Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#361
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 18:36

Sunt in super stres cu evaluarea asta! Parca as da cel mai mare examen al vietii mele! Tot citesc cam ce s-a dat pana acum la evaluari si sunt tare nedumerita de unele lucruri: de ce trebuie sa stie sa-si scrie numele din moment ce asta vor invata abia dupa ce vor intra in clasa 0? (alex stie alfabetul de la 2 ani jumatate si sa-l scrie de la 3 ani si jumatate si numele si-l scrie tot de atunci, dar pentru evaluare nu mi se pare in regula)

 

De ce trebuie sa stie matematica, din moment ce in clasa 0 abia vor face adunarea si scaderea pana la 10, de ce ii intreaba asta cu 6 luni inainte de a intra in clasa 0?

 

De ce se da evaluarea cu 6 luni inainte de a intra in clasa 0 stiindu-se ca la aceasta varsta 6 luni conteaza....

 

pana la urma ma enerveaza ca trebuie sa dea evaluarea, asta ar fi putut sa o faca educatoarea, adica ea stie cam ce se cere la scoala si putea sa faca ea recomandarea/evaluarea pentru clasa 0...in fine sunt in super stres, de-abia astept sa treaca...



#362
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 18:43

Pai, ingrid, daca ar fi depins de educatoare - adica daca ar fi fost decizia ei - a mea ar mai fi stat un an la gradinita. Iar mie mi se pare cam prea mult varsta de 7 ani si 9 luni pentru clasa I.



#363
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 20:10

Mda, la noi totul e personal si subiectiv in loc sa fie profesional si obiectiv...

 

Asa ma enerveaza de tare cand merg la dr., de pilda, si aia imi povesteste de experientele ei personale....

 

De asta mie frica mie, sa nu nimeresc vreo evaluatoare a carei parere personala e ca copiii trebuie sa-si serbeze ziua de nastere de 8 ani in clasa I, ceea ce mie mi se pare exagerat de mult... Parerea mea este ca in clasa intai serbezi 7 ani si in clasa a XII-a, majoratul, adica 18 ani.

 

Iar de faza cum ca-i mananc un an din copilarie deja n-o mai suport... si culmea ca aia care-mi freaca creierii cu asta si-au dat copii la 1 si 8 luni la gradi si i-au tinut 5 ani in gradinita, de dimineta pana seara (asta nu se cheama ca le-au manacat din copilarie). Eu macar l-am dat la 3 ani si jumatate si doar 3 ore pe zi, iar la clasa 0 va sta 4 ore pe zi, (nu se dau teme pentru acasa la clasa 0) deci chiar nu vad unde ce-i mananc.

 

Sunt nervoasa ca tocmai m-am certat cu vreo doua pe tema asta azi...



#364
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 20:14

Eu cred ca te stresezi inutil. Nu zice nimeni ca trebuie sa stie adunari sau sa isi scrie numele. Sunt o gramada de intrebari in evaluari si ajuta sa pozitioneze copilul intr-un interval larg. Ei fac la gradi deja adunari, cu obiecte, litere nu au facut. Daca nu isi scrie numele nu cred ca nu ia evaluarea ;)

#365
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 20:27

probabil, dar nu ma pot abtine.... abia astept sa treaca evaluarea...



#366
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 20:28

Ingrid e pe punctaj.Nu cred ca daca nu stie sa-si scrie numele pica evaluarea.La noi la gradi nu cred ca au facut adunari..face el ca are o pasiune pt asta,insa litere stie sigur ca au facut,de mana..Eu cand i-am aratat cum se fac literele (avea 3 ani jumatate spre 4) si le-a facut pt prima data in viata lui i le-am aratat de tipar..Nu m-am gandit niciodata ca la cl 1 nu mai fac bastonase si liniute ca pe vremea mea :))) 

mda..si la mine la fel,fur copilaria,chinui copilul,il duc in mizeria aia,n-o sa se adapteze,este ingrozitor de grea cl 1 si mai bine mai tarziu sa fie mai copt si sa inteleaga mai bine,sa nu fie codasul clasei ca fiind atat de greu nu va face fata in comparatie cu colegii mai mari..In fine..si eu aud si in fata si pe la colturi..ma gandeam ca daca imi zic toti ca-s nebuna,poate chiar ar trebui sa ma caut..sau nush :))))

Eu am vrut sa fie rapid,sa scap repede ca ma ucide tensiunea...asa ca daca mi-a zis tipa maine..pai atunci m-am si dus :))))



#367
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 20:33

la noi sunt putini copii in oras, vine comisia de la severin intr-o singura zi, si anume, maine. Nu se fac programari, pana vineri nu s-a stiut nimic si vineri ne-a anuntat pe toti (aspirantii la clasa 0 si clasa I - care nu au varsta legala) sa venim luni de la 10 la 12.



#368
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 21:20

Atunci. mult succes maine.



#369
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 21:34

multumesc [flo2]



#370
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 23:07

Din cat am inteles si ne-a dat si de inteles d-na directoare de la gradi, nu pica nici un copil...poate doar daca are 4 ani...

ei pun pb altfel, ca ar fi deszvoltati psihic pt materia de cls 0 dar ca social nu sunt. Gen: nu pot sta cuminti in banci 45 de min (asta spuneau si invatatoarele de la scoala), unii copii din grupa baiatelului meu nu au "curaj" sa vb cu persoane adulte..daca ii intreaba educatoarea ceva raspund, daca nu..nu.

Ma rog..pb lor principala este ca nu stau in banci cuminti [batcap]  [batcap] asta e..de noi nu scapa , daca trecem evaluarea, ca al meu siiiiigur nu sta cuminte, sfintisor in banca [:)]  [:)] 

 

si eu am stes cu evaluare, si nu stiu daca sa merg eu cu el, sau sa-l trimit pe sot...

imi e frica sa nu-i transmit si lui emotiile mele...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -