 0, ci ca este posibil sa nu faca fata activitatilor, sa nu aiba cunostintele si abilitatile necesare, sa fie nevoita sa "munceasca" mai mult la clasa, sa faca eforturi pentru a intelege anumite notiuni; depinde acum si peste ce invatatoare dai.

de unde stii ca la anul va fi cea mai mare din clasa ? nu e obligatoriu sa se intample asa, chiar deloc, pentru ca nu ai de unde sa stii care sunt copiii care vor intra la anul in clasa 0 la scoala respectiva si ce varsta vor avea.

cat priveste acomodarea cu schimbarile, copiii se adapteaza mult mai rapid in comparatie cu parintii, care isi fac tot felul de griji si probleme. am invatat asta din propria experienta.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -