Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#371
symonica2006

symonica2006
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 00:37

buna...nici eu nu inteleg de ce trebuie un copil la evaluare sa stie sa scrie si sa socoteasca, eu recunosc la gradinita fetitei mele nu ia invatat sa adune si nici sa scrie ii invata doar prin desen si fise de lucru si le pune sa faca multe multe puzzle,fata mea e experta in asa ceva ... daca stiu toate astea, la clasa 0 ce mai fac? sau un ex un copil nu a fost dat la gradinita niciodata si are varsta necesara sa intre in clasa 0 fara evaluare dar el ne stiind nici cum arata numarul 1 ...si credeti-ma sunt multi copii de genu care parintii nici ca le pasa de copii lor, ,dar daca ii trimite la scoala vor invata sigur ,si pe ei n-au mai trebuit sa ii evalueze nimeni sa le spuna ca locul lor ar fi mai degraba la gradinita si nu acolo unde spune varsta... asa ca eu cred ca ar trebui sa se ia in functie de atitudine,de emorii. .de cat de repede ii fuge mintea  ''adica daca isi da seama si face diferenta dintre una si alta'' vorbesti cu el si sa priceapa ceea ce ii spui,nu mintea lui sa fie in alta parte . ..cat de mult poate sta concentrat la o anumita activitate. . .Ca asa pot fi multi copii destepti cu capacitati mai dezvoltate si usori de cap care prind din zbor ,dar poate nu a avut cine sa ii invete ,sa scrie si sa socoteasca si ce mai vor ei..



#372
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 08:47

Buna dimineata.

 

M-am uitat si eu acum pe formularul online.

 

Are cineva idee daca anul trecut la adresa erau tot asa trecute optiunile: daca e domiciliu sau resedinta?

 

Am un stres cu asta  [:D] .



#373
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 09:11

eu am si completat formularul. 



#374
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 09:25

eu mai am de asteptat azi pana la 17 :))))

de dimineata la scoala secretara ne-a zis sa completam cererea deja. am zis sa mai asteptam evaluarea, inca o zi. a ras :)))



#375
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 09:31

Astazi aveti evaluarea?

 

Success !!!! E o nimica toata :).



#376
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 09:49

merci Iris!!



#377
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 10:08

Roxana, tinem pumnii pt astazi! [pup]

 

Madutza_bra, intr-adevar, nici un stres cu evaluarea asta. La noi la gradi au trecut toti. Eu recunosc ca am avut un pic emotii, dar nu pt cunostintele copilului, ca stiam ca stie cam totul din aria asta de intrebari, cat pentru partea asta de emotii si de a sta de vorba cu o persoana straina, necunoscuta. La noi a fost f bine ca una din persoanele din comisie a fost psihilogul gradinitei, pe care copii il cunosteau, chiar daca efectiv intrebarile le punea dna cealalta. Dar chiar si dna cealalta, daca era doar ea, era ok, blanda, si avea rabdare ca se acomodeze copiii, ii lua usor. De aceea la unii dura mai mult, iar la altii mai putin, ca ni se spusese ca dureaza 15-20 min/ copil, iar unii ieseau dupa 30-35 min, iar noi ne miram ca ce dureaza atat, si ne ingrozeam cand ne faceam socotelile cat mai avem de asteptat (noi parintii ceilalti). Cand ne-a spus ca dureaza mult datorita "aclimatizarii" copiilor cu mediul, atunci  mi-am zis ca prefer sa astept in plus si o ora-doua, daca e cazul, cu conditia sa ii ia pe copii cu binisorul.

Copilului insa nu cred ca i-am transmis din emotii, caci nu am discutat cu ea in sala de asteptare strict despre acest subiect, plus ca la un moment dat facandu-se ora de masa, si mai fiind persoane inainte, am dus-o la grupa, impreuna cu altii copii sa manance, si am luat-o cand a intrat persoana din fata mea. Iar de zis, i-am povestit ca este o evaluare pt inscrierea la scoala, sa vada cam cum se descurca, i-am spus doar sa se concentreze doar la intrebari, si sa spuna ce stie, ca de stiut stie, trebuie doar sa fie atenta.



#378
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 10:20

Referitor la statul copiilor potoliti in banca, sau a faptului ca nu raspund din propria initiativa, aici sunt muuulte de spus, si anume in primul rand ca depinde de fiecare copil in parte. Pai aveam si eu cand eram in clasele 1-4 colegi care nu stateau locului o clipa, deci erau mult peste varsta de 6 ani, nici in zilele noastre, cu optiunile astea n-ar mai putut fi tinuti in gradinita [:-)))]

La fel cu vorbitul, sunt copii f timizi, sunt copii mai indrazneti, si sunt copii asa, pe mijloc.

Eu de ex. eram ff timida, nu scoteam o vorba neintrebata, daca mi se adresa inv. mie personal, raspundeam, dar asa, sa ridic mana - nici vorba. 

Prin pauze stateam in banca, mi-era rusine sa ma duc sa intru in vorba cu cineva dintre colegi.... Aaaa, daca venea careva sa ma ia la joaca, sa vorbeasca cu mine, era ok, eram f bucuroasa, dar pur si cimplu aveam o retinere sa intru EU in vorba cu cineva.

Bun, asta mi se intampla in primul an, prin clasa 1, pe urma, cu timpul, m-am acomodat, ceva timiditate mi-a mai ramas, dar nu chiar asa ca la inceput.



#379
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 11:02

Buna dimineata feteleor,

la sedinta, miercuri, ne-am programat la evaluare. Va fi pe 28 la ora 1. Nu am mai intrat sa va spun, pt ca l-am luat de la gradi la 4,30 cu febra , aproape de 40, a facut o ditamai amigdalita.

Acum e mult mai bine.

Asteptam evaluarea, cu emotii, pt ca citesc ce i-au intrebat pe copii vostri si nici el nu stie destule. Dar asta e.

Daca nu o ia, mai stam un an la gradi

Daca il intrebi de Minecraft e in stare 2 ore sa vorbeasca in continuu. hahaha

de anotimpuri,,,, mai greu asa [:-)))]



#380
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 24 februarie 2014 - 11:06

Succes copiilor la evaluare!!

Mama mia ce pompos [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -